تعداد بازدید : ۱۰۰۳
کد خبر : ۱۹۰۳۰۸
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
الزام به صادرات ارزی و افزایش هزینه های حمل و نقل مهمترین موانع پیش روی صادرات صنعت بوده است.
به گزارش بورس نیوز، بعد از رشد چند روزه سیمانی ها، امروز بعضی نمادهای سیمانی رنگ سرخ به تن کردند و با فشار عرضه به صف فروش رسیدند. باید دید پس از یک اصلاح قیمتی، سیمانی ها مجددا وارد فاز صعودی خواهند شد یا نه؟
سیمانی ها سال گذشته، ضمن کاهش تخفیفات اقدام به اعمال افزایش نرخ ۶ درصدی کردند. اگرچه میزان افزایش نرخ سیمان رقم چشمگیری نبود؛ اما اثر این موضوع بر صورت های مالی سیمانی ها بااهمیت بود. با توجه به احتمال افزایش نرخی که بازار از مدت ها قبل چشم به راه آن است؛ به نظر می رسد در صورت افزایش نرخ می توان شاهد انتشار گزارشات مناسبی در این گروه بود.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص آمار تولید و فروش صنعت سیمان در سال ۹۷ بیان کرد: در ۱۲ ماهه سال گذشته، ۶۱ میلیون و ۹۲۸ هزار و ۵۸۴ تن کلینکر تولید شد که ۶.۵ درصد نسبت به تولید سال ۹۶ افزایش داشت. ۵۵ میلیون و ۴۲۸ هزار تن از کلینکر تولیدی، به سیمان تبدیل شده که تقریبا ۰.۵ درصد بیش از تولید سیمان سال ۹۶ بوده است. 

وی افزود: در سال ۹۷ ، حجم صادرات کلینکر با رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۶ میلیون و ۶۴۸ هزار تن، و صادرات سیمان با کاهش ۸ درصدی به ۵ میلیون و ۶۲۰ هزار تن رسیده و در مجموع حجم صادرات سیمان و کلینکر حدود یک درصد بیش از سال ۹۶ بوده است. بنابراین می توان گفت حجم تولید و صادرات صنعت سیمان در سال ۹۷، تفاوت محسوسی با سال ۹۶ نداشته است.

این فعال سیمانی تاکید کرد: با توجه به تقاضای سیمان در بازارهای صادراتی، امکان صادرات بیش از این مقدار وجود داشت؛ اما مقررات دست و پا گیر پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان، مجالی برای رشد صادرات به سیمانی ها نداد.

شیخان اضافه کرد: در سال ۹۷ بازار عراق و افغانستان مهمترین بازارهای صادراتی سیمان بوده و تقریبا نیمی از حجم صادرات، روانه این دو کشور شده است. کویت و بنگلادش هم مهمترین خریداران کلینکر ایران بوده اند. الزام به صادرات ارزی و افزایش هزینه های حمل و نقل مهمترین موانع پیش روی صادرات صنعت بوده است.

شیخان در ادامه گفتگو در رابطه با آخرین وضعیت موضوع افزایش قیمت سیمان گفت: بهای تمام شده تولید سیمان افزایش داشته و نرخ فعلی سیمان، جوابگوی هزینه های تولید نخواهد بود. بنابراین تداوم حیات شرکت های سیمانی در گرو اصلاح نرخ سیمان متناسب با بهای تمام شده است. این موضوع در دست بررسی است و امیدواریم در سال رونق تولید، تصمیم اتخاذ شود که صنعت دچار مشکلی نگردد. این موضوع احتمالا ظرف روزهای آینده تعیین تکلیف شود.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
يك كيلو پياز از يك پاكت 50 كيلويي سيمان گرانتر است !!!!!!!! واقعا جاي بسي تاسف است
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
علتش عرضه وتقاضا ابتدایی ترین قانون اقتصاد نیست ؟؟!!!!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: