تعداد بازدید : ۹۶۳
کد خبر : ۱۹۲۰۹۹
نگاهی اجمالی به عملکرد مالی شرکتی در دل طبس؛
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
بخش اصلی هزینه‌های تولید شرکت مربوط به خرید زغال‌سنگ خام مصرفی بوده که بر اساس صورت‌های مالی شرکت بیش از ۹۱درصد کل هزینه‌های تولید را به خود اختصاص می‌دهد.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز، بر اساس صورت‌های مالی سالیانه حسابرسی نشده شرکت فرآوري زغال‌سنگ پروده طبس، این شرکت در سال گذشته و با توجه به تغییرات قیمت‌گذاری محصول خود، شاهد رشد قابل‌ملاحظه ۷۸درصدی سودآوری بوده است. 

سود خالص شرکت در این سال به مبلغ ۴۴۰میلیارد و ۶۹۵میلیون ریال و معادل ۱.۲۲۴ریال به ازای هر سهم محقق شده است.

بر این اساس و پس از برگزاری جلسات شرکت با مسئولین شرکت ذوب‌آهن و نمایندگان وزارت صمت، تصمیم بر این شد که قیمت محصول تحویلی این شرکت به ذوب‌آهن اصفهان معادل ۲۶.۵درصد متوسط نرخ شمش فولاد خوزستان تعیین شود. 

به‌این‌ترتیب متوسط نرخ فروش محصول زغال‌سنگ کنسانتره کک شوی تحویلی به شرکت ذوب‌آهن و سایر مشتریان شرکت در حالی به ۷ میلیون و ۶۰۰هزار ریال به ازای هر تن رسید که این نرخ در سال ۹۶در حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال بوده است.

 همچنین با توجه به نرخ‌های فعلی شمش فولاد خوزستان در بورس کالا، نرخ فروش این محصول بر اساس آخرین گزارش عملکرد ماهیانه که مربوط به اردیبهشت‌ماه است، به بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال رسیده که به‌این‌ترتیب می‌توان انتظار رشد سودآوری شرکت در سال جاری را نیز داشت.
در جدول زیر اقلام عمده صورت‌های مالی شرکت ارائه‌شده است.

رشد پیاپی نرخ‌های فروش و رشد ۷۸درصدی سود خالص/  سودآوری که به دل سهامدار می‌نشیند!

از دیگر نکات اصلی این گزارش می‌توان به مقادیر فروش ۲۱۰ هزار تنی زغال‌سنگ کنسانتره کک شو اشاره کرد که نسبت به سال ۹۶ افزایش ۱۰درصدی را نشان می‌دهد. 

نرخ فروش این محصول رشد ۴۰درصدی را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد و همچنین همان‌طور که بیان گردید با توجه به اینکه نرخ فروش در حال حاضر بر اساس ۲۶.۵درصد نرخ متوسط شمش فولاد خوزستان تعیین می‌گردد، در حال حاضر به بیش از ۱۱.۵میلیون ریال به ازای هر تن رسیده است.

بخش اصلی هزینه‌های تولید شرکت مربوط به خرید زغال‌سنگ خام مصرفی است که بر اساس صورت‌های مالی شرکت بیش از ۹۱درصد کل هزینه‌های تولید را به خود اختصاص می‌دهد. 

رشد پیاپی نرخ‌های فروش و رشد ۷۸درصدی سود خالص/  سودآوری که به دل سهامدار می‌نشیند!

در سال گذشته معادل ۴۱۴هزار تن زغال‌سنگ خام مصرف گردیده که به‌طور نسبی معادل ۲تن ماده اولیه به‌منظور تولید زغال‌سنگ کک شو مصرف‌شده همچنین متوسط نرخ خرید این محصول در سال گذشته ۲.۶میلیون ریال به ازای هر تن بوده است. 

سایر هزینه‌های تولید نیز عمدتاً بابت حقوق و دستمزد تولید، هزینه استهلاک و سایر موارد بوده است.

ماده اولیه مصرفی عمدتاً از شرکت‌های زغال‌سنگ نگین طبس، شرکت معدنجو، شرکت طب احیا سپاهان و شرکت تکافر تهیه می‌گردد.

مشتری اصلی شرکت نیز همچون سال‌های اخیر، شرکت ذوب‌آهن اصفهان و بخش کوچکی از فروش نیز به شرکت‌های فولاد زرند ایرانیان و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران صورت گرفته است.

در پایان، به نظر می‌رسد که در صورت ثبات نرخ‌های فعلی شمش فولاد خوزستان که مبنای قیمت‌گذاری محصول شرکت است، شرکت فرآوري زغال‌سنگ پروده طبس قابلیت کسب سود هر سهم ۱.۷۵۰ تا ۱.۹۰۰ ریالی را در سال جاری داشته باشد و با توجه عدم وجود طرح توسعه یا تسهیلات سنگین مالی، انتظار می‌رود که بخش عمده سود محقق شده مربوط به سال ۱۳۹۷ در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تقسیم شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: