تعداد بازدید : ۶۹۴
کد خبر : ۱۹۰۶۸۱
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خبرداد:
۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
ابزار «فروش استقراضی یا فروش تعهدی» سهام، ظرف دو الی سه ماه آینده در بازارسرمایه رنگ‌وبوی اجرایی به خود خواهد گرفت.
راه‌اندازی ابزار «فروش تعهدی» سهام در تابستان/ تکمیل ارائه ابزارهای مالی اسلامی در سال 98
شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار بورس‌نیوز درخصوص راه‌اندازی «shorte sell» در بازارسرمایه اظهارکرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان بورس، راه‌اندازی ابزار «فروش استقراضی یا فروش تعهدی» سهام بوده که باید سریعا در بازار عملیاتی شود.

وی ادامه داد:  طبق پیش‌بینی‌ها نهایتا ظرف دو الی سه ماه آینده این ابزار در بازارسرمایه رنگ‌وبوی اجرایی را به خود خواهد گرفت.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این ابزار، تصریح کرد: هنگامی که بازار مسیر رشد را در پیش می‌گیرد، این ابزار می‌تواند کمک شایانی داشته باشد که در برخی از سهم‌ها عده‌ای این اختیار را داشته باشند که سهم را به صورت تعهدی به فروش برسانند و پس از تعدیل قیمت، بتواندد باردیگر آن سهم را خریداری و جایگزین کنند.

وی درباره دیگر ابزارهای مالی نیز گفت: بازارسرمایه از حیث ابزارهای مالی اسلامی ظرفیت مناسبی را داشته و شاید تنها تعداد بسیار محدود و نهایتا دو ابزار از سری ابزارهای مالی اسلامی وجود داشته باشد که در بورس ایران راه‌اندازی نشده باشد که در سال جاری، این ابزارها نیز در بازار عملیاتی خواهد شد.

محمدی اضافه کرد: در سال جاری، ابزارهای مالی اسلامی و مرسوم در چرخه بازارسرمایه تکمیل خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص اهمیت تولید ملی و تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی نیز افزود: این سازمان درباره تامین مالی و همچنین شعار سال، دو وظیفه مهمی را بر دوش داشته که ابتدا باید دسترسی به منابع مالی برای تمامی بنگاه‌ها و شرکت‌های تولید را بگشاید ضمن آنکه نرخ تامین مالی را باید کاهش دهد زیرا هزینه دسترسی برای این واحدها مقرون به صرفه نیست.

محمدی با اشاره به اینکه دسترسی به منابع مالی برای بنگاه‌های تولیدی چندان اهمیتی ندارد و این نرخ تسهیلات و منابع مالی است تکه حائز اهمیت بوده، تاکید کرد: 

سازمان بورس در راستای تامین مالی شرکت‌های بورسی و غیربورسی، واحدهای تولیدی خصوصی و حتی تعاونی‌ها این آمادگی را داشته که تامین مالی از طریق انتشار اوراق را در دستور کار قرار دهد تا بنگاه ها بتوانند از طریق اوراق مرابحه و صکوک اجاره ، جعاله، وکالت و اوراق منفعت و حتی انواع اوراق اسلامی در خدمت تولیدکنندگان قرار دهد تا به هر میزانی که ظرفیت مالی آن واحدها اجازه داد، بورس برای آنها اوراق تامین مالی منتشر کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: