تعداد بازدید : ۱۳۵۳
کد خبر : ۱۹۲۵۱۸
بررسی پرونده خصوصی‌سازی با طعم هندوانه ابوجهل؛
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
پس از کش‌وقوس‌های فراوان مشخص شد که خریدار دوم کشت‌وصنعت مغان اهلیت ندارد و قرارداد فسخ خواهد شد.
«مغان» مانند «بحرین» به تاراج نرفت/ کش‌آمدن دست‌های کودک یتیم میان صرافان و ژائلهبه گزارش بورس‌نیوز واگذاری بزرگ‌ترین مجتمع کشت‌و‌صنعت خاورمیانه در زمینی به اندازه مساحت بحرین، مشتمل بر باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه قند و کارخانه لبنیات و کارخانه فرآوری میوه، این سال‌ها کم حاشیه نداشته و منتقدان بسیار دارد.

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کشور چندی پیش در مصاحبه‌ای در مورد واگذاری این شرکت گفته «نخستین واگذاری به دلیل عدم اهلیت خریدار و بدهی ۱۳۵۰میلیارد تومانی به سیستم بانکی انجام نشد و خریدار دوم نیز نه توان مالی و نه اهلیت کافی دارد و سازمان بازرسی کشور در حال پیگیری فسخ قرارداد است».

«مغان» مانند «بحرین» به تاراج نرفت/ کش‌آمدن دست‌های کودک یتیم میان صرافان و ژائله

این در حالی است که جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اعلام کرده بود که از فسخ قرارداد واگذاری کشت و صنعت مغان اطلاعی ندارم,؛ بعد از واگذاری این شرکت اتفاقات خوبی در این شرکت رخ داده که افزایش راندمان تولید و بهبود وضعیت اشتغال کارگران از جمله همین اتفاقات مثبت است و دلیلی برای فسخ این قرارداد وجود ندارد.

جهت بررسی بیشتر مشکلات این واگذاری بد نیست نقبی به گذشته بزنیم.

۲۵ دی ماه ۸۹
واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به تصویب رسید.

قیمت‌گذاری این مجتمع
۲هزار و ۵۲۳میلیارد تومان قیمتی که در خردادماه۹۶، بر این مجتمع عظیم ثبت شد.

پس از آن در عرض یکسال ۵نوبت آگهی مزایده این غول کشت و صادرکنندگان با شرایط قیمت کل ۲هزار و ۵۲۳میلیارد و ۸۹۳ میلیون تومان (۱۰درصد نقد و مابقی اقساط ۸ساله) منتشر شد. 

۲۸فروردین ماه 1397 
این شرکت که بعد از 5 نوبت مزایده هنوز واگذار نشده بود، همچون کالایی بنجل به هیات واگذاری پس داده شد. در این تاریخ نرخ دلار آزاد کمتر از 5 هزار تومان بود.

دوم تیرماه 97
در حالی که نرخ ارز و تمامی دارایی های فیزیکی، آسانسوری بالا می رفت، هیات دلسوز چوب حراج به کشت و صنعت مغان زدند و ناگهان قیمت را نصف کردند! قیمت جدید هزار و 761 میلیارد تومان؛ آن هم با شرایطی که با شنیدن آن دود از کله بسیاری برخواست. 

هزار میلیارد تومان نقد، مابقی بعد از 2 سال تنفس در اقساط 9 ساله (18 قسط) با نرخ بهره سالانه 10 درصد!

دوم مردادماه 97

در این تاریخ  مزایده ای که کم از قرارداد ننگین ترکمانچای نداشت، برگزار شده و برادران صرافان از طریق یکی از شرکت های وابسته به فروشگاه های زنجیره ای رفاه برنده مزایده شدند.

طولی نکشید که برخی افراد خاندان صرافان به دلیل تخلف از سپردن ضمانتنامه بانکی بازداشت شدند و همزمان با اوج گرفتن نرخ ارز و آغاز نابسامانی های اقتصادی و دستگیری اخلالگران بازار ارز، خریدار جدید از پشت میله های زندان انصراف خود را اعلام کرد.

این انصراف، پرده دوم نمایش واگذاری کشت و صنعت مغان را کلید زد.سرآغازی بر پرده دوم واگذاری

سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفت کشت و صنعت مغان را به شرکت کننده دیگر مزایده و رقیب برادران صرافان واگذار کند. 

این برنده خوشبخت کسی نبود جز «یونس ژائله» مالک برند شیرین عسل که اتفاقا تحت حمایت سفت و سخت یکی از نمایندگان مجلس هم بود! ژائله این بار با سر در خمره عسل افتاد؛ کشت و صنعت مغان با همان شرایط به وی واگذار شد؛ در حالی که قیمت املاک در همین مدت پرش خیره کننده ای داشت و ارزش روز این شرکت حدود 4 هزار میلیارد تومان برآورد می شد.


کش آمدن دست های کودک یتیم میان صرافان و ژائله/ کار نشه


انتقادات به این واگذاری در این مرحله شدت گرفت. این انتقادات در حالی مطرح می شد که برخی شواهد حاکی از ارتباط بستگان رییس سازمان خصوصی سازی با خریدار اول این شرکت بود. کار به جایی رسید که 55 تن از اهالی بهارستان در نامه ای به قوه قضاییه درخواست تشکیل پرونده جهت بررسی این تخلف آشکار سازمان خصوصی سازی را مطرح کردند.

کش آمدن دست های کودک یتیم میان صرافان و ژائله/ کار نشه

کش آمدن دست های کودک یتیم میان صرافان و ژائله/ کار نشه

در این میان برخی سنگ خریدار جدید را به سینه می زدند و مدعی بودند قیمت هزار و 750 میلیارد تومانی حتی بالاتر از ارزش واقعی این شرکت هم بوده است! 

حال پس از حدود 6 ماه، سازمان بازرسی کشور پا در گود گذاشته و مترصد فسخ معامله است. 

اما این واگذاری سوالات جدی ایجاد کرده که حتی اندیشیدن به آن موجب حیرت می شود. 

چرا باید بنام خصوصی سازی چوب حراج بر دارایی هایی بزنیم که ثمره خون دل خوردن هزاران هزار نفر از هموطنان مان است؟ 

این واگذاری بجز آنکه مفت فروشی سرمایه های ملی بوده و به قیمت زیرپا گذاشتن حقوق مردم، جیب یک نفر را پر می کند منافع دیگری هم دارد؟ قیمت گذاری بر اساس چه منطقی صورت گرفت؟ اگر قیمت گذاری اولیه 2 هزار و 523 میلیارد تومان بود، چطور در اوج بحران تورمی قیمت این شرکت نصف شد؟ این تخفیف را چه کسی تایید کرد؟ اقساط 9 ساله با نرخ بهره 10 درصد چه معنایی دارد؟ نرخ بهره در کشور ما 10 درصد است؟؟ نرخ تورم چطور؟؟ 

چرا در مزایده های سازمان خصوصی سازی همیشه فقط چند نفر محدود حضور دارند که اتفاقا یونس ژائله یکی از آنها است؟

وقتی سازمان خصوصی سازی در واگذاری شرکت های بزرگ موفق عمل نکرده، (تجربه واگذاری کشت و صنعت مغان و هپکو و نیشکر هفت تپه و... گواه این ادعا است) اصلا چه اصراری برای تکرار این روش دارد؟ 

اگر خریداری که اهلیت و توان مالی کافی داشته باشد وجود ندارد، بهتر نبود از خیر این مفت فروشی می گذشتیم و یا حداقل این شرکت با قیمت منطقی و واقعی در بازار سرمایه عرضه می شد؟
یحیی
Canada
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
مغان رو دارودسته اصلاح طلب ها عین رشت الکتریک بالا کشیدن
ادمین
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
متشکریم که خوب و بیپروا اخبار را انتقال و بازگو میکنین
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
دست پی گیر کنندگان شرکت کشت صنعت مغان درد نکند
معین
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
دستتون درد نکته که پیگیر میکنین
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
«سهام و خصوصی‌سازی»
رئیس جمهور در نشست خبری، از تمرکز دولت بر فروش سهام، خصوصی‌سازی و مالیات خبر داد و آغاز «انتشار اوراق دولتی» از مهرماه، «رشد سرعت فروش سهام» و «واگذاری سهام شرکت‌های دولتی» را نوید داد.