تعداد بازدید : ۷۷۴
کد خبر : ۱۹۲۴۷۲
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
از جمله دلایل اصلی کاهش زیان «وتجارت» می‌توان به شناسایی بیش از 36 هزار میلیارد ریال نتیجه مبادلات ارزی اشاره کرد که نسبت به سال 96 این بخش از درامدهای بانک رشد جالب توجه 325 درصدی داشته است.

کاهش 92 درصدی زیان بانک تجارت در گزارش حسابرسی نشده سال 97/وجه التزام، 60 درصد از درآمدهای بانک را به خود اختصاص داده است

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، بر اساس صورت‌های مالی سالیانه منتهی به پایان اسفند ماه 1397، بانک تجارت مبلغ 5.143 میلیارد ریال زیان خالص محقق کرده تا به این ترتیب جمع زیان انباشته شرکت تا پایان سال 97 به بیش از 109 هزار میلیارد ریال برسد و شرکت مجدد در آستانه ورود به ماده 141 قانون تجارت شود.

در این سال شاهد افت زیاد زیان خالص شرکت در مقایسه با سال قبل از آن بوده‌ایم و زیان خالص شرکت با بیش از 92 درصد کاهش مواجه بوده است.

از جمله دلایل اصلی این کاهش زیان می‌توان به شناسایی بیش از 36 هزار میلیارد ریال نتیجه مبادلات ارزی اشاره کرد که نسبت به سال 96 این بخش از درامدهای بانک رشد جالب توجه 325 درصدی داشته است.

علت رشد سنگین این بخش از درآمدهای شرکت لحاظ کردن نرخ تسعیر سامانه نیما در دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک بوده است.

به نظر می‌رسد در سال جاری نیز با توجه به رشد نرخ‌های سامانه نیما شاهد شناسایی مجدد درآمد ناشی از رشد نرخ ارز در صورت‌های مالی شرکت باشیم.

با این حال به نظر می‌رسد که اختلاف حساب بین دولت و بانک‌ها در خصوص مطالبات ارزی بانک‌ها از دولت پابرجا بوده و می‌توان انتظار داشت که شاهد برخی تغییرات در صورت‌های مالی حسابرسی شده نسبت به صورت‌های مالی حسابرسی نشده بانک همچون سنوات گذشته باشیم.

کاهش 92 درصدی زیان بانک تجارت در گزارش حسابرسی نشده سال 97/وجه التزام، 60 درصد از درآمدهای بانک را به خود اختصاص داده است

هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول بانک در سال 97 معادل 17 هزار و 854 میلیارد ریال شناسایی شده که نسبت به سال 96 افزایش 13 درصدی را نشان می‌دهد.

از دیگر نکات قابل توجه این گزارش می‌توان به شناسایی مبلغ سنگین 92 هزار میلیارد ریال درآمد به عنوان وجه التزام اشاره کرد که بیش از 42 درصد افزایش را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد و معادل 60 درصد از کل درآمدهای بانک است.

لازم به ذکر است که وجه التزام در تعریف ساده آن به معنی جریمه مشتریانی است که اقساط وام‌های دریافتی خود را پرداخت نکرده‌اند و هزینه مالی مجددی بابت عدم پرداخت به ایشان تحمیل شده و شناسایی این درآمد همواره با ابهامات جدی‌ای روبرو بوده و مشخص نیست که این بخش از درامدهای شرکت بر اساس مقررات بانک مرکزی و استانداردهای حسابداری شناسایی شده است یا خیر؟ و آیا مجددا شاهد کاهش این درآمد در گزارش حسابرسی شده خواهیم بود؟


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: