تعداد بازدید : ۴۹۰
کد خبر : ۱۹۱۶۹۰
دبیر شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
مشتری خارجی که از طریق بورس‌کالا خرید کرده، به صورت ریالی خرید می کند و این صادرات برای کشور ارزآوری ندارد.
عرضه زعفران فله در بورس کالا و فرصتی که از دست رفت

به گزارش بورس نیوز، کشور ما با دارا بودن سهم ۸۵ درصدی در تولید زعفران دنیا، بر سکوی اول تولید زعفران دنیا ایستاده است. ولی حضور پررنگ تر در بازارهای جهانی در گرو فراهم شدن امکان معامله این محصول در بستری شفاف است و این مهم به مدد ورود طلای سرخ به رینگ بورس‌کالا تا حد زیادی محقق شده است. 

در یک سال اخیر، معاملات زعفران در بورس کالا بسیاری از فعالان بازار زعفران را به خود جذب کرده و انتظار می رود بورس کالا سهم بیشتری در معامله زعفران داشته باشد. البته به اعتقاد فعالان این بازار، معامله زعفران در بورس کالا در کنار مزایای متعدد، مشکلاتی هم دارد که در صورت رفع آن می توان به رونق این بازار کمک کرد.

فرشید منوچهری دبیر شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با بورس‌‌نیوز در خصوص مشکلات عرضه زعفران در بورس‌کالا بیان کرد: بورس کالا مشکلاتی برای فعالان بازار زعفران به خصوص برای فعالان در حوزه فرآوری و بسته بندی زعفران ایجاد کرده و یکی از مشکلاتی که معاملات زعفران در بورس‌کالا به همراه داشته، این است که مشتریان صادراتی می‌توانند از طریق نمایندگان خود زعفران فله را از بورس کالا خریداری کرده و سپس با استفاده از امکانات و تجهیزات خود، اقدام به فرآوری و بسته بندی زعفران با برند دلخواه خود کنند. 

وی ادامه داد: بدین ترتیب، بخشی از صنعت که عملیات فرآوری و بسته بندی زعفران را در اختیار داشتند و با این اقدام، هم ارزش افزوده و هم اشتغال ایجاد می کردند، از چرخه تولید خارج شده اند. مادامی که زعفران فله به کف قیمت از کشاورز خریداری شده و در بورس کالا عرضه می شود و مشتری صادراتی می تواند از طریق نماینده خود زعفران فله ارزان قیمت تر و بدون ارزش افزوده خریداری کند و در کشور مقصد اقدام به فرآوری و بسته بندی زعفران کند و با برند خود آن را در بازار هدف عرضه نماید، انگیزه ای برای خرید زعفران فرآوری شده در ایران نخواهد داشت. بنابراین عملا فرصت فرآوری و بسته بندی زعفران که هم ارزش افزوده و هم اشتغال ایجاد می کرد را از بازار زعفران گرفته ایم. 

منوچهری افزود: علاوه بر این مشکلات دیگری هم ممکن است به سبب عرضه زعفران در بورس کالا ایجاد گردد. از جمله آنکه مشتری خارجی که از طریق بورس کالا خرید کرده، به صورت ریالی خرید می کند و این صادرات برای کشور ارزآوری ندارد. همچنین ممکن است زعفرانی که کیفیت کمتری دارد با زعفران با کیفیت بالاتر جابجا شود و در واقع مشخص نیست چه محصولی به خریدار تحویل خواهد شد.

این فعال بازار زعفران تصریح کرد: پیشنهاد ما به بورس کالا این است که جهت رونق تولید داخلی، تمهیداتی بیاندیشند که به جای عرضه زعفران فله در بورس کالا، امکان عرضه زعفران بسته بندی شده در این بازار فراهم شود. این کار در سایه همکاری و هماهنگی مسوولان بورس کالا و فعالان حوزه زعفران امکانپذیر است.

منوچهری ضمن تاکید بر این نکته که با این کار هم ارزش افزوده بیشتری ایجاد خواهد شد و هم اشتغال فعالان بخش فرآوری و بسته بندی زعفران در معرض تهدید قرار نخواهد گرفت، اظهار داشت: رونق تولید بدون رونق صادرات مفهوم واقعی نخواهد داشت. عرضه زعفران بسته بندی، به معنای برندسازی نخواهد بود؛ بلکه می توان سازوکاری در نظر گرفت که زعفران با کیفیت مناسب و استاندارد طبق ضوابط خاص در بورس کالا عرضه شود و مشتریان صادراتی، زعفران بسته بندی شده با برند ایرانی خریداری کنند. این اقدام سبب می شود سایر برندهای زعفران هم جهت ارتقای کیفی محصول خود تلاش کنند و سود حاصل از فرآیند بسته بندی هم به جیب تولیدکنندگان داخلی خواهد رفت.

منوچهری در خاتمه گفت: علاوه بر این، مشکل دیگری هم وجود دارد که بورس کالا می تواند با هماهنگی با شورای ملی زعفران آن را برطرف سازد. قیمت زعفران صادراتی متناسب با افزایش نرخ ارز، اصلاح نشده و جا دارد با استفاده از ظرفیت های بورس کالا، قیمت زعفران صادراتی در شان تولیدکننده ایرانی باشد.

در مورد مشکلات معاملات زعفران اینجا بیشتر بخوانید.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: