تعداد بازدید : ۸۷۷
کد خبر : ۱۹۱۲۶۹
آبسیم بررسی کرد؛
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
طی دو سال اخیر به سب تصمیمات متخذه به واسطه اجرای طرح تحول نظام سلامت و رشد نرخ ارز، عرصه بر تولیدکنندگان صنعت دارو سخت‎تر شد. با این وجود، «دتماد» پا پس نکشید و با تولید محصولات نهایی، شرایط را بهبود بخشید که این موضوع می‎تواند در مجمع پیش‎رو برای سهامداران جذابیت ایجاد کند.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «تولید مواد اولیه دارو پخش» دوشنبه هفته جاری به مصاف مجمع عمومی‎عادی سالیانه می‎رود.

جذابیت حضور در مجمع این دارویی بالا رفت / تزریق سود به شریان «دتماد»

این شرکت فعال در حوزه دارو در سال مالی منتهی به اسفند 97 موفق به تحقق 1102 ريال سود به ازای هر سهم گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 از رشد 82 درصدی حکایت می‎کند.

بررسی مجامع سال‎های گذشته بیانگر این است که اغلب تقسیم سود بالا در دستور کار هیأت مدیره قرار دارد. بنابراین، احتمال می‎رود در مجمع پیش‎رو نیز چنین رخدادی تکرار شود و حدود 1000 ريال به عنوان سود نقدی تعیین گردد که رقم مطلوبی برای سهامداران می‎شود و انگیزه‎ای برای شرکت در مجمع است.

 جذابیت حضور در مجمع این دارویی بالا رفت / تزریق سود به شریان «دتماد»

تحلیل فاصله ساختار بدهی «دتماد» حاکی از آن است که نسبت پرداختنی‎های تجاری به کل بدهی‎ها کمتر از 5 درصد است؛ در حالی که این نسبت در گروه به صورت میانگین 23 درصد است. از نظر مبلغ پرداختنی‎های تجاری این شرکت در رتبه 11گروه دارویی ایستاده است. بیشترین مطالبات این شرکت دارویی از ستاد مبارزه با مواد مخدر است. 

هر اندازه که حجم پرداختنی‎های تجاری کم است، پرداختنی‎های تجاری جبران کرده و 15 درصد بیش از میانگین گروه بدهی‎ها را به خود مشغول کرده است. 244 میلیارد ريال از مبلغ پرداختنی‎های غیرتجاری به سود سهام پرداختنی شرکت دارویی تأمین مربوط می‎شود. 194 میلیارد ريال دیگر نیز مربوط به دریافت وجوه ناشی از تهاتر بدهی‎های دولت با سازمان تأمین اجتماعی است.

 جذابیت حضور در مجمع این دارویی بالا رفت / تزریق سود به شریان «دتماد»
میزان تسهیلات مالی دریافتنی در صنعت دارو حجم بالایی از بدهی‎ها را تشکیل می‎دهد. این بخش در «دتماد» 46 درصد و در میانگین گروه 38 درصد از بدهی‎ها را شامل می‎شود. «دتماد» بالغ بر 1032 میلیارد ريال تسهیلات بانکی پرداختنی با نرخ 18 درصد دارد که اغلب صرف تأمین وجه برای سفارشات خارجی و خرید مواد اولیه وارداتی در فصل زمستان 97 اخذ گردید. شایان ذکر است که شرکت عنوان کرده مانده تسهیلات تماما در سال 98 تسویه می‎گردد.

 سود سهام پرداختنی سهم 19 درصدی در این شرکت دارد که عمده آن مربوط به شرکت دارویی تأمین است. بنابراین، «دتماد» در خصوص پرداخت سود نقدی مصوب به سهامداران خرد و سایر حقوقی‎ها به وعده خود عمل می‎کند که نکته‎ای مثبت برای شرکت در مجمع پیش‎رو است. 

«دتماد» در کنار تولید و عرضه مواد اولیه داروسازان، سال گذشته اقدام به تولید دو محصول نهایی نمود و در سال جاری نیز چند محصول دیگر عرضه خواهد شد که برنامه تولید آن در دست اجرا است.

افزایش رقابت در عرصه تولید مواد موثره دارویی مزید بر علت شده تا به عرصه تولید داروهای نهایی و ایجاد یک زنجیره ارزش کامل ورود پیدا کند و در کنار آن، توسعه بازارهای صادراتی را نیز در اولیوت قرار دهد. به این ترتیب، چشم‎انداز مثبت و روشنی را می‎توان برای «دتماد» متصور شد. از نگاه بازار سرمایه نیز این شرکت نسبتا موفق عمل کرده و در سال 97 بازدهی 57 درصدی و در مدت گذشته از سال 98 بازدهی 35 درصدی را عاید سهامداران خود کرده است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: