تعداد بازدید : ۵۹۹
کد خبر : ۱۹۰۱۶۶
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
دور زدن تحریم‌ها با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به راحتی امکان پذیر خواهد بود پس تاثیرات این اخبار بر ساختار اقتصادی کشور از سال‌های وجود داشته اما قرارگرفتن نام سپاه در لیست تروریستی صرفا یک شوی نمایشی محسوب می‌شود.

سرمایه فریب شوی نمایشی «تحریم سپاه» پس از ناکامی برجام را نمی‌خورد/ بخش‌خصوصی ناجی اقتصاد ایران

شاهین چراغی کارشناس بازار‌سرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز با ارزیابی قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی گفت: رابطه تجاری‌ به صورت مستقیم بین شرکت‌های تجاری زیرمجموعه سپاه پاسداران با آمریکا و دیگر کشورها وجود ندارد.

وی با اشاره به این تحریم‌ها ادامه داد: ترامپ علاقه زیادی به قرار گرفتن در صدر اخبار رسانه‌ها دارد که در این زمینه از نیروهای اپوزیسیون داخلی نیز استفاده می‌کند و با رویدادهای تاریخی کشور به‌عنوان مثال در روز 13 آبان یا روز پاسدار اقدامات خود را انجام می‌دهد.

چراغی با تاکید براینکه ترامپ به دنبال شوی تبلیغاتی است، ادامه داد: روندی که دولت آمریکا در پیش گرفته موجب می‌شود که توافق ایران با دیگر کشورها در سال‌های آینده نیز غیرممکن شود.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: باید سرمایه‌گذاران و سهامداران هوشیار باشند که اقداماتی از جمله قرار گرفتن نام سپاه ایران در لیست تروریست ها تغییری در بازار ایجاد نکند زیرا پس از برجام نیز دسترسی‌های مالی و بازرگانی ایران با دیگر کشورها و بانک‌ها ایجاد نشد به همین جهت در شرایط کنونی نباید انتظار ایجاد شرایط نامطلوب خاصی را داشته باشیم بنابراین بخش‌خصوصی باید فعالانه‌تر در زمینه دور زدن تحریم‌ها با دولت و حاکمیت همکاری کند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید شرایط را برای پررنگ شدن نقش بخش‌خصوصی در زمینه دور زدن تحریم‌ها فراهم کند، افزود: دور زدن تحریم‌ها با استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود پس تاثیرات این اخبار بر ساختار اقتصادی کشور از سال‌های وجود داشته و قرارگرفتن نام سپاه در لیست تروریست‌ها صرفا یک اقدام نمایشی محسوب می‌شود.

چراغی با اشاره به اینکه این خبر تغییر کوتاه مدتی را در بازار ایجاد خواهد کرد، گفت: سرمایه‌گذاران و سهامداران حرفه ای می‌دانند که پتانسیل صنعتی و توسعه اقتصادی کشور زیاد بوده و ایران کشوری فقیر محسوب نمی شود به همین دلیل بسیاری از امکانات در داخل کشور فراهم می‌شود.

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه نرخ ارز نیز بستگی به باز کردن راه های ارزی توسط بانک مرکزی دارد، تصریح کرد: این نهاد باید شرایط را برای فعالیت صادرکنندگان و صرافی‌ها در زمینه جابه‌جایی منابع ارزی از هر مبدا و شرکتی با دیگر کشورها فراهم کند.

وی با بیان اینکه علاوه بر تهدیدات بیرونی در داخل نیز محدودیت‌هایی توسط نهادهای مختلف ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: در وضعیت جنگ اقتصادی باید شرایط داخلی هم متناسب باشد بعنوان مثال اقدامات بانک مرکزی در سال گذشته موجبات از بین رفتن کانال های مالی انتقال پول به ایران را فراهم کرد که این امر بدون دخالت آمریکا انجام شده است.

چراغی افزود: باید سریعا دولت شرایط لازم برای فعالیت بیشتر صرافی‌ها و صادرکنندگان بخش خصوصی را فراهم کند.

کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: ایران دارای هنر دور زدن تحریم ها بوده اما به شرطی که از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: