تعداد بازدید : ۱۲۸۹
کد خبر : ۱۹۰۵۷۹
قائم‌ مقام انجمن‌ صنفی‌ پتروشیمی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، این موضوع از ابتدای مهرماه ۹۷ و همزمان با تغییر فرمول خوراک پتروشیمی ها بر مبنای ارز نیما، در حساب های پتروشیمی ها اعمال خواهد شد.
یک گام تا افزایش نرخ اوره/ پایانی خوش بر داستان تلخ تبعیض اوره سازان

به گزارش بورس نیوز، شرکت پتروشیمی پردیس دو روز قبل در شفاف سازی اعلام کرد: « طي صدور اخطاريه، مورخ 1397/12/11ديوان عدالت اداري به کارگروه تنظيم بازار وزارت صنعت، معدن وتجارت مبني بر اجراي مفاد کامل دادنامه قبلي ديوان عدالت اداري ظرف مدت 7روز از زمان ابلاغ از يک طرف و ابلاغ مصوبه ستاد تنظيم بازار به سازمان خدمات حمايتي کشاورزي با پيگيري انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي از طرف ديگر موجب گرديد نرخ اوره داخلي از ابتداي مهر ماه 1397 بر اساس ميانگين وزني نرخ اوره فروش رفته در بورس کالا در محاسبات لحاظ گردد.» 
«شپدیس» در اصلاحیه ای، میانگین نرخ فروش اوره در شش ماهه دوم ۹۷ را از ۶۲۰ تومان به ۱۷۰۰ تومان افزایش داد و این اقدام باعث افزایش ۳۴ درصدی درآمد فروش کل سال ۹۷ «شپدیس» شد.
لازم به ذکر است بورس نیوز در دو گزارش در تاریخ ۶ شهریورماه و نیز ۲۵ آذرماه، خبر احتمال افزایش نرخ اوره و اعمال آن از اول مهرماه ۹۷ در حساب شرکت های پتروشیمی را داده بود.
یک گام تا افزایش نرخ اوره/ پایانی خوش بر داستان تلخ تبعیض اوره سازان

فریبرز کریمایی قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: همان طور که تولیدکنندگان اوره شفاف سازی کرده اند، ستاد تنظیم بازار افزایش نرخ اوره را تصویب کرده و دیوان عدالت هم اجرای حکم را مجددا به ستاد تنظیم بازار ابلاغ کرده است. مراحل اداری اجرای حکم در دست انجام است و هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. اما طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، این موضوع از ابتدای مهرماه ۹۷ و همزمان با تغییر فرمول خوراک پتروشیمی ها بر مبنای ارز نیما، در حساب های پتروشیمی ها اعمال خواهد شد. 

این کارشناس صنعت پتروشیمی افزود: هنوز سازوکار پرداخت یارانه اوره و نیز قیمت قطعی مشخص نشده است. ولی در هر حال قرار است شرکت های پتروشیمی، بابت تحویل اوره به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، یارانه دریافت کنند. در واقع با اجرایی شدن این مصوبه، تولیدکنندگان اوره مابه التفاوت نرخ فروش اوره به بخش کشاورزی و نرخ بورس کالا را دریافت خواهند کرد و این مابه التفاوت، از ابتدای مردادماه ۹۷ محاسبه شده و به شرکت ها پرداخت می گردد و احتمالا در دوره های یک ماهه، تسویه خواهد شد. مبنای قیمت گذاری، میانگین قیمت های بورس کالا خواهد بود و قیمت ثابتی برای اوره در نظر گرفته نخواهد شد؛ اما احتمالا قیمت ها به نحوی تعیین می شود که نوسان ایجاد نکند.

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در رابطه با سایر اتفاقات مثبت صنعت پتروشیمی اظهار داشت: با پیگیری های بعمل آمده، شرکت های پتروشیمی، قیمت گاز طبیعی و اتان خریداری شده در ۶ ماهه دوم سال ۹۷ را بر اساس نرخ تسعیر ارزی که در سامانه نیما به فروش رساندند، اصلاح کردند. این موضوع، اثر مثبتی بر سودآوری پتروشیمی های مصرف کننده خوراک گاز داشت و از اسفندماه، اجرایی شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: