تعداد بازدید : ۹۳۱
کد خبر : ۱۹۱۲۱۴
آبسیم بررسی کرد؛
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
محدودیت در ارائه خدمات و تنوع پایین مشتریان به یک سد در مسیر «حتوکا» تبدیل شده است. در کنار این عوامل، تقسیم سود بالا در مجامع سال‎های گذشته، در حالی که سودآوری در سطح پایینی قرار داشت، ریسک بزرگی را پیش‎روی این شرکت قرار داد که در سال 97 بالاخره کار خود را کرد و سرخی کم‎رنگی را در ترازنامه نشاند.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، اولین روز هفته آینده مجمع سالیانه شرکت «حمل و نقل توکا» برگزار خواهد شد.

داغی فولاد بر تن «حتوکا» / زیرمجموعه این شرکت در شرف انحلال

آن‎چه که برای سهامداران از اهمیت بالایی برخوردار است، میزان سود تقسیمیاست. ولی از آن جایی که این شرکت در سال مالی منتهی به اسفند 97 متحمل زیان شده و از طرف دیگر، سود انباشته به زیان انباشته تبدیل گردیده، قطعا هیچ‎گونه رقمیدر مجمع به عنوان سود نقدی مطرح نخواهد شد. بنابراین، دست سهامداران از سود نقدی مجمع امسال «حمل و نقل توکا» خالی است.

داغی فولاد بر تن «حتوکا» / زیرمجموعه این شرکت در شرف انحلال

این شرکت فعال در حوزه حمل و نقل همواره درصد بالایی از سود تحقق یافته را بین سهامداران خود تقسیم مینمود؛ شاید یکی از دلایلی که با ثبت اندک زیان، هر چند جزئی، وارد ناحیه سرخ زیان انباشته شد، همین موضوع باشد. به عبارت بهتر، با تقسیم سود بالا در سالهای گذشته، فرصتی برای انباشته شدن سود ایجاد نگردید و در سطح پایین قرار گرفت. بنابراین، فقط با شناسایی 10 میلیارد ريال زیان خالص، 6 میلیارد ريال زیان انباشته ثبت شد.

سودآوری «حتوکا» از سال 93 وارد کانال نزولی شد و سال به سال از رقم سود خالص تحقق یافته کاسته شد و در سال 97 در ادامه این روند، به زیر خط سودسازی سقوط کرد و به جمع شرکتهای زیان‎ده پیوست.

داغی فولاد بر تن «حتوکا» / زیرمجموعه این شرکت در شرف انحلال

البته باید عنوان کرد که در سال 96 نیز به کمک ساير درآمدهاي غيرعملياتي در منطقه سود ایستاد. موردی که در سال 97 چندان حضور پرشوری نداشت.

یکی از نقاط ضعف «حتوکا» این است که محلهای درآمدی محدودی دارد؛ بخش عمدهاي از درآمد ارائه خدمات از درگاه شرکتهاي «فولاد مبارکه» و «فولاد هرمزگان» تأمین میشود. عدم تنوع مشتریان عمده موجب افزایش قدرت چانه‎زنی مشتریان و فشار برای کاهش قیمتهای پیشنهادی در قراردادها میشود. بنابراین، در کنار توسعه بازارهای خود باید به فکر توسعه خدمات نیز باشد تا بهتر بتواند در زمینههای گوناگون فعالیت کند.

این شرکت مالک 80 درصد «کشتيرانی توکا موج هرمزگان» است که در شرف انحلال قرار دارد. علاوه بر 19 میلیارد ريال مانده مطالبات از این زیرمجموعه، پس از انحلال، سود نسبتا مناسبی از محل فروش داراییها میتواند عاید «حتوکا» شود.

به طور کلی میتوان این چنین گفت که «حتوکا» بیش از همه نیاز به جذب مشتریان جدید دارد تا بهتر و کاراتر بتواند فعالیت کند و از سیطره «فولاد مبارکه» خارج شود.

عباس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
باسلام حتوکا داراییهای زیادی داره که موجب تقویت شرکت میشود و حتی دارای پروانه فعالیت کشوری میباشد که بسیار برای یک شرکت حمل ونقلی مهمه ضمن اینکه سهام قابل توجهی از توکاریل را داراست انتظار میرود آینده بسیار درخشانی داشته باشد البته زیان سال 97 مربوط به بدهی مالیاتی سالهای قبل بوده که ذخیره درحسابها نداشته موفق باشید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: