تعداد بازدید : ۸۰۱
کد خبر : ۱۹۲۴۵۳
آبسیم به جنوب رفت؛
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
«هرمز» که تا دوره مالی 95 در زیان دست و پا میزد، در دو سال اخیر و به خصوص سال 97 موفق به کسب درآمدهای بسیار مطلوبی گردید که تکرار آن می‎تواند سهامداران را کامروا کند.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «فولاد هرمزگان» در سال 97 موفق به تحقق 1109 ريال سود برای هر سهم شد و رشد 339 درصدی را به معرض نمایش گذاشت.
نگاهی به صورت‎های مالی از نقش پررنگ سایر درآمدهای عملیاتی در این مسیر حکایت می‎کند.

سود این فولادساز با دلار گرم می‎شود / ورق به نفع «هرمز» برگشت

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان شرکت «فولاد هرمزگان» نشان می‎دهد که حاشیه سود (زیان) ناخالص در دوره‎های اخیر رشد داشته و از منفی به سمت مثبت حرکت کرده است. در حالی که در سال 95 عملیات شرکت با زیان همراه بود و هزینه‎های اداری و مالی حاشیه زیان حدود 11 درصدی را به بار آورد.
اما در سال‎های 96 و 97 ورق برای این شرکت برگشت و به حاشیه سود وارد شد. با افزایش درآمد فروش محصولات به همراه کنترل هزینه‎های تولید توانست بر اوضاع خود مسلط شود و حاشیه سود خالص 14 درصدی سال 96 به 45 درصد در سال 97 افزایش یافت.
 گرم  شدن سود این فولادساز با دلار / ورق به نفع «هرمز» برگشت
همان‎طور که ملاحظه می‎کنید، حاشیه سود ناخالص «هرمز» از میانگین گروه فلزات اساسی 9 درصد کمتر است. بنابراین، برای رسیدن به رقبای خود در بخش عملیاتی، باید بیش از پیش نسبت به کاهش بهای تمام شده و افزایش درآمدها همت ورزد.
افزایش تورم در تمام بخش‎های اقتصاد، موجبات رشد نرخ مواد اولیه مصرفی این فولادساز را فراهم آورد. هر چند که به نظر می‎رسد رشد نرخ فروش محصولات بیش از میزان افزایش نرخ مواد اولیه است. 
 
سود این فولادساز با دلار گرم می‎شود / ورق به نفع «هرمز» برگشت

یکی نکات جالب توجه در ساختار سود و زیان «هرمز» سایر درآمدهای عملیاتی است که رقم آن معادل 29 درصد مبلغ درآمد فروش است. به عبارت بهتر، بخش مهمی‎از سود خالص 16591 میلیارد ريالی سال 97 مدیون سایر درآمدهای عملیاتی ناشی از سود تسعیر ارز است. این مورد در میانگین گروه تنها 4 درصد مبلغ فروش را شامل می‎شود و از حیث مبلغ سود تسعیر ارز، هرمز رتبه اول را در گروه دارد. 
این موضوع سبب شد تا حاشیه سود عملیاتی در رقم 50 درصد قرار گیرد و از نظر مبلغ سود عملیاتی، شرکت را در رتبه 4 گروه فلزات اساسی قرار دهد.
در مجموع، فعلا اوضاع «هرمز» بر وفق مراد است و افزایش نرخ ارز این شرکت را کامروا کرده است. برآورهای شرکت حاکی از این است که در دوره 12 ماهه سال 98 با فروش یک میلیون و 500 هزار تن اسلب فولادی، به درآمد 42880 میلیارد ريالی دست یابد. در دو ماهه نخست سال 24 درصد این مبلغ را به واقعیت بدل کرد و در صورتی که با همین فرمان پیش رود، شرایط به مراتب بهتری در امر سودآوری تجربه خواهد کرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: