تعداد بازدید : ۷۱۴
کد خبر : ۱۹۲۴۲۳
کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
گلایه ها بابت بازار خودرو را نمی توان فقط به گردن خودروسازان انداخت. اگر گروهی از مردم توان خرید خودروهای حتی کم کیفیت داخلی را ندارند، به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی است و برای رفع این مشکل، می بایست اوضاع اقتصادی کشور بهبود یابد.
به گزارش بورس نیوز، مدیر کل تعزیرات اعلام کرده ادعای خودروسازان در مورد کمبود قطعه صحت ندارد!
این در حالی است که کاهش عرضه ها هم افزایش قیمت شدید خودرو را در یک سال اخیر در پی داشته و هم هنوز بسیاری از تعهدات خودروسازان به قوت خود باقی است.


فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد : عدم عرضه خودرو توسط خودروسازان در حالت عادی منفعتی برای تولیدکنندگان ندارد و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد باید حتما پیگیری شده و با متخلفین برخورد گردد.

وی افزود: نکته اینجا است که سال گذشته، دولت تصمیماتی اتخاذ کرد و شرایطی به خودروسازان تحمیل شد که خودروسازان را دچار چالش جدی کرد. الزام به تحویل خودروهای پیش فروش شده با قیمت های قبلی و نیز شرط اختصاص 80 درصد از حجم تولید به ایفای تعهدات با قیمت پایین، مطلوب خودروسازان نیست. ایفای تعهدات ضرر و زیان خودروسازان را در پی خواهد داشت و عدم ایفای تعهدات، مردم را دچار مشکل خواهد کرد. ضمن اینکه امکان پیش فروش مجدد قبل از ایفای تعهدات قبلی و تامین مالی از این طریق را هم ندارند.

زاوه تصریح کرد: با این اوضاع تنها راهکار کمک به صنعت خودروسازی در شرایط فعلی این است که نسبت 80 به 20 تغییر کند و خودروسازان بتوانند بخش بیشتری از تولیدات خود را به قیمت روز عرضه کنند. 

این کارشناس صنعت خودرو ریشه مشکلات خودروسازان را در سیاست های کلان نادرست این صنعت دانست و اظهار داشت: این صنعت سال ها است که با مشکل اساسی مداخله دولت و نهادهای مختلف در سازوکار تولید و فروش و مدیریت شرکت ها مواجه است. مدیران شرکت های خودروسازی نه بابت دستاوردهای مثبت خود، پاداش دریافت می کنند و نه به خاطر عملکرد نامناسب، مشمول جریمه و تنبیه می گردند. به همین علت هم تلاش زیادی برای بهبود روند تولید و فروش و اصلاح مشکلات صورت نمی گیرد. 


وی اضافه کرد: سهامداران هم نگرش سطحی به این موضوع دارند. چه بسا اگر قانون پرداخت درصدی از سود به مدیران مورد توجه قرار می گرفت، هم مدیران انگیزه بیشتری برای افزایش راندمان تولید داشتند و هم از بسیاری از سواستفاده ها و اختلاس های مدیران جلوگیری می شد. 

زاوه در خاتمه گفت: مادامی که تغییری در سیاست های کلان صنعت خودرو صورت نگرفته و هر سازمان و نهادی در امور صنعت مداخله می کند و مدیران هم نقش های نمایشی که فقط باید دستورات را اطاعت کنند، ایفا کنند؛ وضعیت این صنعت بهبود نخواهد یافت. انحصارطلبی و مداخله در تصمیمات مدیریت، صنعت خودرو را زمینگیر خواهد کرد، حتی اگر توافقی در فضای بین المللی حاصل شود. میلیاردها دلار خسارت آلایندگی هوا و حوادث جاده ای، معلول تولید خودروهای کم کیفیت است و تفکرات سنتی و نادرست در مورد این صنعت، مجال توسعه به این صنعت نمی دهد. ضمن اینکه گلایه ها بابت بازار خودرو را نمی توان فقط به گردن خودروسازان انداخت. اگر گروهی از مردم توان خرید خودروهای حتی کم کیفیت داخلی را ندارند، به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی است و برای رفع این مشکل، می بایست اوضاع اقتصادی کشور بهبود یابد.

در مورد صنعت خودرو اینجا بیشتر بخوانید.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: