بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
معاون بازرگانی «ذوب» در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:

پای محصول با ارزش «ذوب» به بازارهای صادراتی می‌رسد؟/ مذاکرات برای عقد قرارداد جدید

این شرکت به‌عنوان یک برند شناخته شده، محصولات خود را به بیش از 25 کشور صادر می‌کند. بدون شک ریل هم پس از اخذ تائیدیه های بین‌المللی جای خود را در سبد محصولات صادراتی باز خواهد کرد.
کد خبر : ۱۹۱۶۲۲
به گزارش بورس نیوز، برخی مدیران شرکت راه آهن معتقدند با نرخ های فعلی ارز، ریل‌ ایرانی ۵۰درصد ارزان‌تر از ریل وارداتی است و با توجه مزیت تامین ریل از داخل کشور برای شبکه حمل و نقل ریلی و نیز ارزش افزوده بالای تولید ریل برای ذوب آهن اصفهان، انتظار می رود شرکت ذوب آهن اصفهان در تولید ذوب اهتمام بیشتری ورزد.

لازم به ذکر است شرکت راه آهن سال گذشته، قرارداد خرید ۴۰ هزار تن ریل (هم از نوع U33 و هم از نوع UIC60) منعقد کرده بود و بخشی از این قرارداد هم تا کنون تحویل شرکت راه آهن داده شده است.

نعمت اله محسنی معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت تولید ریل بیان کرد: شرکت ذوب آهن اصفهان محدودیتی در تولید ریل نداشته و ظرفیت تولید ریل در شرکت حتی بیش از نیاز کشور است. 

وی ادامه داد: اما آنچه سبب وقفه در تحویل ریل به متقاضیان شده، این است که ریل در واقع محصولی تازه متولد شده بوده و ذوب آهن هنوز تائیدیه های بین المللی را اخذ نکرده است. البته فرآیند دریافت تاییدیه های موسسات تخصصی بین المللی، در حال پیگیری است؛ ولی این کار حتما کمی زمان بر خواهد بود. 

وی افزود: با وجود تولید مطابق استانداردهای روز اروپا، اما شرکت های داخلی اصرار به معرفی بازرس و شرکت های مشاور دارند که این امر سرعت تولید را کاهش می دهد. قطعا با گذشت زمان، کنترل های سختگیرانه کاهش خواهد داشت و در سال های آینده چنین محدودیتی نخواهیم داشت. 

محسنی در ادامه گفت: در راستای قرارداد سال گذشته، حدود 15 هزار تن ریل UIC60 تولید شده و آماده تحویل است. مذاکرات جهت عقد قرارداد جدید هم آغاز شده و تولید ریل در ذوب آهن تداوم خواهد داشت. به هر حال ریل محصولی تکنولوژی محور بوده و ارزش افزوده بالاتری نسبت به سایر محصولات فولادی دارد. 

معاون بازرگانی در مورد نرخ قراردادهای فروش ریل عنوان کرد: یکی از چالش های قرارداد قبلی تولید ریل، نرخ محصول بوده که با توجه به افزایش قیمت محصولات فولادی در چند ماه اخیر، امیدواریم در قراردادها، نوسانات قیمتی پوشش داده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان صادرات ریل هم هست یا نه؟ اظهار داشت : بله؛ امکان صادرات ریل نیز وجود دارد و مذاکراتی هم در این زمینه صورت گرفته؛ ولی یکی از الزامات صادرات ریل، اخذ تائیدیه ها و گواهینامه های کیفی بین المللی است و همان طور که گفته شد فرآیند اخذ گواهینامه ها و تائیدیه ها در حال سپری شدن است.

معاون بازرگانی ذوب در خاتمه تصریح کرد: شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان یک برند شناخته شده، محصولات خود را به بیش از 25 کشور صادر می کند. بدون شک ریل هم پس از اخذ تائیدیه های بین المللی جای خود را در سبد محصولات صادراتی باز خواهد کرد.
اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.