تعداد بازدید : ۱۴۷۷
کد خبر : ۱۹۱۳۹۷
کارشناس صنعت پالایشی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
اجرای یک پروژه در حوزه پالایشی و پتروپالایشی، هم چندین سال به طول می انجامد و هم مستلزم صرف هزینه بسیار است. هزینه خوراک جزو هزینه هایی نهایی است که پس از بهره برداری از واحدهای تولیدی به سرمایه گذار تحمیل می شود.
بررسی طرح تنفس خوراک پالایشگاه‌ها/ پتروپالایشی‌ها در تفکر تبدیل به بازار طلا
به گزارش بورس نیوز ، روز گذشته علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد: « با توجه به ضرورت توسعه صنایع پتروپالایشی و حضور نیروی متخصص کافی در داخل، در صورت برنامه‌ریزی مناسب می­‌توان با سرمایه انسانی قابل توجه در آینده نزدیک یکی از قدرت‌های برتر اقتصادی دنیا در حوزه صنایع پالایشی شویم.»
وی با اشاره به طرح مجلس برای ساخت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌های بزرگ گفت: «در این طرح مقرر شده برای یک یا دو سال تنفس خوراک به پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌­ها داده شود. این کار، طرح مذبور را حتی از بازار سکه، خودرو، ارز و مسکن هم جذاب‌­تر می­‌کند و شعار رونق تولید ملی محقق خواهد شد. با این کار تحول بزرگی در اقتصاد ایجاد می­‌شود. هم تحریم‌های نفتی بی‌اثر می‌شود و هم نقدینگی به حوزه تولید ارزش افزوده هدایت خواهد شد. نتیجه دیگر اجرای این طرح، ایجاد اشتغال است. طرح مذکور طبق ماده آیین‌­نامه داخلی مجلس این هفته در دستور کار قرار خواهد گرفت.»

ناصر تنگستانی کارشناس صنعت پالایشی در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر اجرای این طرح بر سودآوری پالایشی ها بیان کرد: هنوز جزییات این طرح مشخص نیست؛ اما در گذشته پیشنهاد شده بود به منظور حمایت از واحدهای تازه تاسیس، هزینه خوراک با یک دوره تنفس از آنها دریافت شود که البته این پیشنهاد هرگز عملی نشد. 

وی افزود: قاعدتا این طرح باید مربوط به پروژه های تازه تاسیس باشد. چرا که هزینه خوراک پالایشگاه های در حال تولید، رقم قابل توجهی است و با وضعیت بودجه کنونی دولت و کاهش درآمد فروش نفت، صرف چنین هزینه ای از سوی دولتی منطقی نخواهد بود. 

تنگستانی تصریح کرد: تنفس در پرداخت هزینه های خوراک اقدام موثری در ترغیب به سرمایه گذاری در حوزه پالایشگاهی بوده و اجرای پروژه های جدید در این صنعت را جذاب تر می کند؛ ولی این اقدام به تنهایی برای رونق تولید کافی نیست. در نظر داشته باشید که اجرای یک پروژه در حوزه پالایشی و پتروپالایشی، هم چندین سال به طول می انجامد و هم مستلزم صرف هزینه بسیار است. هزینه خوراک جزو هزینه هایی نهایی است که پس از بهره برداری از واحدهای تولیدی به سرمایه گذار تحمیل می شود. بنابراین تنفس در پرداخت نرخ خوراک به تنهایی سبب جذب سرمایه گذاری در این حوزه نخواهد شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: