تعداد بازدید : ۵۹۷
کد خبر : ۱۹۲۳۳۹
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد:
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
کیست که نداند این دولت است که با رانت و سوبسید به مردم و بازار سیگنال غلط می فرستد و به بهای نابودی نظام تولید و تجارت کشور، مصرف بیشتر را ترویج و حمایت می کند؟!!

به گزارش بورس نیوز حسین سلاح ورزی در یادداشتی نوشت؛

آقای وزیر نیرو گفته اند نقطه ضعف ما این است که زیاد مصرف می کنیم،چینی ها کمتر می خورند و کمتر می پوشند.دشمن هم همین نقطه ضعف ما را فهمیده و به آن حمله می کند.

صاحب این قلم هم البته معتقد است مصرف بی رویه بلای جان اقتصاد ایران شده است،اما در فرمایش آقای وزیر دو نکته اساسی مغفول مانده که نیاز به یادآوری دارد:

اول.سیاستگذار نه بوقچی استادیوم است که با سر و صدا کسانی را تشویق به انجام کاری کند و نه پیشنماز مسجد محله، که بعد از نماز پای نصایحش بنشینیم
قانون به سیاستگذار قدرت داده است و مردم با انتخابهای مستقیم و غیرمستقیم شان بر مشروعیت این قدرت صحه گذاشته اند تا سیاستگذار با سهولت هر چه بیشتر به ابزارهایی که برای انجام وظایفش نیاز دارد دسترسی داشته باشد.

کیست که نداند این دولت است که با رانت و سوبسید به مردم و بازار سیگنال غلط می فرستد و به بهای نابودی نظام تولید و تجارت کشور، مصرف بیشتر را ترویج و حمایت می کند؟!! 

اگر سیاستگذار شجاعت کافی برای اصلاح ساختار یا حمیت وافی برای وانهادن صندلی اش به اشخاص لایق ندارد،گناه ما چیست که به عنوان جزا باید شنیدن چنین نصایحی را تحمل کنیم آنهم از زبان کسانی که شاید از جمله مقصرین اصلی وضعیت فعلی ساختار اقتصاد کشور هستند؟.

در همین حوزه حضرتعالی برای مثال،تشکیل بازار آب و واقعی کردن قیمت این نهاده استراتژیک پیشکش! فقط تخصیصهای ناحق را متوقف کنید و حقابه ای را که از طبیعت نحیف ایران به سرقت می رود به آن بازگردانید،تا بعد در مورد اصلاح سایر الگوهای مصرف هم گفتگو کنیم.

دوم،چون ایران را با چین مقایسه کردید باید محضرتان عرض کنم چین حدود ۳۰ سال است رشد اقتصاد کمتر از ۶ درصد به خود ندیده و در بیشتر این سالها حتی رشد اقتصادی اش دو رقمی بوده.
در واقع پاداش و ما به ازای کم خوردن و سخت کار کردن چینی ها،درخشان ترین تجربه جهش اقتصادی در تاریخ بشر بوده.
اینکه مردم کم بخورند تا هزینه اشتباهات پرتعداد و بعضا مضحک سیاستگذاران در عرصه های گوناگون  تصمیم گیری  لاپوشانی شود، البته نمونه جهانی دارد، ولی مصداقش چین نیست برادر عزیز، کره شمالی است! 

جناب آقای وزیر! آزردگی و رنجوری مردم از شرایط موجود بیش از حد تصور شماست.همه از جمله خودتان نیز به خوبی می دانید اگر سیاستگذاری غلط با اختلاف زیاد مهم ترین عامل شکل گیری این وضعیت نباشد،قطعا یکی از موثرترین عوامل است.
لذا آنگاه که در جایگاه سیاستگذار با مردم سخن می گویید بهتر است آن آزردگی و این سهم قصور و تقصیر سیاستگذار در مشکلات و مصائب موجود را در نظر داشته باشید،تا حواشی نسنجیده در سخنان تان با جریحه دار ساختن احساسات عمومی، موجب مسدود شدن باب گفتگوی موثر میان مردم و حاکمیت نگردد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: