تعداد بازدید : ۶۲۰
کد خبر : ۱۹۱۱۷۸
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران؛
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: مجلس و دولت بر سر استفاده از کارت سوخت برای مصرف بنزین به توافق رسیدند. اما در حال حاضر بحث قیمت و سهمیه‌بندی در میان نیست. در این مرحله تنها بحث فعال‌سازی دوباره کارت سوخت‌ها مطرح‌شده است.

تنها بحث فعال‌سازی دوباره کارت سوخت‌ها مطرح است

به گزارش بورس نیوز، رضا پدیدار درباره کارت سوخت اظهار کرد: مجلس و دولت بر سر استفاده از کارت سوخت برای مصرف بنزین به توافق رسیدند. اما در حال حاضر بحث قیمت و سهمیه‌بندی در میان نیست. در این مرحله تنها بحث فعال‌سازی دوباره کارت سوخت‌ها مطرح‌شده است.

وی افزود: کارت سوخت درواقع سیستم هوشمندی است تا مصرف‌کنندگان شناسایی شوند تا متناسب با نیاز آن‌ها سوخت در اختیارشان قرار بگیرد. این اقدام در دو فاز قابل‌اجراست. فاز اول این است که مصرف‌کننده واقعی شناسایی شود و از قاچاق جلوگیری شود. فاز دوم هم شروع نظام بهینه و هوشمند برای تعدیل مصرف و اصلاح قیمت است. به‌این‌ترتیب فاز دوم به سهمیه‌بندی بنزین می‌رسد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: سال گذشته میزان قاچاق سوخت در استان‌های مرزی افزایش پیدا کرد و کارت سایر استان‌ها در استان‌های مرزی استفاده می‌شد. به عنوان مثال مشاهده‌شده بود که تاکسی‌ها و سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی که اگر در طول روز حتی دو شیفت هم کار کند کل مصرف‌شان به 30 لیتر بنزین هم نمی‌رسد، به‌جای 30 لیتر، 300 لیتر بنزین از پمپ‌بنزین خریداری کرده است. کاملاً مشخص است که این خودرو 300 لیتر را مصرف نکرده بلکه قاچاق کرده و فروخته است.

پدیدار درباره سامانه هوشمند کارت سوخت توضیح داد: استفاده از سامانه هوشمند کارت سوخت، این امکان را برای کشور فراهم می‌کند که برای مرحله اول نظام توزیع، گامی منطقی برداشته شود و از پرداختن به اقدامات غیرمنطقی جلوگیری به عمل آید.

وی تاکید کرد: در فاز دوم با توجه به شرایط اقتصادی و ارزش‌افزوده اقتصادی برای کشور می‌توانیم یک نظام صرفه‌جویی فراهم کنیم تا مصرف هم تعدیل شود. به‌این‌ترتیب مازاد مصرف تا سقف تولید محصولات هیدروکربنی مانند بنزین را صادر کنیم. در این مرحله بنزینی که الان به‌راحتی قاچاق می‌شود، قدرت ارزآوری پیدا می‌کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره ساماندهی مصرف بنزین توضیح داد: اگرهمه مردم کشور از کارت سوخت استفاده کنند، مصرف بنزین ساماندهی می‌شود. سال گذشته در استان‌های مرزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران استفاده از کارت سوخت را الزامی اعلام کرد. به‌این‌ترتیب افرادی که بیش‌ازحد متعارف مصرف داشتند را شناسایی کرد. در ادامه این شناسایی افرادی که از کارت سوختشان بیش از 30 لیتر در روز استفاده کرده بودند، از سامانه هوشمند خارج شدند. جالب این بود که هیچ‌کسی هم اعتراض نکرد، چراکه عموم این گروه خلاف‌کار بودند.

پدیدار گفت: با اقدامی که از طرف دولت در استان‌های مرزی صورت گرفت، صرفه‌جویی زیادی در مصرف بنزین انجام شد و آمار قاچاق آن کاهش پیدا کرد. البته که طی این مدت آماری که درباره قاچاق گفته می‌شد، اشتباه بود.

وی تصریح کرد:زمانی که سامانه هوشمند مصرف سوخت راه‌اندازی شود، افرادی که بیشتر از میزان نرمال، مصرف بنزین داشته باشند شناسایی می‌شوند. مثلاً امکان ندارد یک خودرو معمولی هرروز 50 لیتر بنزین مصرف کند. با استفاده از کارت سوخت، این ضعف شناسایی و این گروه‌ها قابل‌ردیابی می‌شوند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: از طرفی زمانی که سامانه هوشمند سوخت وجود داشته باشد، می‌توان از تجزیه ‌و تحلیل آن میانگین مصرف خودروها را در ماه مشخص کرد. با این شرایط می‌توان سهمیه معقول‌تری برای خودروها در نظر گرفت. مصرف بنزین باید ساماندهی شود و بهتر است بدون حساسیت دراین‌باره تصمیم‌گیری شود.دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: