تعداد بازدید : ۱۷۲۷
کد خبر : ۱۹۰۳۸۸
آبسیم بررسی کرد:
۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
در سال گذشته افزایش نرخ تورم موجب رشد نرخ محصولات اغلب شرکت‎ها شد؛ اما در این بین، برخی نتوانستند با تکرار مقدار فروش سال‎های گذشته، جهش لازم در امر درآمدزایی داشته باشند. ولی شرکت‎هایی نظیر «افق» از دو سو به فروش بالا دست یافتند که برآوردها از تداوم این صعود حکایت می‎کند.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «فروشگاه‎هاي زنجيره اي افق کوروش» با 1140 فروشگاه فعال در 31 استان، بیشترین سهم از فروشگاه‎های زنجیره‎ای را در اختیار خود گرفته و به سبب گستردگی جغرافیایی این فروشگاه‎ها، جمعیت بسیار بزرگی را هدف قرار داده است.

جهش بلند «افق» رقم می‎خورد / صعود «افق کوروش» با کوله باری سنگین

«افق کوروش» برآورد کرده بود در سال 97 با فروش 53 هزار میلیارد ريالی، 1.5 درصد از بازار FMCG (کالاهای تند گردش) را تحت تملک خود درآورد که تقریبا به این هدف رسید. برآورد شده تا سال 1400 به سهم 3 درصدی دست یابد.جهش بلند «افق» رقم می‎خورد / صعود «افق کوروش» با کوله باری سنگین

این شرکت در دروه 12 ماهه سال 97 موفق به فروش بیش از 52 هزار میلیارد ريال گردید که به رقم مورد نظر بسیار نزدیک بوده است. این رقم نسبت به سال 96 رشد جالب توجه 80 درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

این رشد بیش از هر چیز مرهون افزایش نرخ محصولات است. افزایش تعداد شعب و بالا رفتن فعالیت‎ها نیز در این امر دخیل بوده‎اند.

مقدار فروش در تمام ماه‎های سال 97 بیش از میزان سال 96 بوده و در مجموع 24 درصد رشد نشان می‎دهد.

جهش بلند «افق» رقم می‎خورد / صعود «افق کوروش» با کوله باری سنگین

میانگین نرخ فروش محصولات فقط در فروردین ماه کمتر از سال قبل از آن بوده و از اردیبهشت ماه رالی افزایش نرخ آغاز شد و یک نفس تا آبان ماه به نرخ 74964 ريال رسید و پس از آن، به ثبات رسید و یک روند مشخص را دنبال کرد.

جهش بلند «افق» رقم می‎خورد / صعود «افق کوروش» با کوله باری سنگین

به این ترتیب، مبلغ فروش سال 97 در سطوح بالاتر از سال 96 قرار گرفت. در سه ماهه پایانی سال و با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروز، فروش «افق» نیز رشد کرد و توانست به مبالغی بیش از 6894 میلیارد ريال رسید.

جهش بلند «افق» رقم می‎خورد / صعود «افق کوروش» با کوله باری سنگین

این شرکت در آخرین گزارش خود برآورد کرده در سه ماهه نخست سال 98 به درآمد فروش نزدیک به 22 هزار میلیارد ريالی دست یابد. با نگاهی به فروش سال‎های اخیر، این مبلغ برآورد شده کمی‎خوش‎بینانه به نظر می‎رسد. این مبلغ حدود 4 برابر فروش بهار سال 96 و 2 برابر درآمد بهار سال 97 است. هرچند که «افق» تصمیم دارد در سال جاری 300 فروشگاه دیگر را وارد چرخه عملیات خود کند اما باز هم به نظر می‎رسد کار سختی در تحقق این پیش‎بینی دارد.

تغییرات قیمت که متأثر از بهای تمام شده است و این نیز خود از افزایش قیمت کالا از سوی تامین‎کنندگان اثر می‎پذیرد؛ از همین رو، هیأت مدیره «فق» بر این باورند که روند افزایش نرخ‎ها همچنان ادامه خواهد یافت.

البته از این نکته نیز نباید گذشت که «افق» تصمیم دارد در آینده‎ای نزدیک حدود 80 درصد از فروشگاه‎های خود را از طریق اعطای امتیاز فرنچایز راه‎اندازی کند. با این اقدام، ضمن کاهش ریسک سرمایه‎گذاری و هزینه تبلیغات، شرایط برای راه‎اندازی شعب جدی را با هزینه کمتر، تسریع می‎بخشد.

در کنار این موارد مثبت، فرنچایز معایبی همچون وابستگی شدید به صاحب برند و عدم وجود انعطاف در انجام برنامه‎های مدیریتی را نیز موجه این شرکت می‎کند.

تمرکز در خرید محصولات تندگردش و پرفروش برای بهره‌گیری از صرفه ناشی از مقیاس (EOS)، تمرکز بر ایجاد برند بین‌المللی برای شرکت با ورود به بازارهای کشورهای منطقه و افزایش فروش اینترنتی از جمله برنامه‎های آتی «افق» به شمار می‎رود که می‎تواند به رشد درآمدهای عملیاتی کمک شایانی بکند.

در مجموع، وضعیت «افق» در سال 98 نیز مثبت ارزیابی می شود و با توجه به برنامه های بسیاری که در دست اجرا دارد، توان عبور از سطوح سال 97 را دارد. حال باید منتظر ماند و دید آیا می تواند این موضوع در ابتدای سال و در سه ماهه نخست نشان دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: