تعداد بازدید : ۶۸۱
کد خبر : ۱۹۱۹۴۲
یک کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
به لحاظ روانی این بازار سیگنال مثبتی برای بازار ارز است و شاید سبب کاهش نرخ ارز در بازار هم شود. به هر حال شکستن مقاومت ۱۳۹۰۰ تا ۱۳۹۳۰ تومانی دلار، اتفاق مثبتی برای بازار ارز بوده است.
کاهش واریانس نرخ ارز، نتیجه راه اندازی بازار متشکل ارزی

به گزارش بورس نیوز، دلار چند روزی است که افت قیمت داشته و برخی منتظر ورود دلار به کانال ۱۲هزار واحدی هستند. به نظر می رسد زمزمه راه اندازی بازار متشکل ارزی و نیز نرمش ترامپ در برابر ایران در این کاهش نرخ بی اثر نبوده است.

مجید شاکری کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در پاسخ به این سوال که آیا راه اندازی بازار متشکل ارزی، موجب کاهش نرخ ارز خواهد شد؟ گفت: کار بازار متشکل ارزی، کاهش نرخ ارز نخواهد بود؛ بلکه این بازار قرار است نحوه محاسبه نرخ ارز را تغییر دهد. این بازار می تواند نرخ ارز را بر مبنای معاملات حجمی و واقعی تعیین کند. در این روش فاصله نرخ خرید و فروش یا به عبارتی واریانس نرخ کمتر خواهد بود و این موضوع می تواند از جذابیت نوسان گیری از بازار ارز برای برخی افراد بکاهد. با توجه به اینکه بخش مهمی از تقاضای بازار ارز را نوسان گیران ایجاد می کنند، حذف این بخش از زنجیره عرضه و تقاضای ارز می تواند کاهش نرخ هم در پی داشته باشد. البته بروز چنین نتیجه ای حداقل دو ماه زمان خواهد برد. 

وی افزود: البته به لحاظ روانی این بازار سیگنال مثبتی برای بازار ارز است و شاید سبب کاهش نرخ ارز در بازار هم شود. به هر حال شکستن مقاومت ۱۳۹۰۰ تا ۱۳۹۳۰تومانی دلار، اتفاق مثبتی برای بازار ارز بوده است.

وی در خصوص دلایل شکست مقاومت نرخ دلار بیان کرد: بخش زیادی از بسته فشارهای دولت آمریکا علیه ایران به سرعت و با بی احتیاطی مصرف شده و همین موضوع به افزایش شفافیت و قابلیت پیش بینی آینده کمک کرده و احتمالا این شفافیت توجیهی برای کاهش نرخ ارز بوده است.

شاکری در ادامه در رابطه با تاثیر بازار متشکل ارزی بر نرخ های نیما و سنا و بازار آزاد اظهار داشت: اصولا سامانه سنا و سامانه نیما، سامانه های ثبت معاملات هستند؛ نه بازار! نرخ صرافی های بانکی هم اگرچه به نوعی دستوری است؛ ولی نرخ صرافی های بانکی به درستی و عقلانیت در حاشیه بازار حرکت می کند. تصور بنده این است که قصد سیاست گذار جایگزین کردن تدریجی نرخ های بازار متشکل ارزی به جای نرخ صرافی های بانکی است. موفقیت بازار متشکل ارزی می تواند باعث شود در ماه های بعد، نرخ های سنا (نرخ خرده فروشی) به عنوان درصدی از نرخ بازار متشکل (نرخ عمده فروشی) با هم همگرا باشند.

وی در خاتمه تصریح کرد: چند نرخی بودن بازار ارز ارتباطی با عملکرد بازار متشکل ارزی ندارد و این نگرش که تخصیص ارز دولتی به برخی کالاها، مانع انسجام بازار متشکل ارزی می شود، صحیح نیست. البته تجربه نشان می دهد واردات کالا با ارز دولتی گران تر از واردات با ارز نیمایی است و مسائل پس از تخصیص ارز دولتی به واردات گوشت تاییدی بر این ادعا است. علت این موضوع هم مواردی همچون کیفیت ارز، عدم همخوانی نقشه تجاری با نقشه ارزی و مبادی تجاری و... است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: