تعداد بازدید : ۵۳۲
کد خبر : ۱۹۲۴۵۴
فعال صنعت تولید شمش روی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
تقاضای بازار داخل کمتر از حجم تولید بوده و این محدودیت یا به عبارتی ممنوعیت صادرات شمش روی، تولیدکنندگان را دچار مشکل کرده است.
به گزارش بورس نیوز، در با وجود آنکه قیمت جهانی «روی» سال گذشته، سقف های بالاتری نسبت به حال حاضر لمس کرده بود، ولی با توجه به افزایش نرخ ارز، درآمد شرکت های داخلی روند صعودی دارد.

حمید معماریان فعال صنعت تولید شمش «روی» در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت فعلی این صنعت بیان کرد:
صنعت تولید «روی» در حال حاضر با دو مشکل مواجه است که در صورت رفع مشکلات، می توان به رونق صنعت خوشبین بود.

وی مهمترین مشکل را مربوط به صادرات دانست و گفت: مهمترین مشکل حال حاضر، محدودیت صادرات شمش «روی» است. صادرات شمش روی فقط برای تولیدکنندگانی که خاک معدنی وارد می کنند، امکانپذیر است. تقاضای بازار داخل کمتر از حجم تولید بوده و این محدودیت یا به عبارتی ممنوعیت صادرات شمش روی، تولیدکنندگان را دچار مشکل کرده است.

معماریان افزود: مشکل دیگر تولیدکنندگان شمش روی عدم امکان تامین برخی مواد اولیه جانبی از بورس کالا است. طبق مقررات بورس کالا، خرید از بورس کالا بر اساس ضوابط خاصی صورت می گیرد و ملاک تخصیص مواد اولیه به هر شرکت، پروانه بهره برداری آن واحد تولیدی است. به همین دلیل تولیدکنندگان «روی» در فرآیند تولید فقط از خاک معدنی استفاده نمی کنند؛ بلکه چندین قلم ماده اولیه دیگر از جمله پرمنگنات پتاسیم و سولفات منگنز و... هم مورد نیاز است که بعضی از آنها در بورس کالا عرضه می شود؛ اما تولیدکنندگان شمش «روی» امکان خرید ندارند. این محدودیت، قیمت های بازار آزاد را هم تحت تاثیر قرار داده است.

این فعال صنعت تولید روی تاکید کرد: قیمت های جهانی، نرخ ارز، و وضعیت عرضه و تقاضا، ۳ عامل اثرگذار بر سودآوری این صنعت محسوب می شود. با توجه به اینکه با افزایش نرخ ارز هم بهای تمام شده و هم درآمد فروش شرکت ها رشد می کند و با کاهش نرخ ارز نیز بهای تمام شده و همچنین درآمد فروش افت می کند، بنابراین نوسان محدود نرخ ارز اثر با اهمیتی بر سودآوری شرکت ها ندارد. ولی در صورت رفع ممنوعیت صادرات شمش روی، می توان به تعادل عرضه و تقاضا و اصلاح قیمت ها و رشد سودآوری شرکت ها خوشبین بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: