تعداد بازدید : ۹۸۹
کد خبر : ۱۹۲۴۰۰
آبسیم بررسی کرد؛
۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
داستان افزایش سرمایه «دانا» به درازا کشیده و صدای سهامداران از این موضوع بلند شده است. حال ایراد کار کجاست، الله اعلم؛ اما ظاهرا این داستان پیشنیه تاریخی دارد و برخی از درون شرکت، روای داستان هستند!

داستان بلند یک شرکت دانا / انتظار 455 روزه سهامداران «بیمه دانا» پایان می‎یابد؟

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «بیمه دانا» در آخرین روز مهر ماه سال۹۶ پیشنهاد افزایش سرمایه از ۱۰۲ به ۱۵۰میلیارد تومان از محل آورده نقدی را ارائه داد.

سازمان بورس در تاریخ ۱۱بهمن ماه سال۹۶ مجوز افزایش سرمایه را صادر کرد و مجمع فوقالعاده ۲۹اُم همان ماه برگزار شد و افزایش سرمایه ۴۷درصدی به تصویب رسید. 

مهلت قانونی استفاده از حق تقدمها در تاریخ ۲۲اردیبهشت ماه سال۹۷ به پایان رسیده بود؛ ولی برای یک دوره دیگر تا ۲۱خرداد ماه تمدید شد.

داستان بلند یک شرکت دانا / انتظار 455 روزه سهامداران «بیمه دانا» پایان می‎یابد؟

پس از آن، با یک وقفه بیش از ۳ماهه، حق تقدمهای استفاده نشده به حراج گذاشته شد و آخرین مهلت ۷آبان ماه بود.

داستان بلند یک شرکت دانا / انتظار 455 روزه سهامداران «بیمه دانا» پایان می‎یابد؟

اما نکته جالب توجه این است که پس از فروش و تعیین تکلیف حق تقدمهای استفاده نشده، تا به امروز «بیمه دانا» افزایش سرمایه مذکور را به ثبت نرسانده است!

حال سوال این است با توجه به گذشت بیش از ۸ماه از اتمام فرایند پذیرهنویسی حق تقدمها، به چه علت این افزایش سرمایه به ثبت نرسیده است؟! سرچشمه این سستی و تعلل کجاست؟

سهامداران «بیمه دانا» که در افزایش سرمایه حضور به هم رساندند و وجه حق تقدمها را به حساب شرکت واریز کرده‎اند، همچنان در انتظار اضافه شدن سهام خریداری شده به پرتفوی خود هستند.

در واقع، از زمان شروع فرایند پذیره نویسی در تاریخ ۲۳اسفند ماه سال۹۶ تا به امروز، انتظار و صبر سهامداران این شرکت بیمه به ۴۵۵روز رسیده است. حتی اگر ۱۵آبان ماه سال۹۷ که پذیره نویسی حق تقدمهای استفاده نشده به پایان رسید و به طور کامل وضعیت مالکان سهام اضافه شده مشخص شد، را ملاک قرار دهیم، ماهها است که سهامداران «بیمه دانا» چشم به پرتفوی خود دوخته اند تا ارقام جدید را در سبد «دانا»ی خود مشاهده کنند.

از سوی دیگر به این نکته نیز باید توجه داشت که تعلل و طولانی شدن فرایند ثبت افزایش سرمایه، سهامداران را از سود نقدی سال مالی 96 محروم کرد؛ هر چند که در آن مجمع حداقل سود ممکن تقسیم گردید و از این نظر نیز چندان به کام سرمایه‎گذاران و سهامداران نبود.

حال نیز تا چندی دیگر مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی۹۷ برگزار خواهد شد و عدم ثبت افزایش سرمایه تا به امروز سهامداران «بیمه دانا» را نگران کرده است و ظواهر امر نشان میدهد که از سود نقدی سال مالی۹۷ نیز خبری نیست و علاوه بر بلوکه شدن سرمایه آنها، سود تقسیمی را نیز از دست رفته میبینند.

این همه تعلل و زمان برای ثبت افزایش سرمایه در نوع خود جالب توجه است؛ چرا که شرکتهای دیگری همچون «دامداری تليسه» و «تامين سرمايه اميد» در مدت زمان کوتاهی این اقدام را به سرانجام رساندند و در حالی که در مهر ماه سال۹۷ از محل آورده نقدی افزایش سرمایه خود را در مجمع به تصویب رساندند، در اردیبهشت ماه سال جاری ثبت کردند.

اما این داستان پیشینه تاریخی دارد!

در سال۹۱ «بیمه دانا» از محل مازاد تجدید ارزیابی داراییها افزایش سرمایه داد. در آن زمان افزایش سرمایه از این محل مشمول معافیت مالیاتی میشد. ولی به قدری مراحل ثبت به درازا کشید که رقمی در حدود ۳۰میلیارد تومان مالیات تکلیفی به گردن شرکت افتاد و در آن زمان نیز هزینه گزافی را به دوش سهامداران گذاشتند.

شنیدهها حاکی از آن است که علت اصلی طولانی شدن فرایندهای مالی و ثبت افزایش سرمایههای شرکت «بیمه دانا» تعلل و بی تفاوتی دو سهامدار عمده است.

داستان بلند یک شرکت دانا / انتظار 455 روزه سهامداران «بیمه دانا» پایان می‎یابد؟

گویا این بی تفاوتی نسبت به امور شرکت بعد از گذر سالها همچنان ادامه دارد و گریبان سهامداران را بار دیگر گرفته است! امید است مدیران و سهامداران عمده بیمه دانا از خواب بیدار شوندو بیش از این سهامداران خرد را منتظر نگذارند.

گروه رسانه های بورس نیوز پس از تماس های مداوم با مدیران شرکت «بیمه دانا»، همچنان در انتظار پاسخی از آن سوی خط است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: