تعداد بازدید : ۱۹۳۵
کد خبر : ۱۹۰۷۹۳
کارشناس و تحلیلگر بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
کارشناس بازارسرمایه گفت: سازمان بورس در سال‌های اخیر کفه ترازوی نظارت خود را نسبت به کفه فرهنگ‌سازی و تبلیغات پیرامون استفاده از صندوق‌ها سنگین‌تر کرده و این در حالی است که صندوق‌ها در تسهیل خدمات امور مشتریان برای سرمایه‌گذاری، اقدامات متمایزی انجام می‌دهند.

اعتباربخشی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با حمایت سازمان بورس / کفه ترازوی نظارت سازمان بورس بر صندوق‌ها از فرهنگ‌سازی آن سنگین‌تر است

آرش مجاهد نقی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، به محدودیت‌های امور محول شده به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره و اظهار کرد: متاسفانه اگر بخواهیم مقایسه کلی از خدمات کارگزاری‌ها و صندوق‌ها داشته باشیم، محدودیت‌های صندوق‌ها در ارائه خدمات بسیار زیاد است؛ به عنوان مثال سازمان بورس در ابلاغیه‌هایی اعلام می‌کند که با کدام صندوق‌ها می‌توان معامله و یا تا چه میزان می‌‌توان سرمایه‌گذاری کرد.

وی ادامه داد: این در حالی است که کارگزار یک نهاد واسطه بوده اما صندوق‌ها خودشان نوعی سرمایه‌گذار هستند و با این وجود در حال حاضر کمتر به نام صندوق‌ها اشاره می‌شود.

به گفته مجاهد، در حال حاضر حدود 105 صندوق فعال داریم که مجموع منابع در اختیار این صندوق‌ها حدود 2 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین فرصت برای جذب سرمایه است، افزود: در حال حاضر تنها 10 درصد افراد که سرمایه‌ای به بازار می‌آورند می‌توانند عایدی داشته باشند و 90 درصد باقی‌مانده قطعا در بازار سهام بابت کلاس‌هایی که برگزار می‌شود، متضرر می‌شوند و در صورتی که مشتریان از خدمات و تضمین صندوق‌ها مطلع باشند، درصد متضرر شده‌ها کاهش می‌یابد.

کارشناس و تحلیلگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان الماس با اشاره به مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: مزیت این صندوق‌ها این است که آنها اطلاعات ما را خریداری می‌کنند؛ منظور از خرید این نیست که خریدی صورت بگیرد بلکه منظور این است که ما با در اختیار داشتن تیم تحلیل و سبد سهامی که برای مشتری در صندوق سرمایه‌گذاری تشکیل می‌دهیم، به مشتری کمک می‌کنیم تا سبد خود را بچیند.

وی از دغدغه فعلی غالب صندوق‌ها گفت و تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون کارگزاری‌ها به تمام حوزه‌ها ورود کرده‌اند و عرصه برای فعالیت صندوق‌ها محدود شده و رفع این دغدغه نیز نیاز به فرهنگ‌سازی درکانون نهادها دارد.

مجاهد یادآور شد: همچنین نظارت بر صندوق سرمایه‌گذاری بسیار زیاد وجود دارد و حساسیت عملکرد روی آنها هم بالاست اما فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی پیرامون اینکه این صندوق وجود دارد و می‌تواند چه خدماتی را به مشتری بدهد، متاسفانه وجود ندارد.

کارشناس و تحلیلگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان الماس خاطرنشان کرد: تا جایی که من اطلاع دارم در میزهایی که برگزار می‌شود، دارایی‌های سبدگردانی زیر هزار میلیارد تومان بوده و تنها حدود 600 میلیارد تومان این رقم را در برگرفته است.

مجاهد با اشاره به میزهای جداگانه‌ای که کانون نهادها برای هر نهاد و سازمان قائل شده، گفت: بنظر من بهتر است برای تمام نهادها یک میز وجود داشته باشد و وظایف و حیطه‌های کاری هر یک را به طور مجزا مشخص شود و در کنار آن، با محدودتر کردن برخی اختیارات کارگزاری‌ها، فضا را برای نهادهای دیگر مانند شرکت‌های سبدگردانی باز کنیم.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: