تعداد بازدید : ۱۱۱۷
کد خبر : ۱۹۲۴۴۴
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری پارند در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد؛
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
شاید راه اندازی این بازار جو روانی مثبتی ایجاد کند که آثار کوتاه مدتی داشته باشد؛ ولی در بلندمدت انتظار افت نرخ ارز نمی رود.
به گزارش  بورس نیوز، دلار که امسال نرخ های بالاتر از ۱۵ هزار تومان را هم به خود دید، در روزهای اخیر سیر نزولی به خود گرفت و حتی مقاومت ۳۱۰۰ تومانی را هم شکست. 
به نظر می رسد کاهش نرخ ارز تحت تاثیر جو روانی دو اتفاق پیش رو باشد؛ راه اندازی بازار متشکل ارزی و سفر نخست وزیر ژاپن به ایران.

علی دهدشتی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری پارند در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: راه اندازی بازار متشکل ارزی می تواند شفافیت نرخ ارز را افزایش دهد و افزایش شفافیت در هر بازاری، به کشف نرخ مناسب تر کمک خواهد کرد. اما با سازوکار اعلام شده به نظر می رسد این بازار سبب کاهش جدی نرخ ارز نخواهد شد. شاید راه اندازی این بازار جو روانی مثبتی ایجاد کند که آثار کوتاه مدتی داشته باشد؛ ولی در بلندمدت انتظار افت نرخ ارز نمی رود.

این تحلیلگر بازارهای مالی در رابطه با تاثیر توافق احتمالی با شینزو آبه در سفر به تهران بر روند بازار ارز گفت: با توجه به شرایط فعلی، احتمالا حصول توافق در کوتاه مدت دور از ذهن خواهد بود. 

وی افزود: دو اتفاقی که در مورد آن صحبت شد، فرصتی برای اصلاح نرخ ارز به بانک مرکزی داد. ولی معتقدم کاهش نرخ ارز تداوم نداشته و در بهترین حالت، نرخ ارز در محدوده نرخ های فعلی تثبیت خواهد شد. البته می توان احتمال دیگری هم برای بازار ارز در نظر گرفت. اگر توافقی در عرصه روابط بین المللی حاصل نشود، (حتی با فرض راه اندازی بازار متشکل ارزی)، بازار ارز احتمالا روند صعودی به خود خواهد گرفت؛ چرا که منبعی برای افزایش درآمدهای ارزی وجود ندارد.

دهدشتی ضمن تاکید بر ضرورت اجرای صحیح سیاست های تدوین شده، اظهار داشت: بسیاری از تصمیمات در زمینه اقتصاد کلان کشور، تصمیمات درستی است؛ اما عدم اجرای صحیح آنها باعث نتیجه معکوس تصمیمات می شود. یکی از مهمترین راهکارهای افزایش سودمندی بازار متشکل ارزی، ایجاد فرصت معاملات آتی در این بازار است. اگر قرار باشد بازیگران بازار متشکل ارزی فقط صرافان و واردکنندگان و صادرکنندگان بزرگ و... باشند و معاملات هم به شکل نقدی و توسط گروه های خاص و با قیمت های دستوری انجام شود، راه اندازی این بازار عملا تاثیر خاصی بر نرخ ارز بر جای نخواهد گذاشت.  

وی افزود: ایجاد ابزارهایی برای معاملات آتی در بازار متشکل ارز، هم عرضه و تقاضای ارز را منطقی تر کرده و هم مزایای بسیاری برای تولیدکنندگان و در نهایت اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت. این نگرش که راه اندازی بازار آتی سبب افزایش قیمت ها در بازار نقدی خواهد شد، غیرمنطقی است. همواره نرخ بازارهای آتی از نرخ بازارهای نقدی الهام می گیرد. 

دهدشتی در خاتمه تاکید کرد: در حال حاضر ریسک زیادی متوجه بازار ارز است. به مردم توصیه می شود با احتیاط و تحلیل بیشتری اقدام به خرید و فروش ارز کنند. بازار ارز به شدت به اتفاقات سیاسی و اقتصادی وابسته بوده و هر هیجان منفی به فشار عرضه و صف های فروش ارز مقابل صرافی ها دامن می زند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
«سهام و خصوصی‌سازی»
رئیس جمهور در نشست خبری، از تمرکز دولت بر فروش سهام، خصوصی‌سازی و مالیات خبر داد و آغاز «انتشار اوراق دولتی» از مهرماه، «رشد سرعت فروش سهام» و «واگذاری سهام شرکت‌های دولتی» را نوید داد.