تعداد بازدید : ۵۵۱
کد خبر : ۱۹۲۲۴۰
آبسیم بررسی کرد؛
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
برخی معتقدند در شرایطی که وضعیت درآمدزایی خانوارها مطلوب نیست و تورم فشار مضاعف بر قدرت خرید وارد کرده، استقبال چندانی از بیمه‎های متفرقه همچون زندگی نمی‎شود. حال با کدام توجیه اقتصادی «باران» پا به عرصه صنعت بیمه گذاشته است، قابل بررسی است.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «بیمه زندگی باران» با سرمایه اسمی 120 میلیارد تومان، به تازگی تأسیس شده و هم اکنون در مرحله پذیرهنویسی سهام خود قرار دارد. 

از 24 اردیبهشت ماه تعداد 720 میلیون از سهام این شرکت به قيمت هر سهم 50 تومان (معادل 50 درصد از ارزش اسمي هر سهم) از طريق بازار سوم فرابورس ايران در حال پذيرهنويسي است.

هدف از تاسیس شرکت «بیمه زندگی باران» وجود چشمانداز مثبت برای این رشته بیمهای در بازار بیمه به‌عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در بازارهای مالی، عنوان شده است.

بارش «باران» در هوای سوزان اقتصاد / «بیمه زندگی باران» فرصتی برای عرض اندام پیدا می‎کند!

و اما چند سوال...؟!

- آیا در شرایط کنونی اقتصاد، بیمه زندگی میتواند جایگاه خود را در بین مردم پیدا کند و توجیه اقتصادی دارد؟!

- آیا بیمه زندگی که امروز این خدمات در بین دیگر بیمه‌ها نیز رواج داشته، چه دستاوردی می‌تواند داشته باشد؟

- ظرفیت‌های جدیدی که این بیمه می‌تواند به جامعه ارائه کند، چیست؟

- آیا این بیمه هم فقط نام بیمه را یدک می‌کشد و پشت آن مانند بسیاری از بیمه‌ها توخالی است؟

و بسیاری از سوالاتی که مدیران آن تنها به بیراهه می‌زنند و کسی پاسخگو نیست؟


آمارها حاکی از آن است که آمریکا ۲۱درصد، ژاپن ۱۳درصد، انگلیس ۸درصد و چین ۸درصد از گردش مالی کل بیمه‌های عمر (زندگی) جهان را به خود اختصاص دادهاند و این چهار کشور در مجموع ۵۰درصد گردش مالی کل بیمه عمر جهان را در اختیار دارند؛ بنابراین، با نگاهی به نام این چهار کشور میتوان چنین نتیجهگیری کرد که قدرت صنعت بیمه، قدرت اقتصادی و اجتماعی را ایجاد میکند.

رشد صنعت بیمه اثرات مثبت بر اقتصاد میگذارد و بین این دو رابطه مستقیم و مثبت وجود دارد؛ بیمه زندگی وجوه پایدار و بلندمدت جهت توسعه تامین میکند و این پولهای پایدار میتواند در توسعه زیرساخت‌ها صرف شود؛ توسعه بیمههای عمر به عنوان یکی از راهکارهای افزایش ضریب نفوذ بیمه شناخته میشود.

بارش «باران» در هوای سوزان اقتصاد / «بیمه زندگی باران» فرصتی برای عرض اندام پیدا می‎کند!

افزایش ۵۰درصدی سهم بیمههای زندگی از حق بیمه تولیدی در برنامه ششم توسعه پیش‎بینی شده است. 

در دو دهه اخیر بیمه زندگی در کشورهای در حال توسعه رشد یافته، موردی که هنوز در کشور ایران جایگاه خود را پیدا نکرده است. یکی از دلایل ضریب نفوذ پایین بیمه زندگی در کشور، عدم آگاهی کافی نسبت به این بیمه و مزایای آن است.

از سوی دیگر، به اعتقاد برخی در شرایطی که اقتصاد کشور از ثبات لازم برخوردار نیست و قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته، سرمایه‎گذاری بر روی بیمه زندگی چندان توجیه اقتصادی ندارد. به عبارتی، وضعیت کنونی کشور مجالی برای عرض اندام شرکتهای فعال در حوزه بیمه زندگی را نمیدهد. آیا در شرایط کنونی کسی میتواند تضمین کند تا 30 سال آینده توانایی پرداخت رقم ماهیانه بیمه زندگی را دارد؟!

بارش «باران» در هوای سوزان اقتصاد / «بیمه زندگی باران» فرصتی برای عرض اندام پیدا می‎کند!

یکی از شرکتهایی که به صورت اختصاصی، فقط در زمینه بیمه زندگی فعالیت میکند، شرکت «بیمه خاورمیانه» است. 

این شرکت با سرمایه اسمی ۱۲۰میلیارد تومانی، اسفند ماه سال ۹۴پذیره‎نویسی شد و در بهمن ماه سال۹۵ رسما فعالیت خود را آغاز کرد و توانسته در ۲سال عمر فعالیت خود، ۱۰میلیارد تومان سود، انباشته کند.

«بیمه خاورمیانه» در سال۹۷ توانست حق بیمه صادره خود را به مبلغ ۱۱میلیارد تومان نزدیک کند. این رقم در سال۹۶ تنها ۵۰۰میلیون تومان بود. بنابراین، میتوان گفت شرکت «بیمه خاورمیانه» هنوز تا نقطه ایده‎آل فاصله زیادی دارد و راه بسیاری برای جذب بازار دارد.

در مجموع میتوان چنین گفت که هر چه ضریب نفوذ بیمه بیشتر باشد، شاخص رشد صنعت نیز افزایش مییابد. بنابراین، در صورتی که این شرکتها موفق باشند صنعت بیمه رشد خواهد کرد و اثرات مثبت خود را بر شرایط حاکم بر اقتصاد میگذارد. حال باید منتظر ماند و دید «بیمه زندگی باران» چه در سر دارد و آیا طرح و برنامهها به ثمر مینشیند!

بارش «باران» در هوای سوزان اقتصاد / «بیمه زندگی باران» فرصتی برای عرض اندام پیدا می‎کند!

بر پایه این گزارش، با محمد مهدی تربتی مدیر محاسبات فنی و توسعه محصول «بیمه زندگی خاورمیانه» گفت‌وگویی نیز انجام شده و درخصوص این شرکت معتقد است که در حال حاضر بازار پر شده از بیمه عمر و سرمایه گذاری و کمتر کسی بیمههای مانده بدهکار، عمر و پس انداز را میشناسد. در این میان، شرکت «بیمه آسیا» در پرتفوی خود بیمه عمر و پس انداز را گنجانده ولی از آن استقبال چندانی نشده است.

وی افزود: در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ اروپاییها به سمت بیمههایی نظیر تمام عمر متمایل شدند و به فکر حفظ داراییهای خود افتادند و در مقابل، رشد بیمههای سرمایه گذاری به شدت افت کرد اما در ایران با افزایش نرخ بهره تقاضا برای بیمه سرمایه گذاری بالا میرود.

 مشکلی که وجود دارد این است که بیمه را با بانک مقایسه میکنند و تصور بر این است که بیمه و بانک رقیب یکدیگر هستند؛ درصورتی که بانک هدف کوتاه مدت و میان مدت دارد و بیمه اهداف بلندمدت.

بارش «باران» در هوای سوزان اقتصاد / «بیمه زندگی باران» فرصتی برای عرض اندام پیدا می‎کند!

تربتی بیمه را یک سرمایه گذاری بلندمدت خواهند و گفت: ۷۰درصد پورتفوی شرکتهای بزرگ بیمه دنیا را اوراق قرضه تشکیل میدهد. یکسری از این اوراق را دولت و بخشی دیگر را شرکتها عرضه میکنند و بر اساس آن ریسک و بازده را میسنجند. اما در ایران علاوه بر این که این امکان وجود ندارد، از زاویه هزینه خسارت به آن نگاه نمیشود. فردی که در بانک سپرده گذاری کرده، فوت کند، 25 درصد مالیات بر ارث به آن تعلق میگیرد. در صورتی که بیمه عمر این هزینه را ندارد و تمام مبلغ، بدون کسورات به وراث تعلق میگیرد. در حال حاضر مردم به شرکتهای بیمه به چشم یک شرکت سرمایه گذاری نگاه میکنند. بنابراین باید نوع نگاه به شرکتهای بیمه را تغییر داد.

مدیر محاسبات فنی و توسعه محصول «بیمه زندگی خاورمیانه» اظهار داشت: حضور بیمه «باران» با زمینه تخصصی زندگی را به فال نیک میگیریم. در حال حاضر برخی شرکتهای بیمه به جهت تأمین نقدینگی جهت ایفای تعهدات کوتاه مدت خود، اقدام به نرخ شکنی در بیمههای عمر و حوادث میکنند. بعضا دیده شده که شرکتهای جنرال ۳۰درصد کمتر از نرخ حق بیمه منطقی و قانونی، خدمات به مشتریها ارائه میدهند. این موضوع شرایط را برای شرکتهای تخصصی بیمه سخت میکند. بنابراین، حضور یک شرکت تخصصی دیگر در عرصه بیمه زندگی میتواند به بهبود اوضاع کمک کند.

وی با توجه به شرایط اقتصاد و صنعت غالب، وضعیت «بیمه خاورمیانه» را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: به دلیل این که برخلاف برخی شرکتها هنوز وارد پورتفوی کپتیو نشده‎ایم و در این مسیر حرکت نمیکنیم. مجموعه «بیمه خاورمیانه توانسته با ایجاد یک بستر مشاوره‌ای مشتریان خود را جذب کند و معتقدیم. نمایندههای یک شرکت بیمه تخصصی زندگی قبل از این که نماینده باشند، باید مشاور مالی باشند. این مشاوران مالی هستند که می‌توانند کمک کنند یک شخص بیمه عمر و زندگی خوب خریداری کند و «خاورمیانه» در این راستا موفق عمل کرده است.

تربتی افزود: در سال۹۸ نسبت به سال۹۷ رشد معقول خود را خواهیم داشت. با وجود تعطیلات نوروز و شرایط ماه رمضان، حجم فعالیت کاهش یافته اما اگر نقطه به نقطه نگاه کنیم، ورودی بیمه نامههای شرکت بیشتر از سال قبل بوده است. علاوه بر این، از بعد سرمایه گذاری نیز رشد خوبی داشته‎ایم و جهش درآمدی بهتری را تجربه خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: جامعه به شدت نیازمند بیمه زندگی است و زمینه برای فروش این بیمه نامه بکر است. وجود شرکتهای تخصصی همچون «باران» به عنوان دومین شرکت و شرکتهای دیگر میتواند منجر به توسعه بازار بیمه زندگی شود و به صنعت کمک کند تا اجزای آن در جای خود قرار گیرند. علاوه بر این، تعدد شرکتهای تخصصی بیمه زندگی باعث میشود که بازارهایی مانند بازار بدهی قوت بگیرد و با ارائه اوراق بلندمدت، کمک حال اقتصاد باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: