تعداد بازدید : ۱۳۴۴
کد خبر : ۱۹۱۱۶۵
آبسیم بررسی کرد؛
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
در چند سال اخیر همواره از تحریم‎ها به عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‎های اقتصادی یاد شده که حتی شرکت‎های بزرگ نیز نتوانستند راه گریز پیدا کنند.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، پیش‌بینی‎های نهادهای مختلف حاکی از آن است که اقتصاد ایران با تشدید تحریم‎ها با چالش بزرگی مواجه شده که  در سال‌های آتی اثرات آن نمود بیشتری پیدا خواهد کرد. ترکش‎های تحریم‎ها مسلما با شدت بیشتری بر تن شرکت‎های بزرگ و مطرح، خواهد نشست.

نمایش تلخ تحریم در «گروه مپنا» / سریال فرار از زندان باز هم تکرار می‎شود
یکی از شرکت‎هایی که به همراه زیرمجموعه‎های خود در دایره تحریم قرار گرفتند، «گروه مپنا» بود. در اثر اعمال دور جدید تحریم‎ها مراودات این شرکت بزرگ با شرکت‎های مطرح خارجی همچون زیمنس آلمان به حاشیه کشیده شد. 

«مپنا» در دور اول تحریم‎ها
بررسی‎ها نشان می‎دهد که دور نخست تحریم‎ها در سال 89، «گروه مپنا» را به سرعت تحت تأثیر قرار داد و در پی آن، روند نزولی درآمدهای عملیاتی شکل گرفت.

همان‎طور که ملاحظه می‎کنید درآمدهای عملیاتی از 2548 میلیارد تومان در سال 88 به 1736 میلیارد تومان در سال 91 افت کرد.
 نمایش تلخ تحریم در «گروه مپنا» / سریال فرار از زندان باز هم تکرار می‎شود
به همین ترتیب، سود خالص نیز روندی پرنوسان را طی کرده و افت و خیزهای فراوانی داشته است. 

در سال 90 که درآمدهای اصلی شرکت افت داشته، به مدد سایر درآمدها توانسته سود خالص خود را بالا ببرد اما در سال بعد، این رخداد تکرار نشد و شاخص افت سودآوری «مپنا» بودیم. 
 سریال فرار از زندان باز هم تکرار می‎شود/ معافیتی در پس نمایش تلخ تحریم در «گروه مپنا»

همان‎طور که در تصویر زیر ملاحظه می‎کنید، تحریم‎ها بر هزینه‎های این شرکت اثرگذار بود و موجبات کاهش حاشیه سود ناخالص را فراهم آورد. تا سال 91 موقعیت خود را حفظ کرد و تلاش‎ها برای کنترل هزینه‎های تولید جواب داد اما در سال 92 ظاهرا اثر تحریم‎ها نمود پیدا کرد و شاهد افت حاشیه سود هستیم. 

 سریال فرار از زندان باز هم تکرار می‎شود/ معافیتی در پس نمایش تلخ تحریم در «گروه مپنا»

هر چند که در سال‎های پس از دور اول تحریم‎ها، توانست خود را با شرایط موجود وفق دهد و مجددا گام در مسیر صعود بگذارد. البته از این نکته نیز نباید گذشت که شرکت فولمن شریک ایرانی شرکت «مپنا»، بنا به حکم دادگاه اروپا در سال 92 معاف از تحریم‎ها شد. 

شاید همین مورد عاملی شد تا «مپنا» بتواند مجددا درآمدهای خود را افزایش دهد و بر هزینه‎های خود مسط شود. 

«مپنا» در دور دوم تحریم‎ها 

در حالی که این شرکت بزرگ جان تازه گرفته بود و روند صعودی را با سرعت بیشتر می‎پیمود، دور جدید تحریم‎ها آغاز گردید. سال 97 تحریم‎های جدید از سوی آمریکا بر علیه ایران وضع گردید و «مپنا» نیز از این قاعده مستثنا نبود.

همان‎طور که در تصاویر بالا ملاحظه کردید، درآمدهای عملیاتی طی عملکرد 12 ماهه منتهی به فروردین 98 نسبت به 12 ماهه سال قبل از آن، افت داشت. سود خالص نیز تأثیرپذیری بالایی از این موضوع نشان داد؛ به گونه‌ای که در دوره 9 ماهه سال مالی اخیر، به زحمت به نصف سود خالص 12 ماهه قبل از آن رسید.

بنابراین، می‎توان چنین گفت «مپنا» تحت تأثیر تحریم‎ها قرار داشته و دارد اما با کنترل هزینه‎ها و حضور مؤثرتر در بازارها، توانست عملکرد خود را بهبود ببخشد. 

حال سوال این است که آیا «گروه مپنا» می‎تواند عملکرد مثبت خود در سال‎های پس از دور اول تحریم‎ها را در دور جدید نیز تکرار کند و مجددا شاهد اوج‎گیری این شرکت در پارامترهای مختلف باشیم؟!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: