تعداد بازدید : ۶۳۶
کد خبر : ۱۹۲۲۲۳
کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
در نظام مالیاتی دنیا، هر شخص یک کد مالیاتی داشته و مالیات بر اساس مابه التفاوت درآمدها و هزینه های اظهار شده هر شخص تعیین و دریافت می شود. اقتصاد ما هنوز به آن نقطه نرسیده و اخذ مالیات بر اساس درآمد، صحیح نیست.
تشریح برخی نکات در مورد 2 اتفاق پیش روی نظام بانکی

به گزارش بورس نیوز، چند بانک و موسسه مالی و اعتباری این روزها با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می کنند و به آستانه ورشکستگی رسیده اند. از این رو، زمزمه ادغام این چند مجموعه پولی و بانکی به گوش می رسد. 

این در حالی است که ادغام بانک های نظامی موجب گلایه مندی بعضی سهامداران را فراهم کرد و قیمت های تعیین شده برای بازخرید سهم، پایین تر از انتظار آنها بود.

سید بهاالدین حسینی هاشمی کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص شایعه ادغام ۴ بانک و موسسه اعتباری بیان کرد: از ادغام ۴ بانک و موسسه اعتباری مذکور اطلاعی ندارم؛ اما اصولا بانک مرکزی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری را که به مرز بحران و ورشکستگی رسیده اند، ساماندهی می کند و در مرحله نخست تلاش می کند از طریق افزایش سرمایه، مشکلات کاهش یابد. اگر از سوی سهامداران و مدیران بانک ها اقدام مقتضی صورت نگیرد، به منظور حفاظت از حقوق سهامداران و سپرده گذاران اقداماتی همچون تغییر مدیران و یا ادغام و... انجام می دهد تا سپرده گذاران دچار مشکلی نشوند. کما اینکه در گذشته هم در مورد موسسات و بانک های مشکل دار تصمیمات مشابهی اتخاذ شده است.

وی افزود: انتقادات سهامداران به ادغام احتمالی بانک ها و موسسات اعتباری کاملا منطقی است. به هر حال اگر قرار است در مورد یک بانک یا موسسه اعتباری خصوصی اقدام به ادغام و یا واگذاری و... شود، باید قیمت گذاری اموال و دارایی ها به قیمت کاملا منصفانه صورت بگیرد تا رضایت خاطر سهامداران فراهم گردد. در کشور ما روش های تعیین قیمت سهم شرکت های مشمول فرآیند ادغام کمتر تجربه شده و باید روشی در پیش گرفته شود که بتوان کلیه عوامل موثر بر ارزش سهام را در آن لحاظ کرد. تجربه ادغام قبلی، مربوط به بانک های نظامی بود و برخی موارد به روش مصالحه پیش رفت؛ اما در صورت تصمیم به ادغام دیگری در نظام بانکی باید روش دقیق تری در ارزش گذاری سهام در پیش گرفت.

تشریح برخی نکات در مورد 2 اتفاق پیش روی نظام بانکی

هاشمی در ادامه گفتگو در رابطه با موضوع احتمال اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی گفت: اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی احتمالا سبب خروج بخشی از سپرده ها از سیستم بانکی و ورود نقدینگی به سایر بازارها و ایجاد تلاطم در آن بازارها شود.

وی تاکید کرد: در نظر داشته باشید که اصولا مالیات از سود دریافت می شود، نه درآمد. آنچه اصطلاحا به آن سود سپرده بانکی می گوییم، درآمد سپرده گذارانی است که هزینه هایشان مشخص نیست. سود سپرده ها منبع درآمد برخی افراد جامعه خصوصا برخی سالمندان و بازنشستگان است و صرف هزینه های روزمره زندگی این افراد می شود. 

این کارشناس پولی و بانکی اضافه کرد: در نظام مالیاتی دنیا، هر شخص یک کد مالیاتی داشته و مالیات بر اساس مابه التفاوت درآمدها و هزینه های اظهار شده هر شخص تعیین و دریافت می شود. اقتصاد ما هنوز به آن نقطه نرسیده و اخذ مالیات بر اساس درآمد، صحیح نیست. قطعا قبل از تصویب این طرح، تمامی این موارد لحاظ خواهد شد.

درباره ادغام اینجا بیشتر بخوانید.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
انصافاًبانهای نظامی بانکهای سالمی بودند حیف بخوان ادغام شون کنند خرابشون نکنید /مخصوصًا بانک انصار
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: