تعداد بازدید : ۱۳۱۰
کد خبر : ۱۹۰۲۰۰
تالار شیشه‌ای در روز جاری؛
۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
با شروع امواج دلار در بازارهای فرعی، صادراتی‌ها به‌خوبی بر دریای بورس موج‌سواری می‌کنند و امروز توانستند شاخص‌کل را به سکوی 193 هزار واحدی برسانند.
رشد دلچسب در پایان هفته/ کاروان صادراتی‌ها سوار بر امواج دلار در سال 98

به گزارش بورس‌نیوز، در معاملات امروز چهارشنبه 21 فروردین‌ماه شاخص‌کل بورس تهران با رشدی بهاری به عدد 3553 واحد رسید تا بتواند بر سکوی 193 هزار و 978 واحد بایستد و هفته را به پایان ببرد حال باید دید که شاخص‌کل می‌تواند آمار مهرماه سال 97 خود را که شاخص بر 195 هزار و 480 واحد ایستاده بود، را در هفته آتی ببینیم یا خیر.

رشد دلچسب در پایان هفته/ کاروان صادراتی‌ها سوار بر امواج دلار در سال 98

بر اساس این گزارش باید ذکر شود که شاخص قیمت «وزنی-ارزشی» با رشد 1024 واحدی به 55 هزار و 940 واحد رسید و شاخص‌کل «هم‌وزن» نیز با 996 واحد رشد به 38 هزار و 177 واحد دست پیدا کرد ضمن آنکه شاخص بازار اول با 2745 واحد افزایش در پله 144 هزار و 568 واحدی ایستاد و شاخص بازار دوم نیز حاکی از آن بوده که 6474 واحد رشد را به خود ببیند تا به عدد 378 هزار و 399 واحدی دست یابد.

ارزش معاملات امروز بازار سرمایه در حالی به یک هزار و 179 میلیارد تومان رسیده که ارزش بازار نقدی یک هزار و 80 میلیارد تومان بود که ناشی از جابه‌جا شدن 3.646.754.818 برگ سهم به تعداد 274 هزار و 281 معامله بود.

رشد دلچسب در پایان هفته/ کاروان صادراتی‌ها سوار بر امواج دلار در سال 98

در بررسی شاخص صنعت نیز می‌توان دریافت که این گروه با رشد 3230 واحدی به 174 هزار و 744 واحد دست پیدا کرد ضمن آنکه گروه مالی نیز با رشد 3752 واحدی توانست به 223 هزار و 911  واحد برسد.

با نگاهی به بازار می‌توان دریافت که رشد امروز بیشتر به دلیل بوده که بازارسرمایه ارزنده‌ترین و مولدترین بازاری است که پتانسیل جذب نقدینگی را داشته و چهار صنعت اصلی فلزی، کانی‌های معدنی، پتروشیمی و پالایشی و همچنین صنایع تورم محور یعنی غذایی‌ها و دارویی‌ها را بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در این مقطع ارزیابی می‌کنم.

رسیدن به فصل مجامع یکی از دلایل رشد شاخص‌ها بوده زیرا تقسیم سود همواره برای سهامداران جذاب بوده البته رشد بازارسرمایه توجیه داشته و اگر هم نرخ ارز سامانه نیما افزایش یابد، سودآوری بعضی شرکت‌ها باز هم افزایش خواهد یافت و این خبر خوشی برای بازار سرمایه خواهد بود. البته انتظار رشد شدید و شار بازار همچون سال قبل نمی رود ولی شیب صعودی ملایم و منطقی همراه با نوسانات، شاهد خواهیم بود.

رشد دلچسب در پایان هفته/ کاروان صادراتی‌ها سوار بر امواج دلار در سال 98

از سوی دیگر، صادراتی‌ها که امروز در توجه بازار قرار گرفتند، باید توجه داشت که صادرات باید در سال 98 به شدت پیگیری شود و البته امروز صادراتی‌هایی در کانون توجه قرار گرفتند که دارای قرارداد با دیگر کشورها بودند و مدت‌زمان اعتبار این قراردادها هنوز تمام نشده است.

عمده دلیل رشد بورس در سال جاری، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت کالاها و افزایش تولید است البته برخی شرکت‌های بورسی حتی می‌توانند تا سقف 3برابر سودآوری و بلکه بیشتر دسترسی پیدا کنند زیرا بازار پتانسیل و انتظار رشد را دارد و سال 98 به نظر می‌رسد که بازدهی بورس در سال جاری از بازدهی سرمایه‌گذاری در مسکن بیشتر خواهد شد. 

امروز حجم بازار بیشتر در گروه‌های فلزات اساسی، بانکی‌ها، خودرو، محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی‌ها بود و تقریبا بازارسرمایه امروز همانند سبزی بهار بود و در برابر میزان ارزش بازار، پتروشیمی‌، فلزات، فرآورده‌های نفتی جزو پیشروها بودند.

در بررسی‌های بیشتر می‌توان دریافت که بیشترین ارزش معاملات امروز با تنوع بالایی روبه‌رو بود چراکه «فولاد» با 76.6 میلیارد، «سکرما» با 71.8 میلیارد تومان، «وپاسار» با 58 میلیارد، «امین‌یکم» با 49.8، «وبملت» با 45.2، «فملی» با 32.8 و «پترول» با 27.5 میلیارد تومان در این لیست قرار گرفتند.

از سوی دیگر نمادهایی همچون «پرداخت»، «حفارس»، «بترانس»، «فرآور»، «رتکو»، «شوینده» و «وکار» جزو نمادهای فروشنده بازار محسوب شدند.

بر اساس این گزارش، نمادهایی همچون «فولاد» با شاخص 591 واحد، «فملی» با 342 واحد، «فخوز» با 185 واحد، «اخابر» با 155 واحد و «فارس» با 114 واحد، «پارس» با 109 واحد و «تاپیکو» با 104 واحد بیشترین تاثیرگذاری را در بازار داشتند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: