تعداد بازدید : ۱۴۰۵
کد خبر : ۱۹۰۲۴۱
آبسیم بررسی کرد:
۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
گاهی اوقات به طول انجامیدن فرایندهای افزایش سرمایه، برنامه‎ریزی‎های شرکت‎ها را دچار چالش می‎کند. «سرچشمه» از جمله شرکت‎هایی است که انتظاراتش از افزایش سرمایه برآورد نشد.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، سهامداران شرکت «سرمایهگذاری مس سرچشمه» امروز به شور مینشینند تا در خصوص افزایش سرمایه تصمیمگیری کنند.

در حالی که این شرکت در خصوص افزایش سرمایه 1680 میلیارد ريالی معادل 60 درصد اعلام آمادگی کرده بود، ولی سازمان بورس با افزایش 603 میلیارد ريالی موافقت کرد و به این ترتیب، 21.5 درصد از محل سود انباشته بر سرمایه 2800 میلیارد ريالی کنونی افزوده خواهد شد. در حال حاضر این شرکت 2012 میلیارد ريال سود انباشته دارد که معادل 72 درصد مبلغ سرمایه است.

سرچشمه افزایش سرمایه این شرکت بسته شد / دست بسته «سرچشمه» در یک اقدام مهم

اقدام مذکور به منظور بهبود وضعيت ساختار مالي، جبران مشارکت صورت گرفته در افزايش سرمايه شرکتهاي سرمايهپذير، حفظ و افزايش عمليات جاری و جلوگيری از خروج وجوه نقد انجام میشود.

بر اساس گزارش حسابرس، 1760 میلیارد ريال از مبلغ مورد نظر شرکت در راستای افزایش سرمایه دو شرکت سرمایهگذاری صنایع مس افق کرمان و آریاناران سرچشمه صرف خواهد شد. حال با توجه به کاهش میزان افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس، این مسأله با چالش جدید مواجه گردید.

نکته قابل توجه این است که مجموع سرمایهگذاریهای کوتاهمدت و بلندمدت شرکت «سرمایهگذاری مس سرچشمه» و همچنین داراییهای غیرجاری به رقم 44000 میلیارد ريال میرسد. مقایسه این مبلغ با سرمایه شرکت بیانگر آن است که حدود 63 درصد از سرمایهگذاریها از محل سرمایه و 37 درصد نیز از طریق اندوختهها، بدهیهای جاری و سود تقسیم نشده تأمین میشود. بنابراین، ساختار مالی و ترازنامه شرکت چندان از استحکام لازم برخوردار نیست و در صورت تقسیم سود بالا در مجامع و یا انباشته شدن بدهیها، مشکلات عدیدهای شکل میگیرد.

علاوه بر این، «سرچشمه» طی 3 سال مالی اخیر حدود 2040 میلیارد ريال سود در ماجمع خود بین سهامداران خود تقسیم کرد که معادل 73 درصد میزان سرمایه است. این موضوع سبب شده شرکت با کمبود نقدینگی جهت استفاده از فرصتهای سرمایهگذاری روبرو گردد.

سرچشمه افزایش سرمایه این شرکت بسته شد / دست بسته «سرچشمه» در یک اقدام مهم

به عبارت بهتر میتوان گفت که «سرچشمه» قصد دارد با تبدیل سود انباشته به سرمایه، دست سهامدار عمده (صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران) را در تقسیم سود ببندد و به این ترتیب، اجازه تقسیم سود بالا را ندهد و از خروج نقدینگی جلوگیری کند.

علاوه بر هم مسیر نشدن سازمان بورس با «سرچشمه» در میزان افزایش سرمایه، اعطای مجوز نیز زمان زیادی به خود مشغول کرد. حسابرسان این شرکت در اواخر آبان ماه گزارش خود را ارائه کردند اما سازمان بورس در اواخر اسفند ماه مجوز برگزاری مجمع فوق‎العاده را منتشر کرد.

بر این اساس، در آن زمان «سرچشمه» برآورد کرده بود در صورت انجام افزایش سرمایه مذکور و به میزان 1680 میلیارد ريال، سود خالص سال 97 به رقم 2780 میلیارد ريال نزدیک شود که عدم اجرای این موضوع در آن سال، باید طبق برآوردهای خود به 2380 میلیارد ريال سود بسنده کند.

بنابراین، با توجه به دریافت دیرهنگام و کمتر از مورد انتظار مجوز افزایش سرمایه، پیش‎بینیها و برآوردهای این شرکت در خصوص وضعیت آینده چندان قابل اتکا نیست و دچار اختلال شد.

حال باید منتظر ماند و دید «سرچشمه» میتواند از راههای دیگر و با برنامهریزی دقیق به سود خالص 3225 میلیارد ريالی برآورد شده برای سال 98 (با فرض افزایش سرمایه) دست یابد یا خیر!

سرچشمه افزایش سرمایه این شرکت بسته شد / دست بسته «سرچشمه» در یک اقدام مهم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.