تعداد بازدید : ۵۵۵
کد خبر : ۱۹۰۶۰۱
فرابورس در ماهی که گذشت؛
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
نگاهی به عملکرد بازارهای فرابورس نیز نشان می‌دهد به غیر از بازار شرکت‌های کوچک و متوسط که افت مبادلات را شاهد بود باقی بازارها با رشد چشمگیر دادوستد سهام و اوراق روبه‌رو شدند.

رشد چشمگیر دادوستد سهام بازارها در فرابورس

به گزارش بورس نیوز، رصد معاملات فرابورس در ماهی که گذشت نشان می‌دهد طی 16 روز کاری این ماه روزانه به طور متوسط یک هزار و 147 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 794 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافته و بیشترین حجم و ارزش معاملاتی به ترتیب به روزهای 26 و 28 فروردین‌ماه با دادوستد یک هزار و 902 میلیون ورقه و ارزش معاملاتی 7 هزار و 800 میلیارد ریال اختصاص داشته است.

در همین حال در مجموع بازارهای فرابورسی نیز شاهد جابه جایی 18 هزار و 359 میلیون ورقه به ارزش 76 هزار و 707 میلیارد ریال بودیم که این میزان مبادلات در بیش از 2 هزار و 700 دفعه رقم خورد.

بدین ترتیب افزایش 603، 178 و 486 درصدی حجم، ارزش و تعداد دفعات مبادلات در فروردین‌ماه 1398 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ثبت رسید. نگاهی به عملکرد بازارهای فرابورس نیز نشان می‌دهد به غیر از بازار شرکت‌های کوچک و متوسط که افت مبادلات را شاهد بود باقی بازارها با رشد چشمگیر دادوستد سهام و اوراق روبه‌رو شدند. بر این اساس بازارهای اول، دوم و پایه به ترتیب شاهد مبادله 527، 572 و 669 میلیون سهم به ارزش 924، 805 و یک هزار و 133 میلیارد ریال بود. در هر کدام از این سه بازار حجم معاملات بیش از 500 درصد و ارزش آن افزون بر 800 درصد رشد کرد.

بازار ابزارهای نوین مالی نیز ماه پررونقی را در معاملات شاهد بود. بدین ترتیب 423 میلیون ورقه به ارزش 26 هزار و 448 میلیارد ریال در این بازار تغییر مالکیت یافت که حجم آن 351 درصد و ارزش این مبادلات 17 درصد افزایش یافت. بررسی معاملات اوراق تسهیلات مسکن، صندوق‌های قابل معامله و اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی نیز بیانگر بیشترین رونق و تحرک معاملات در ETFها با رشد 477 و 524 درصدی حجم و ارزش معاملات است.

اوراق بدهی اما کاهش 8 و 9 درصدی حجم و ارزش معاملات را شاهد بود. در این میان اوراق تسهیلات مسکن نیز اعم از تسه و تملی با مبادله 720 هزار ورقه به ارزش 365 میلیارد ریال افزایش 2 درصدی حجم و کاهش 17 درصدی ارزش معاملات را رقم زد. از سوی دیگر ارزش معاملات خرد بازار سهام در ماه گذشته به رقم 48 هزار و 275 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی سهم 16 درصدی را به خود اختصاص داد و بالاترین رقم ارزش معاملاتی را در میان سایر صنایع فرابورسی به نام خود زد. پس از آن گروه محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی به ترتیب سهم 12 و 8 درصدی را در اختیار گرفتند و در جایگاه دوم و سوم ایستادند.

ارزش بازارهای فرابورس نیز به تفکیک نوع بازارها در تاریخ 31 فروردین‌ماه 98 نشان می‌دهد بازار دوم با در اختیار گرفتن 45 درصد از ارزش کل بازار فرابورس بیشترین رقم را به خود اختصاص داده و صدرنشین شده و پس از آن بازارهای بدهی، پایه و اول سهم 25، 21 و 7 درصدی را از ارزش کل بازار در سبد خود ریخته‌اند و در جایگاه دوم تا چهارم قرار گرفتند. در نهایت در آخرین روز کاری فرابورس در فروردین‌ماه شاخص کل این بازار با 220 واحد رشد در مقایسه با آخرین روز کاری اسفندماه 1397 در سطح 2478 واحدی ایستاد و بازدهی 10 درصدی را در این ماه به ثبت رساند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: