تعداد بازدید : ۸۶۳
کد خبر : ۱۹۱۵۰۹
ابر بزرگی که «امید» چینش صندلی‌ها را بهم ریخت؛
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
چینش ناصحیح افراد در سمت‎های غیرمرتبط با سوابق تحصیلی و کاری به یکی از معظلات بزرگ تبدیل شده که این موضوع در برخی شرکت‎های بورسی از جمله «وامید» نیز به چشم می‎خورد. این مهم می‎تواند عملیات و فعالیت‎های شرکت را تحت تأثیر خود قرار دهد.
به گزارش بورس نیوز، شرکت «مديريت سرمايه گذاري اميد» با سرمایه 3000 میلیارد تومانی، 5027 میلیارد تومان به شرکت‎های بورسی و 1155 میلیارد تومان به شرکت‎های غیربورسی اختصاص داده است.
شطرنجی برره‌ای در دل یک سرمایه‌گذار/ سوغاتی معدنی از هندوستان تا معاونت مالی
62درصد وزن پرتفوی بورسی را شرکت‎های حاضر در گروه «استخراج کانه‎های فلزی» تشکیل می‎دهند. شاخص این صنعت در سال 97 حدود 130 درصد رشد کرد و در مدت گذشته از سال جاری نیز تغییرات مثبت 11 درصدی را رقم زد.

از وضعیت صورت‎های مالی «وامید» که بگذریم، در ساختار مدیریتی نکته‎ای چشم‎ها را به خود خیره می‎کند.

انوشیروان کنی در حالی سمت معاون مالی و اداری شرکت را بر عهده دارد که مدرک تحصیلی نامرتبط با حرفه مالی را دارد. 
 وامید

این شخص مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری زمین شناسی از دانشگاهی در هند دارد. 

سوابق كاري نیز ارتباطی با مباحث مالی ندارد. انوشیروان کنی به جز فعالیت‎های دانشگاهی، مشاور خانه معدن ایران نیز بوده است.

 وامید

همانطور که ملاحظه می‎کنید، نه تحصیلات و نه سوابق کاری این شخص با سمت کنونی در شرکت « مديريت سرمايه گذاري اميد» همخوانی ندارد. حال با کدام توجیه و استدلال چنین شخصی برای چنین سمت مهمی‎گمارده می‎شود، جای سوال دارد!

این علامت سوال را می‎توان در گوشه‎هایی از صورت‎ها و گزارشات مالی مشاهده کرد.

«وامید» در سال مالی 97 به سود عملیاتی مطلوبی دست یافت اما هزینه مالی فوق سنگین ثبت شد از قدرت رشد سودآوری به شدت کاشته شود. 1631 میلیارد تومان مانده تسهیلات دریافتی از درگاه بانک‎ها است که در سال مالی 97 بیش از 1071 میلیارد تومان هزینه مالی به بار آورد. شایان ذکر است که در چند سال اخیر هیچ گونه هزینه مالی وجود نداشت.

در مجمع سال مالی 96 ظاهرا تصمیم بر آن شده بود تا به منظور اصلاح ساختار مالي، افزایش سرمایه به اجرا درآید. ولی این امر تاکنون محقق نشده است. شاید اگر افزایش سرمایه عملیاتی می‎گردید، شرکت مجبور به اخذ تسهیلات بانکی با نرخ‎هایی تا 19 درصد نمی‎شد.

علاوه بر این، صحبت از فروش سهام شرکت‎های فرعي «توسعه گوهران اميد» و «سرمايه گذاری سپه» که فعاليت آن‎ها مشابه فعاليت شرکت است، به میان آمد که این امر نیز هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

البته این نکته را باید مدنظر داشت که در راستای دستورالعمل خروج بانک‎ها از بنگاه‎درای، بانک سپه ملزم به فروش سهام «وامید» است؛ اما با وجود این که چند شرکت از جمله «ومعادن» خواستار خرید این بلوک 70 درصدی هستند، تاکنون اقدام جدی در این زمینه انجام نداده است.

حال باید منتظر ماند و دید سرانجام «وامید» به کجا ختم می‎شود و آیا تغییر مالکیت می‎تواند ساختار مالی و عملیاتی شرکت را بهبود بخشد!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: