تعداد بازدید : ۴۸۱
کد خبر : ۱۹۲۳۲۳
کارشناس بازار سرمایه گفت:
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
کارشناس بازار سرمایه گفت: فروکش کردن التهابات سیاسی و گزارش مطلوب شرکت‌ها سبب شد بازار با ثبات نسبی مواجه شده و سرمایه‌گذاران نیز کف قیمتی را شناسایی کنند.

به گزارش بورس نیوز، همایون دارابی دررابطه با روند شاخص بورس اظهار کرد: در سه هفته گذشته سه اتفاق بازار سرمایه کشور را تحت تاثیر قرار داد. از یک سو اوج بحران سیاسی تهران و واشنگتن رقم خورد که در نهایت این نتیجه حاصل شد که جنگی رخ نخواهد داد و مسائل در قالب سیاسی حل و فصل خواهند شد. این موضوع در ابتدا سرمایه‌گذاران بورسی را با ابهام مواجه کرد اما در نهایت بازار به این درک رسید که از برخورد فیزیکی عبور کرده‌ایم.

وی افزود: موضوع دیگر انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌ها و میزان فروش ماهانه آنها بود. میزان سود محقق شده برای سال ۹۷ و نیز گزارش میزان فروش شرکت‌ها منتشر شد که تقریباً می‌توان گفت گزارش‌ها مثبت و مطلوب بودند.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: فروکش کردن التهابات سیاسی و گزارش مطلوب شرکت‌ها سبب شد بازار با ثبات نسبی مواجه شده و سرمایه‌گذاران نیز کف قیمتی را شناسایی کنند.

دارابی بیان کرد: از سوی دیگر بازارهای موازی نیز شرایط اشباع را نشان می‌دهند. تلفیق این سه عامل به ثبات نسبی بازار کمک کرده و شاخص در یک محدوده منطقی حرکت می‌کند.

وی در این باره که نوسانات بازار سهام چقدر می‌تواند منطقی باشد، توضیح داد: بخش عمده و شاید تقریبا ۷۰ درصد فرآیند تعیین قیمت در همه بازار‌ها از جمله بازار سهام وابسته به مسائل روانی و احساسی افراد است. بیش از فاز محاسباتی بر مبنای متغیرهای کمی و کیفی مشخص، قیمت در بازارها بر اساس برداشت‌های احساسی و روانی افراد شکل می‌گیرد. به همین دلیل در خیلی از موارد ممکن است هیچ اتفاقی هم رخ ندهد.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: جابه جا شدن مواردی که به لحاظ روانی روی مطلوبیت‌های سرمایه‌گذاران اثرگذار است موجب ایجاد نوسان می‌شود که این ذات همه بازارها است. حالا هرچه بازار نقدشونده‌تر باشد شدت نوسان در آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

دارابی با اشاره به اینکه نوسان ذات بازار سرمایه است تصریح کرد: ما در حال پشت سر گذاشتن یک سال تورمی هستیم. در سال تورمی بازارهای دارایی‌محور می‌توانند ارزش پول سرمایه‌گذاران را حفظ کنند و بازار سرمایه یکی از بهترین گزینه‌ها است. به سرمایه‌گذاران باید گفت بیش از هر چیزی باید اطلاعات و عملکرد شرکت‌ها را ملاک قرار بدهند. سرمایه‌گذاران باید به گزارش‌های ماهانه و عملکردی سه ماهه شرکت‌ها توجه کنند و از نوسانات کوتاه‌مدت چشم‌پوشی کنند.

کارشناس بازار سرمایه گفت: گزارش‌های عملکردی سال ۹۷ شرکت‌ها مطلوب بوده و به نظر می‌رسد گزارش‌های ماهانه فروش نیز روندی قابل قبول داشته باشد. در حال حاضر ما در فصل مجامع هستیم و به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود در فروش سهام عجله نکنند. تقسیم سود شرکت‌هایی که به مجمع رفته‌اند مطلوب بوده و برای سرمایه‌گذاران بلندمدت امکان کسب بازدهی با پوشش حفاظتی در برابر تورم فراهم است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: