تعداد بازدید : ۱۱۶۲
کد خبر : ۱۹۲۱۳۴
نگاهی اجمالی به وضعیت و عملکرد مالی «خراسان» در سال۹۷؛
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
دو محصول اصلی شرکت یعنی اوره و کریستال ملامین در سال گذشته با رشد قابل توجه نرخ‌ها در بازارهای داخلی و صادراتی همراه بوده‌اند و می‌توان دلیل اصلی رشد سودآوری شرکت را در افزایش نرخ فروش محصولات با توجه به ثبات مقادیر تولید و فروش شرکت لحاظ کرد.
رشد نرخ اوره داخلی و افزایش بیش از ۲برابری سود خالص/ نرخ گاز بر اساس مصوبات

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز، شرکت پتروشیمی خراسان بر اساس صورت‌های مالی ۱۲ماهه حسابرسی شده منتهی به ۲۹اسفند۹۷ موفق به کسب سود خالص ۵.۵۸۹میلیارد ریال و معادل ۳.۱۲۳ریال به ازای هر سهم شده که این سود در مقایسه با سال قبل افزایش محسوس و قابل توجه ۱۱۶درصدی را نشان می‌دهد.

دو محصول اصلی شرکت یعنی اوره و کریستال ملامین در سال گذشته با رشد قابل توجه نرخ‌ها در بازارهای داخلی و صادراتی همراه بوده‌اند و می‌توان دلیل اصلی رشد سودآوری شرکت را در افزایش نرخ فروش محصولات با توجه به ثبات مقادیر تولید و فروش شرکت لحاظ کرد. 

از سوی دیگر شناسایی مبلغ ۳۵۵میلیارد ریال سود تسعیر ارز در بخش سایر درآمدهای عملیاتی و همچنین افزایش ۷۰درصدی درامدهای غیرعملیاتی بابت سود سپرده‌گذاری بانکی به مبلغ ۶۵۹میلیارد ریال از دیگر عوامل رشد سودآوری شرکت در این سال بوده است.

در جدول زیر اقلام عمده صورت‌های مالی شرکت ارائه شده است.

رشد نرخ اوره داخلی و افزایش بیش از ۲برابری سود خالص/ ۳۵.۵میلیارد تومان سود تسعیر ارز شناسایی شد

شرکت پتروشیمی خراسان در سال گذشته ۳۰۴هزار تن اوره صادراتی با متوسط نرخ ۱۶میلیون و ۵۰۰هزار تن به فروش رسانده و این نرخ در حال حاضر و بر اساس گزارش اردیبهشت ماه سال جاری معادل ۲۱میلیون ریال به ازای هر تن است.

همچنین نرخ فروش اوره داخلی که از ابتدای مهرماه سال۹۷ بر اساس نرخ‌های متوسط بورس‌کالا قیمت‌گذاری می‌گردد، در سال گذشته ۱۱میلیون و ۱۵۰هزار ریال بوده و این در حالی است که این نرخ در اردیبهشت ماه سال جاری به بیش از ۱۶میلیون ریال رسیده است.

به نظر می‌رسد که پتانسیل اصلی رشد سودآوری شرکت در سال جاری نیز از محل فروش اوره داخلی با نرخ‌های فعلی خواهد بود.

نرخ فروش کریستال ملامین نیز در سال گذشته به طور متوسط ۹۳میلیون و ۲۰۰هزار ریال بوده که این نرخ در حال حاضر به ازای هر تن ۹۵میلیون ریال است.

همچنین این شرکت موفق به فروش ۲۲هزار تن آمونیاک در سال گذشته و با متوسط نرخ ۱۳.۳میلیون ریال شده و این نرخ بر اساس گزارش عملکرد اردیبهشت ماه سال جاری، ۱۴.۳میلیون ریال محقق شده است.

در بخش هزینه‌های تولید و بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده، در حدود ۵۰درصد از هزینه‌های تولید شرکت مربوط به گاز خوراک مصرفی، ۴۶درصد مربوط به هزینه‌های سربار و ۴درصد نیز هزینه‌های دستمزد مستقیم است.

نرخ گاز خوراک مصرفی شرکت در سال جاری به نظر می‌رسد که با توجه به رشد نرخ دلار سامانه نیما و منظور کردن نرخ متوسط ۱۱ تا ۱۲سنتی به ازای هر مترمکعب به بیش از ۱۲هزار ریال برسد. 

بر پایه این گزارش، نرخ گاز سوخت مصرفی شرکت‌های پتروشیمی نیز قرار است بر اساس مصوبات بودجه سال ۹۸ با ۱۰۰درصد رشد نسبت به سال ۹۷همراه باشد و انتظار می رود که نرخ گاز سوخت شرکت به حدود دو هزار و ۸۰۰ ریال به ازای هر مترمکعب برسد. 

در سال های اخیر ترکیب گاز مصرفی شرکت در حدود ۵۵درصد گاز خوراک و ۴۵درصد نیز سوخت مصرفی بوده است.

در پایان و با توجه به شرایط فعلی نرخ‌های ارز و نرخ‌های جهانی و داخلی اوره و همچنین افزایش برخی از هزینه‌های تولید از جمله نرخ خوراک و نرخ سوخت گاز، می‌توان انتظار داشت که سود خالص هر سهم شرکت در سال ۹۸ در محدوده ۴.۰۰۰ تا ۴.۵۰۰ ریال محقق شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.