تعداد بازدید : ۱۹۳۳
کد خبر : ۱۹۰۵۷۶
آبسيم در غرب؛
۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
در شرایطی که صورت‎های مالی برخی شرکت‎ها وضعیت مناسبی ندارد، سهام آن‎ها در بازار سرمایه روند رو به رشد را انتخاب کرده اند که چندان با فعالیت عملیاتی شرکت سنخیت ندارد. در چنین شرایطی «سیلام» روزهای شلوغی را سپری می‎کند.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی بورس نیوز، در شهریور ماه سال 97 هیأت مدیره شرکت «سیمان ایلام» تصمیم گرفت از محل مازاد تجدید ارزیابی داراییها به منظور خروج از ماده 141 قانون تجارت، افزایش سرمایه 172 درصدی را به جریان بی‎اندازد.

این سیمانی چه در سر دارد! / «سیلام» از کانال صعود پایین نمی‎آید

ولی این امر به واقعیت نپیوست؛ چرا که سهامدار عمده مخالف این اقدام بود. شرکت «سيمان تهران» دارنده 42.5 درصد سهام شرکت «سیمان ایلام»، به دلیل خروج از ماده 141 قانون تجارت و استفاده از معافيت مالياتي و اصلاح ساختار مالي، با افزايش سرمايه مذکور موافقت نمود؛ اما شرکت «گروه مديريت سرمايهگذاري اميد» که 47 درصد سهام شرکت را در اختیار دارد، با افزايش سرمايه مخالفت نمود. بنابراین، با عنايت به ماده 85 قانون تجارت و عدم موافقت دو سوم حاضرين، افزايش سرمايه مزبور تصوب نگرديد.

به این ترتیب، «سیلام» با سرمایه 412.5 میلیارد ريالی، تا پایان دوره 12 ماهه منتهی به دی 97، بالغ بر 489 میلیارد ريال زیان انباشته دارد. میزان بدهیها نیز اندکی از کل داراییها فراتر رفته و ریسک عدم ایفای تعهدات را بالا برده است.

حال این شرکت سیمانی با بدهیها و زیان انباشته خود چه خواهد کرد و چه برنامهای در سر دارد جای سوال است؟

با کاهش میزان تولید و فروش، هزینههای جذب نشده سربه‎فلک گذاشت و شروع به افزایش کرد. این موضوع در کنار رشد هزینههای مالی، نتیجه ای چون چرخش این شرکت از سودآوری به زیان‎سازی نداشت. از سال 92 با آغاز رکود اقتصادی در بخش مسکن و ساخت و ساز و به دنبال آن صنعت سیمان، سود خالص شرکت نیز با شیب تندی در مسیر نزولی قرار گرفت و در سه سال مالی اخیر وارد دایره سرخ زیان شد.

این سیمانی چه در سر دارد! / «سیلام» از کانال صعود پایین نمی‎آید

کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش ضمن رشد روزافزون هزینه مالی، موجب گردید تا این شرکت در پرداخت سود نقدی سهام سالهای قبل نیز عاجز بماند و تقریبا از سال 93 سود سهام پرداختنی در حسابها انباشته شده است.

با همه این اوصاف، «سیلام» در بازار سهام وضعیت مطلوبی را برای سهامداران خود رقم زده است. این سهم در سال 97 بازدهی 27 درصدی و در فروردین ماه سال 98 بازدهی جالب توجه 84 درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

51 درصد از شرکت‎کنندگان در نظرسنجی امروز بورس نیوز عنوان کردند که در سمت خرید سهام «سیلام» خواهند ایستاد و 49 درصد دیگر، موقعیت فروش را برگزیدند.

این سیمانی چه در سر دارد! / «سیلام» از کانال صعود پایین نمی‎آید

به طور کلی این سهم به دلیل شناوری پایین، حجم معاملات اندکی دارد و طی معاملات امروز بازار سرمایه 3 خریدار در مقابل 16 فروشنده قرار گرفتند که این موضوع تا حدی میتواند نشان از قدرت بیشتر خرید باشد.

با وجود این که در هفته گذشته «سیلام» رشد قیمت 53 درصدی داشت، اما همچنان با صف خرید معاملات خود را دنبال میکند و از روند صعودی خود کوتاه نمیآید.

حال باید منتظر ماند و دید روند رو به رشد این سهم تا کجا ادامه مییابد؟!

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: