تعداد بازدید : ۱۳۶۸
کد خبر : ۱۹۲۵۱۳
مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
اجرای این سامانه و محدودیت اعمال شده توسط کمیته ریسک، هم ریسک کارگزاران را کاهش می دهد و هم از تشکیل برخی صف های خرید عجیب و غریب و تقاضای غیرواقعی در بازار جلوگیری می کند.
شرح بر سامانه مدیریت ریسک/ سهامداران برای دریافت اعتبار چه کنند؟

به گزارش بورس نیوز، سامانه مدیریت ریسک که در‌بهمن ماه سال۹۷ اجرا و نیم‌ساعت ابتدای معاملات را در بر می‌گرفت، از ۲۸خرداد ماه افزایش یافته و از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱:۳۰ اجرا خواهد شد. البته در مرحله بعد، اجرای این سامانه در کل زمان معاملات اجرا خواهد شد.
اما برای بسیاری از سهامداران این سوال مطرح شده که سامانه مدیریت ریسک چیست و چه تاثیری در روند معاملات خواهد داشت؟

مهدی حیدرزاده مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: تا قبل از اجرای سامانه مدیریت ریسک، بعضی سهامداران انتظار داشتند بدون اینکه پولی پرداخت کرده باشند در طول ساعت معاملات اقدام به ثبت سفارش کنند و در نتیجه این اقدام، مشکلات زیادی به کارگزاران تحمیل شد چراکه ممکن بود وصول وجه خرید از سهامدار به راحتی انجام نشود و یا کاهش قیمت سهم، دردسر ایجاد کند. 

وی ادامه داد: گاه این روش خرید سهم، در ابتدای ساعات معاملات بازار سرمایه، منجر به تشکیل صف‌های خریدی می‌شد که نه‌تنها رویکردی منطقی نیست بلکه در بورس‌های جهانی نیز چنین رویه‌ای مرسوم نبوده و نباید به سهامداری فرصت خرید نامحدود داد.

حیدرزاده افزود : از بهمن‌ماه سال گذشته، با اجرای سامانه مدیریت ریسک، کارگزاران امکان اعطای اعتبار بیش از میزان margin call یا در واقع اعتبار مشتری را ندارند؛ اجرای این سامانه و محدودیت اعمال شده توسط کمیته ریسک ، هم ریسک کارگزاران را کاهش می‌دهد و از تشکیل برخی صف‌های خرید عجیب و غریب و تقاضای غیرواقعی در بازار جلوگیری می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: کارگزاران امکان اعطای اعتبار به مشتریان به طور میانگین تا سقف ۵۰درصد میزان دارایی یا پرتفوی سهامدار در آن کارگزاری (اعم از سهام  و اوراق بهادار و...) را دارند. جهت برخورداری از این امتیاز، باید سهامداران به کارگزاری خود مراجعه کرده و پس از اعتبارسنجی توسط کارگزاران، ۵۰درصد از ارزش پرتفوی سهامداران، اعتبار به حساب آنان شارژ می گردد و این میزان اعتبار در سامانه معاملاتی درج می شود. سامانه مدیریت ریسک، این مورد را کنترل می کند و با این فرآیند، تقاضا واقعی تر خواهد شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: