تعداد بازدید : ۳۸۶
کد خبر : ۱۹۱۵۸۶
کارشناس بورس‌کالا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با عرضه ذرت و جو در بورس کالا ظاهرا با نیت حذف یارانه کشت این محصولات و حذف ارز دولتی واردات آنها صورت گرفته تا به آزادسازی قیمت این کالاها برسد و بورس کالا با قیمت‌گذاری شناور می‌تواند پای کشاورز را به تالار بورس باز کند.

سینا سلیمانی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در خصوص موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با عرضه ذرت و جو در بورس کالا اظهار کرد: اگر بخواهیم مقدمه این اقدام دولت را کنترل بازار و کمک به تولیدکننده عنوان کنیم، کمی ابهام برانگیز است زیرا به نظر می‌رسد دولت قصد حذف یارانه کشت محصولات کشاورزی را داشته و اکنون با دو محصول ذرت و جو آغاز کرده است.

وی ادامه داد: در حقیقت هدف از ورود محصولات ذرت و جو به بورس کالا این است که دولت این محصولات را هم مانند سایر کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند، به سمت آزادسازی ببرد تا بتوان علاوه بر حذف یارانه، ارز دولتی واردات آنها را نیز حذف کند.

به گفته سلیمانی، دولت با حذف این سوبسیدها، به دنبال شفافیت قیمت‌ها، طبق عرضه و تقاضای واقعی این محصولات است.

این کارشناس بورس به تاثیر عرضه این محصولات در بورس کالا اشاره و تاکید کرد: میزان تاثیرگذاری بورس در روند کار کشاورزان به مکانیزمی بازمی‌گردد که برای تعیین قیمت انتخاب می‌شود.

وی اذعان کرد: در صورتی که مکانیزم دستوری باشدعملکرد محصولات کشاورزی هم مانند محصولات فولادی در بدو حضور در بورس خواهد بود که موفقیت چندانی نداشتند؛ به ویژه اینکه محصولاتی مانند ذرت و جو از ضروریات روزمره مردم هستند و به شدت با تلاطم و هیجان بازار مواجه خواهند شد.

سلیمانی تصریح کرد: اما در صورتی که مکانیزم تعیین قیمت‌ها «شناور» باشد و تنها با تعیین قیمت پایه، روند آن را به حجم عرضه و تقاضای بازار بسپارند، موفقیت خوبی حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس از واجبات است، گفت: در تمام کشورهای توسعه‌یافته شاهد حذف واسطه‌گری و حضور مستقیم تولیدکننده و خریدار در میادین و بنگاه‌های کلان اقتصادی نظیر بورس کالا هستیم و حتی در بسیاری از این کشورها، خرده‌فروشی هم اپلیکیشنی دارد که نقش واسطه و دلال را حذف می‌کند؛ لذا حضور این محصولات در بورس به نفع مردم، کشاورزان و به طور کلی بازار است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: