تعداد بازدید : ۸۱۴
کد خبر : ۱۹۰۵۳۰
رئیس هیات مدیره شرکت نواوران مالی پارس در گفتگو با بورس نیوز:
۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
تفاوت دیدگاه و مدل کاری استارت آپ ها با شرکت های سرمایه گذار و بخش دولتی متفاوت است و این اختلاف در دیدگاه باعث همکاری نکردن سرمایه گذاران با کسب و کارهای نوین شده است.

محمدرضا عربی مزرعه شاهی مدیرعامل رتبه بندی اعتباری پارس کیان درخصوص اینکه چرا تامین کننده‌های مالی از کمک به استارت‌آپ‌ها واهمه دارند، به خبرنگار بورس نیوز گفت: مدل کار استارت‌آپی‌ها و حوزه کاری‌شان به نحوی است که با مدل سرمایه‌گذاران عادی و آنهایی که سبقه سرمایه‌گذاری دارند و از مدل‌های مرسوم استفاده می‌کنند تفاوت دارد . ضریب شکست و عدم موفقیت در این حوزه بیشتر از حالت سرمایه‌گذاری عادی است.

وی افزود: بسیاری از مدل‌ها و ساختارهایی که برای سرمایه‌گذاران عادی تصمیم‌گیر است نمی‌تواند در شرکت‌های نوپا پیاده سازی شود. به خاطر همین به نحوی از حالت استاندارد و کلیشه ای خارج است خیلی از سرمایه‌گذاران تمایلی به این حوزه ندارند و فکر می‌کنند با ریسک سنگینی مواجه می‌شوند.

رئیس هیات مدیره شرکت نوآوران مالی پارس درباره پیش‌بینی خود برای فعالیت‌های استارت‌آپی در کشور گفت: حوزه استارت‌آپ کار جدیدی است و دولت هم خیلی تلاش کرد که کمک کند. اما بدنه بروکراسی واحدهای دولتی هنوز آمادگی پذیرش این شرکت‌ها و مدل‌های بیزنس کسب و کارهای جدید را ندارد و هنوز با ذهنیت 60 سال پیش به این استارت‌آپ‌ها نگاه می‌شود.

وی ادامه داد: ساختار این استارت‌آپ‌ها با گذشته تفاوت دارد. به همین دلیل باید مقررات و ساختار اداری و نحوه مواجه با این‌ها را تغییر دهیم تا بتوانند در بسترهای جدید کار کنند و موفق باشند. اگر بخواهیم که با بسترهای قدیم با اینها رفتار کنیم مطمئنا دچار مشکل می‌شوند و خیلی سخت می‌توانند دوام بیاورند. این یکی از مشکلاتی است که استارت‌آپ‌ها دارند.

عربی تاکید کرد: از سال گذشته خبرهای خوبی برای این حوزه به گوش رسید اما این روند خیلی کند است. برخی از مشکلات پیش روی استارت آپ ها بسیار پیش پا افتاده است که این استارت‌آپ‌ها را از ادامه فعالیت منصرف کرده و با شکست مواجه می‌کند. فکر می‌کنم اگر در دولت یک کارگروه خاص زیرنظر یکی از وزرا یا حتی معاونت علمی فناوری دولت ایجاد شود خیلی سریعتر مشکلات حقوقی، موانع ساختاری فعالیت استارت آپ ها را حل و فصل می شود.

رئیس هیات مدیره شرکت نواوران مالی پارس گفت: وقتی مدل‌های کسب و کار تغییر می‌کند مدل‌های گزارشگری، اطلاع رسانی هم تغییر می‌کند. بنابراین هرچه در ساختار فعالیت‌ها و نوع کسب و کارها تغییرات ایجاد می‌شود در لایه‌های نظارتی، گزارشگری و شفافیت سازی هم تغییرات ایجاد می‌شود.

وی افزود: بسترهای دیجیتالی و شفافی که الان در مدل‌های بیزنسی جدید وجود دارد کنترل‌ها، نظارت‌ها و حسابرسی‌ها را خیلی راحت می‌کند این بسیار مفید است.

عربی اظهار داتش: به اعتقاد من هم حسابرسان و هم نهادهای نظارتی مثل سازمان بورس، بانک مرکزی می‌توانند خود را تجهیز به دانش جدید کنند و با آن دانش بتوانند اگر جایی سوءرفتاری دارد به وجود می‌آید نظارت کرده و نگذارند که برای بازار و سرمایه‌گذاران ریسک ایجاد شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: