تعداد بازدید : ۵۶۳
کد خبر : ۱۹۰۷۹۹
کارشناس نفت‌و‌پتروشیمی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
در صورت تشدید فشارهای تحریم، افزایش نرخ ارز اثر منفی کاهش حجم صادرات پتروشیمی ها را خنثی خواهد کرد.
به گزارش بورس‌نیوز با توجه به تلاش های دولت امریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، نگرانی هایی هم برای برخی سهامداران ایجاد شده است که چنانچه محدویت های بین‌المللی تشدید شود، صادرات محصولات دیگر از جمله محصولات پتروشیمی و غیر نفتی ممکن است کاهش یابد. کاهش حجم صادرات درآمد شرکت های صادرات محور را کاهش خواهد داد.

قادر شادی وند کارشناس و فعال حوزه نفت و پتروشیمی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: اگر قرار باشد صنعت پتروشیمی تحریم شود و محدودیت جدیدی اعمال شود، حتما اعلام خواهد شد؛ اما تا این لحظه هیچ خبری از تحریم های جدید پتروشیمی مطرح نشده است.

وی افزود: برخی شرکت های پتروشیمی که خوراک خود را از داخل تامین کرده و محصول خود را هم در بازار داخل عرضه میکنند، نگرانی چندانی بابت احتمال تشدید تحریم ها نخواهند داشت. ولی شرکت های صادرات محور و شرکت هایی که برخی کاتالیست های مورد نیاز خود را وارد می کنند، از محدودیت های احتمالی آسیب خواهند دید. البته تحریم نفت ایران ارتباطی با تحریم محصولات پتروشیمی ندارد و فعلا اتفاق خاصی رخ نداده و صادرات محصولات پتروشیمی در حال انجام است.

این کارشناس صنعت نفت و پتروشیمی در رابطه با اثر تشدید احتمالی تحریم ها بر نرخ ارز و سودآوری شرکت های پتروشیمی گفت: یکی از مهمترین منابع ورود ارز به کشور، صنعت پتروشیمی است. این صنعت سال گذشته، حدود ۱۲ میلیارد دلار صادرات داشته که بخشی از آن صرف تامین نیازهای شرکت‌ها شده و مابقی به داخل کشور انتقال یافته است. به هر حال هر گونه تاخیر در جریان ورود ارز می تواند نرخ ارز را تحت تاثیر قرار دهد. 

وی افزود: در مجموع، به نظر می‌رسد در صورت تشدید فشارهای تحریم، افزایش نرخ ارز اثر منفی کاهش حجم صادرات پتروشیمی‌ها را خنثی خواهد کرد. با این نگاه صنعت پتروشیمی برای میان مدت و بلندمدت در معرض ریسک قرار ندارد. فشار تحریم ها دیری نخواهد پایید و تجربه نشان داده این شرایط همیشگی نیست. ولی شاید در کوتاه مدت، اخبار منفی فشار خروج سرمایه از سهم های پتروشیمی را به همراه داشته باشد. ضمن اینکه تحریم ها می تواند فرصتی برای صنعت پتروشیمی باشد تا جهت تکمیل زنجیره ارزش تلاش شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: