تعداد بازدید : ۱۵۷۸
کد خبر : ۱۹۱۳۲۳
آبسیم بررسی کرد؛
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
یکی از شرکت‎های سیمانی که همواره سهامداران خود را منتفع کرده و بازدهی قابل قبول در کارنامه خود به ثبت رسانده، «ستران» است. اما این شرکت یک نقطه ضعف بزرگ دارد که مانع صعود سود در دوره‎های اخیر شده است.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «سیمان تهران» در سال 96 حدود 254 میلیارد تومان و در سال 97 نزدیک به 328 میلیارد تومان درآمد کسب کرد که رشد قابل قبولی محسوب می‎شود.
مقدار تولید و فروش به ترتیب 151 و 196 هزار تن افزایش به خود دید و نرخ فروش نیز از 109 هزار تومان در سال 96 به 129 هزار تومان رشد کرد.
بنای محکم سهامداران در یک سیمانی / سود «ستران» در جیب بانک‎ها
 این شرکت سیمانی پیش از این برآورد کرده بود در 3 ماهه نخست سال 98 به درآمد فروش 86 میلیارد تومانی دست یابد که در اولین ماه از آن، 19 میلیارد تومان فروش انجام داد. با توجه به تعطیلات عید و همچنین عملکرد فروردین سال 96، این میزان فروش نسبتا مناسب ارزیابی می‎شود و دستیابی به برآورد شرکت چندان دور از دسترس نیست.
نقطه ضعف «ستران» حجم بسیار بالای تسهیلات مالی است که این بخش به تنهایی نیمی ‎از بدهی‎های جاری را تشکیل می‎دهد و موجب شده نسبت جاری در عدد 0.76 قرار گیرد که چندان مطلوب نیست.
همین موضوع سبب شده تا روند سود خالص از درآمدهای عملیاتی تبعیت نکند و همان‎طور که در تصویر ذیل مشاهده می‎کنید، در برخی سال‎ها سود خالص خلاف جهت درآمدها گام برداشته است.
 بنای محکم سهامداران در یک سیمانی / سود «ستران» در جیب بانک‎ها
اما به سراغ برنامه‎ها و طرح‎های این شرکت می‎رویم.
«سیمان تهران» 96 درصد شرکت «گیلان سبز» را در اختیار دارد و فروش آن در برنامه‎های شرکت قرار گرفته؛ اما تاکنون این امر به نتیجه نرسیده است. 
از آن جا که فاصله این شرکت از مرزهای کشور زیاد است، صادرات جایگاهی در ساختار فروش شرکت اصلی ندارد؛ ولی اقدامات اولیه جهت صادرات به کشورهای غنا و عمان توسط شرکت‎های زیرمجموعه انجام گرفته که البته به دلیل محدودیت‎های به وجود آمده، متوقف شده است. علاوه بر این، جهت احداث یک آسیاب سیمان در عمان رایزنی‎های اولیه صورت گرفته است. 
«ستران» جهت کاهش هزینه‎های تولید و بهای تمام شده، خط تولید واحد قدیمی‎را متوقف و خط جدید با راندمان انرژی بالا و تکنولوژی به‎روز وارد مدار تولید کرد. همچنین، برنامه به‎روزرسانی تجهیزات نیز در دستور کار قرار دارد. این اقدام موجب شده در حاشیه سود بهتر قرار گیرد.
در نظرسنجی اخیر بورس نیوز، 35 درصد از شرکت‎کنندگان اظهار داشتند که تمایل به خرید این سهم دارند و در مقابل، 65 درصد موضع فروش را انتخاب کردند.
 بنای محکم سهامداران در یک سیمانی / سود «ستران» در جیب بانک‎ها
بررسی روند معاملات «ستران» نشان می‎دهد که روز گذشته 633 خریدار در مقابل 179 فروشنده صف‎آرایی کردند و بیش از 8 میلیون سهم داد و ستد کردند که نتیجه آن، افت 2 درصدی قیمت سهم بود و نشان از قدرت بیشتر فروش دارد. در معاملات امروز نیز فروشنده‎ها با عجله بسیار در صف فروش قرار گرفتند.
شایان ذکر است که این سهم در سال 97 رشد قیمت 160 درصدی را تجربه کرد و در مدت سپری شده از سال 98 نیز تا این لحظه و با لحاظ معاملات امروز، بازدهی جالب توجه 92 درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.