تعداد بازدید : ۷۶۶
کد خبر : ۱۹۱۶۳۲
فعال صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اعلام کرد:
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
به نظر می‌رسد تفاوت فاحش نرخ ارز نیمایی با ارزش واقعی دلار سبب تعلل برخی از پتروشیمی‌ها در بازگشت به موقع نرخ ارز است که دولت با تک نرخی کردن آن می‌تواند معما را حل کند.
علیرضا محمدی مدیر فروش شرکت نفت پترونول در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت نابسامان بازگشت نرخ ارز از سوی برخی پتروشیمی‌ها اظهار کرد: متاسفانه به دلیل وجود تفاوت فاحش بین نرخ ارز نیمایی یا ارز 9هزار تومانی و ارزش واقعی دلار در بازار، شاهد کولی دادن پتروشیمی‌ها هستیم.

وی توضیح داد: به بیان دقیق‌تر، پتروشیمی‌ها در تامین مواد اولیه در صورت وارداتی بودن و یا تامین هزینه‌های جانبی در صورت خارجی بودن و مسائلی از این قبیل مجبور به پرداخت ارز هستند.  

محمدی با اشاره به دلیل دیگری در همین زمینه گفت: همچنین مشاهده شده که در کنار مشکلاتی که برخی از پتروشیمی‌ها در زمان ثبت سفارش برای واحدهای داخلی و یا تائیدیه ارز دارند، تصور کنید مجموعه‌های وابسته به پتروشیمی هم قصد واردات مواد افزودنی که به نوعی مواد اولیه برای تولید به شمار می‌رود را دارد.

مدیر فروش شرکت نفت پترونول اذعان کرد: اینجاست که یک مجموعه خصوصی از زمان ثبت سفارش تا پایان کار که تخصیص ارز به آن مبهم است، باید در اصطلاح رایج خون تف کند! لذا عدم پرداخت نرخ ارز از سوی پتروشیمی‌ها برای صنایع پایین دستی‌تر هم مشکل به وجود می‌آورد. 

به گفته محمدی، راه‌حل این مساله تک نرخی شدن دلار و ضرورت حذف ارز دو یا سه نرخی باشد. ضمن اینکه مسئولان نسبت به این مساله که بازار خودش از پس خودش برمی‌آید و باید اجازه آزاد شدن نرخ ارز بدهند هم آگاه شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: