تعداد بازدید : ۹۸۳
کد خبر : ۱۹۲۵۴۸
بورس‌نیوز در گفت‌وگو با عضو هیات مدیره سازمان بورس بررسی کرد؛
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
زمان‎بندی عرضه اولیه در اختیار بورس‌ها و سهامدار عمده شرکت‌ها قرار دارد و سازمان بورس به این موضوع ورود نمی‌کند.

مسئولیت بلوکه شدن سرمایه ها کیست؟ / عرضه اولیه قبل از مجامع سمی برای بازار سهام

به گزارش بورس نیوز، عرضه اولیه «جم پیلن» روز دوشنبه هفته جاری انجام خواهد شد. اما نکته این است که این نماد چند روز پس از عرضه اولیه متوقف خواهد شد تا در دومین روز تیر ماه به استقبال مجمع عمومی عادی سالیانه برود.

بنابراین، علاوه بر این که ۴۵۰میلیارد تومان سرمایه و نقدینگی برای مدتی بلوکه خواهد شد، به دلیل این که به هر کد معاملاتی مقدار اندکی از سهام «جم پیلن» تعلق می گیرد، مبلغ سود نقدی چندانی عاید سهامداران نمی شود و رقم قابل توجهی در حساب های شرکت می ماند و عملا بخشی از سرمایه سهامداران در قالب سود نقدی آب می شود.

همانطور که در گزارش قبلی اشاره شد، چنین اتفاقی در «دکپسول» نیز رخ داد و مبلغی در حدود ۲میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان از سرمایه سهامداران این شرکت کوچک، در حساب های بانکی خاک می خورد و دسترسی به آن دشواری های فراوانی برای سهامداران خرد دارد.

یکی از راهکارهای رهایی از این معضل، واریز وجوه سود نقدی هر سهامدار به حساب بانکی از سوی شرکت ها است. در فرایند ثبت نام سهامداران در سامانه سجام، شماره حساب و حتی شماره شبا دریافت شد. بنابراین، متولیان امر به مشخصات حساب سهامداران دسترسی دارند و از این بابت محدودیتی احساس نمی شود. از سوی دیگر، واریز ۱۰هزار تومان بابت ثبت نام در سامانه سجام، علاوه بر سازمان بورس، باید برای سهامداران نیز آورده و ثمر داشته باشد.

حال سوال این است؛ آیا بهتر نیست در روزهای نزدیک به زمان برگزاری مجمع سالیانه، عرضه اولیه انجام نگیرد؟

در این خصوص، حسن امیری معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران در گفت‎وگو با بورس‌نیوز عنوان کرد: زمانبندی عرضه اولیه در اختیار بورس‌ها و سهامدار عمده شرکت‌ها قرار دارد و سازمان بورس به این موضوع ورود نمی‌کند و این وظیفه شرکت بورس یا فرابورس است که هماهنگی لازم را انجام دهد اما؛ تعیین روش مناسب بستگی به شرایط شرکت متقاضی دارد و نمی‌توان قاعده کلی برای آن ترسیم کرد. 

وی ادامه داد: در واقع، شرکت‌ها باید با هماهنگی بورس یا فرابورس در خصوص زمان عرضه اولیه تصمیم بگیرند که آیا بعد از مجامع باشد یا قبل از آن! به طور کلی، برای این موضوع نمی‌توان قاعده کلی در نظر گرفت.

مسئولیت بلوکه شدن سرمایه ها کیست؟ / عرضه اولیه قبل از مجامع سمی برای بازار سهام

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران ضمن اعلام خبر اصلاح دستورالعمل فرایند پذیرش شرکت‌ها در بورس، گفت: در زمینه اصلاح دستورالعمل فرایند پذیرش شرکت ها بیشتر به موضوعات ساختاری توجه شده تا این درخواست ها واضح و زمان ارائه و پاسخگویی به آن نیز مشخص باشد. شرایط پذیرش در تابلوهای مختلف و ترکیب کمیته پذیرش نیز در حال اصلاح است اما؛ در خصوص موضوع عرضه اولیه سهام شرکت‌ها قبل از برگزاری مجامع باید به صورت مصداقی تصمیمگیری شود و نمی‌توان به شکل کلی اظهارنظر کرد.


در پایان بخشی از نظرات خوانندگان بورس نیوز به گزارش قبلی را ملاحظه می‌فرمایید؛

مسئولیت بلوکه شدن سرمایه ها با کیست / عرضه اولیه قبل از مجامع سمی برای بازار سهام

صفر
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
شیوه جدید کلاهبرداری هست.مقصر اصلی هم سازمان بورس میباشد
جمشید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
ایکاش میشد کارگزاری ها موظف به دریافت این سود برای هر کد بورسی که در خرید عرضه اولیه شرکت داشته و واریزمستقیم به حساب سهامداران باشند ؟
ناشناس
GERMANY
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
دکپسول هم با سود 70 تومانی برای 106 سهم در مجمع یک طلب حدود 7000 تومانی برای هرکد درست کرد حال تا کی باید منتظر پرداخت باشیم ...
*** چرا از طریق شرکت سپرده گذاری این گونه سودها به حساب زینفعان واریز نمی گردد.
*** بورس و فرابورس باید هرچه سریعتر فرآیند اجرایی این امر را طراحی و اجرا نمایند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: