تعداد بازدید : ۱۲۶۱
کد خبر : ۱۹۰۵۳۳
کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز مطرح کرد:
۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
براساس پیش بینی های انجام شده در سال 98 شاهد افزایش نرخ تورم به 35 درصد و کاهش میزان فروش نفت و مراودات مالی به دلیل اعمال تحر یم ها خواهیم بود که این امر کاهش ارزش پولی را به همراه خواهد داشت که به تبع آن مانعی در مقابل رشد شاخص قیمت سهم ها در بازار سرمایه نیز ایجاد می شود.

به گزارش بورس نیوز، در هفته ای که گذشت شاخص بازار سرمایه نوسانات زیادی را جربه کرد تا جایی که فعالین این بازار شاهد رکوردشکنی بی سابقع شاخص و قرار گرفتن آن در فراز 201 هزارو 995 وحد بودند اما پس از آن دماسنج بازار روند اصلاحی را در پیش گرفت.

در این خصوص فردین آقا بزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده به خبرنگار بورس نیوز گفت: عواملی همچون پیش بینی بانک جهانی مبنی بر رشد منفی اقتصادی در سال 2019 به میزان 3.8 درصد و تایید آن توسط مرکز آمار کشور، متشکل نبودن و غیرقانونی بودن بازار ارز و سکه و همچنین غیر نقدشونده بودن بازار مسکن زمینه لازم برای سرمایه گذاری در بورس را در راستای کسب سود و حفظ ارش پول و سرمایه برای فعالین اقتصادی فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 97 بورس با شتاب و جهش قابل توجه ای رشد 85 درصدی را تجربه کرد، افزود:در این زمینه افزایش نرخ ارز بعنوان موثرترین عامل محسوب می شود.

آقابزرگی افزود: براساس پیش بینی های انجام شده برای سال 98 عواملی همچون جهش قیمتی حاصل از تغییر نرخ 4200 تومان ارز حمایتی به نرخ نیمایی و فروش و واردات محصولات و مواد اولیه براساس نرخ سامانه نیما نشان دهنده عدم تعادل در وضعیت عرضه و تقاضا در بازار آزاد با نرخ دستوری که قبلا اعلام شده بود است.

وی ادامه داد: به دلیل رشد اقتصادی منفی و کاهش فروش نفت و فرآورده های نفتی در سال 98 بنیه اقتصادی کشور نسبت به سال ذشته ضعیف تر خواهد شد بنابراین که این امر کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز را به همراه خواهد داشت بنابراین ممکن است شاهد ملاک محاسبه قرارگرفتن دلار نیمایی و یا نرخی بیش از آن در زمینه واردات و فروش محصولات باشیم.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز عاملی برای افزایش قیمت تمام شده محصولات محسوب می شود، افزود: جهش نرخ محصولات به تبع افزایش نرخ ارز در سال 98 نیز امکان پذیر خواهد بود که این امر عاملی موثر در زمینه جدب سرمایه گذاران به بازار بورس است.

آقابزرگی با تاکید براینکه متشکل و غیر قانونی بودن دیگر بازارها عاملی برای هدایت سرمایه گذاران به سمت بازار بورس محسوب می شود، ادامه داد: بنابراین تقاضای خرید سهام در بازار افزایش می یابد و به دلیل ابهام موجود در زمینه تبدیل دارایی به پول نقد برای فرشندگان سهام عرضه سهام کم می شود که به دلیل عدم تعادل در عرضه و تقاضا شاهد رشد قیمت ها خواهیم بود.

وی با اشاره به رشد 13 درصدی شاخص در یک ماه گذشته گفت: به طور خاص صنایع غذایی،قندی و پتروشیمی نیز به دلیل افزایش نرخ جهانی رشد بیش از 20 درصدی را تجربه کرده اند.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:عواملی همچون عرضه و تقاضا، غیرمتشکل و قانونی نبودن دیگر بازارها و پیش بینی افزایش نرخ ارز ها، ثبات در قیمت های جهانی کامودیتی ها، عدم تلاطم شدید و قابل توجه در زمینه پیش بینی های رشد اقتصادی در کشورهایی مانند چین، آمریکا و اروپا و افزایش قیمت جهانی نفت زمینه را برای افزایش تقاضا در بازار بورس را فراهم می کند.

وی ادامه داد: دراین شرایط به تبع افزایش قیمت سهام، سهامداران حقیقی و حقوقی بازار نیز اقدام به فروش سهام خود می کنند بنابراین فشار عرضه نیز افزایش می یابد که این امر مانعی برای رشد شاخص محسوب می شود.

آقا بزرگی با بیان اینکه روند فعلی ادامه دار خواهد بود، تصریح کرد: نرخ ارز همچنان روند افزایشی را طی می کند بنابراین ممکن است به دلیل رشد 5 هرار واحدی شاهد منفی شدن 2 هزار واحدی آن نیز باشیم.

وی با اشاره به رکوردشکنی شاخص بازار در هفته گذشته گفت: براساس پیش بینی های انجام شده در سال 98 شاهد افزایش نرخ تورم به 35 درصد و کاهش میزان فروش نفت و مراودات مالی به دلیل اعمال تحر یم ها خواهیم بود که این امر کاهش ارزش پولی را به همراه خواهد داشت که به تبع آن مانعی در مقابل رشد شاخص قیمت سهم ها در بازار سرمایه نیز ایجاد می شود.

ناشناس
ROMANIA
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
یه بهانه باید پیدا کنن که جلوی تولید رشدسهامو بگیرن کارشناسان فراموش کردن یه کلاغ هم از اسمون تالار حافظ گذشت این هم باعث میشه که بورس رشد نکنه این هم مثل تحلیل های مسخره تون بعد میگن چرا اقتصاد درست نمی شه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: