تعداد بازدید : ۵۵۸
کد خبر : ۱۹۰۳۲۹
کارشناس صنعت بیمه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
اتفاق یا تغییر خاصی در روند فعالیت و به تبع آن، سودآوری بیمه ها متصور نیستم. هر تحولی در گرو فراهم کردن مقدمات کار است و متاسفانه صنعت بیمه در چند سال اخیر، پیشرفت چندانی نداشته است.
پیشنهادی برای افزایش ضریب نفوذ صنعت بیمه/ فاصله حداقل چند ساله با میانگین جهانی

به گزارش بورس نیوز اگر چه در هنگام بروز حوادثی همچون زلزله و سیل، انتظار می رود شرکت های بیمه متحمل هزینه بیشتری شوند. ولی بررسی روند پرداخت ها در زمان بروز حوادث طی این سال ها نشان می دهد، تاثیر اتفاقات ناگوار در کشور بر بیمه ها بااهمیت نیست؛ چرا که اصولا خرید بیمه نامه جهت برخورداری از پوشش های بیمه ای اختیاری در کشور ما، اقدامی لوکس تلقی شده و به آن بهای چندانی داده نمی شود.
اگر چه در این مواقع گفته می شود از یک سو پرداخت حق بیمه ها، بسیاری از اقشار جامعه را متحمل فشار می کند و جزو اولویت های آنان نیست و از سوی دیگر، دولت با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند و توان به دوش کشیدن بار حق بیمه ها را ندارد؛ اما بروز حوادثی مثل سیل هفته های اخیر، هم مردم و هم دولت را درگیر هزینه گزافی کرد که جبران آن احتمالا مدت مدیدی به طول می انجامد. در این شرایط، اجباری شدن بیمه ساختمان ها در برابر حوادث می تواند راهکار مناسبی باشد.

غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه و استاد دانشگاه علامه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اجبار به بیمه املاک و ساختمان ها، اقدام مناسبی است که هم در صورت بروز حوادث، از بار مشکلات حادثه دیدگان می کاهد و هم به افزایش ضریب نفوذ و رشد صنعت بیمه کمک می کند. البته در حال حاضر الزام به برخورداری از بعضی خدمات بیمه ای از جمله بیمه های عمر و زندگی در سایر کشورها مرسوم است.

وی افزود: نه تنها اجباری شدن بیمه ساختمان را منطقی می دانم، بلکه معتقدم به عنوان یک راه حل جا دارد دولت با افزایش مبلغی به یارانه ها و اختصاص آن به پرداخت مبلغ حق بیمه ساختمان ها در برابر حوادث طبیعی، نسبت به این مهم اقدام کند.

مهدوی ضمن تاکید بر مزایای گسترش پوشش های بیمه ای بالاخص پوشش های مربوط به جبران خسارت در اثر بلایای طبیعی اظهار داشت: با توجه به حجم بالای خسارت ها در حوادث طبیعی و فاجعه آمیز، حمایت دولت ضروری بوده و چه بهتر که دولت با مشارکت شرکت های بیمه اقدامات لازم در این زمینه را اجرایی کند.

استاد بیمه دانشگاه علامه در مورد پیش بینی وضعیت صنعت بیمه در سال ۹۸ گفت: اتفاق یا تغییر خاصی در روند فعالیت و به تبع آن، سودآوری بیمه ها متصور نیستم. هر تحولی در گرو فراهم کردن مقدمات کار است و متاسفانه صنعت بیمه در چند سال اخیر، پیشرفت چندانی نداشته است. ارزش کل پرتفوی بیمه ای شرکت های بیمه حدود ۹ میلیارد دلار در سال است و به نظر می رسد هدف گذاری رشد سالانه ۱۰ درصدی بدون احتساب نرخ تورم، میتواند بهترین اتفاق ممکن باشد. سرانه تقاضای بیمه در کشور حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ دلار بوده، در حالی که این تقاضای سرانه جهانی به طور متوسط ۶۴۰ دلار است. این ضعف ناشی از عدم هدایت صحیح صنعت بیمه بوده و باید با راهکارهایی همچون آموزش، فرهنگ سازی و ترویج بیمه ها، ضریب نفوذ صنعت بیمه را افزایش داد.

وی در خاتمه اضافه کرد: ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور حدود ۲.۳ درصد و در جهان ، حدود ۶ درصد است. با مدیریت صحیح و جدی شاید تحقق ضریب نفوذ ۶ تا ۷ در یک بازه زمانی ۱۰ ساله امکانپذیر باشد. البته اقداماتی همچون اجباری کردن بیمه ساختمان ها در برابر حوادث طبیعی با حمایت و مشارکت دولت، می تواند روند افزایش ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور را تسریع کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: