تعداد بازدید : ۷۱۳
کد خبر : ۱۹۲۶۶۲
کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز؛
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
سازمان خصوصی سازی متولی این کار است؛ ولی در دو دهه اخیر این سازمان بسیار ضعیف عمل کرده و هیچ شرکت بزرگی، بعد از خصوصی سازی افزایش بهره وری نداشته است
به گزارش بورس نیوز بحث افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها نقل بسیاری از محافل است و به نظر می رسد لیدر گروه خودرویی یعنی شرکت ایران خودرو پتانسیل این افزایش سرمایه را دارد.

محمدحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر افزایش سرمایه احتمالی ایران خودرو از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها بیان کرد: افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها فرصتی است که تمامی شرکت های مشمول ماده 141 قانون تجارت می توانند از آن بهره ببرند و با توجه به شرایط ایران خودرو، این اقدام برای این شرکت هم کاملا منطقی و ضروری به نظر می رسد. این اقدام اگرچه از منظر سهامداری جذاب است؛ اما تاثیری در گردش نقدینگی این شرکت ندارد و مشکلات مالی این مجموعه را برطرف نخواهد کرد.

وی افزود: جهت خروج خودروسازان از بحران کمبود نقدینگی بهتر است در کنار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، دارایی های مازاد خودروسازان هم واگذار شود. خودروسازان دارایی ها و اموالی در تملک خود دارند که در فرآیند تولید مورد نیاز نیست و واگذاری آنها از مشکلات مالی شرکت ها خواهد کاست.

کاکایی اضافه کرد: البته واگذاری اموال مازاد، خود چالشی برای این صنعت است. برای مثال بلوک بانک پارسیان که در تملک ایران خودرو است و این شرکت از مدت ها قبل مترصد واگذاری آن بوده، ولی هنوز به فروش نرسیده است. مشکل اینجا است که این دارایی باید به صورت بلوکی و با شرایط خاص و قیمت مناسب به خریدار دارای اهلیت واگذار شود. ولی با توجه به اینکه دو شرکت بزرگ خودروسازی تقریبا دولتی هستند، واگذاری به هر نحو انجام شود ممکن است حواشی ایجاد شود و مدیران عامل متهم به ارزان فروشی شوند. به منظور واگذاری اموال مازاد خودروسازان بدون هیچ داستان و حاشیه ای، بهتر است قیمت گذاری توسط نهادی بالاتر از شرکت های خودروساز صورت بگیرد. جهت قیمت گذاری باید پرونده کاملی تشکیل شود که علاوه بر مسائل مالی، پتانسیل های گذشته و آینده را هم ببیند و قیمت گذاری به شیوه‌ای انجام شود که بعد از واگذاری، نتوان قیمت گذاری را زیر سوال برد.

وی افزود: سازمان خصوصی سازی متولی این کار است؛ ولی در دو دهه اخیر این سازمان بسیار ضعیف عمل کرده و هیچ شرکت بزرگی، بعد از خصوصی سازی افزایش بهره وری نداشته است. این مشکل فقط مختص صنعت خودرو نبوده و تمامی صنایع بزرگ خصوصی سازی شده با مشکلاتی مواجه شده اند. اینکه چرا این سازمان در ایفای وظیفه خود موفق نبوده، نیازمند بررسی است. اما معتقدم به جای یافتن راهکارهای جدید، می بایست نقاط ضعف راهکارهای قبلی شناسایی و مرتفع گردد. 

این کارشناس صنعت خودرو، موقعیت فعلی خودروسازان را فرصتی برای واگذاری اموال مازاد دانست و اظهار داشت: بهتر است به جای آنکه خصوصی سازی را از شرکت های بزرگ آغاز کنیم، این فرآیند را از بخش های کوچک آغاز کنیم تا نقاط ضعف مشخص شود و واگذاری اموال مازاد خودروسازان، فرصت مناسبی برای چنین تجربه ای است.

کاکایی تاکید کرد: واقعیت این است که این روزها در قیمت گذاری کالاهایی همچون سیب زمینی مانده ایم و تعارض نظرات در قیمت گذاری اموال مازاد شرکت ها اتفاق عجیبی نیست. این مشکل ریشه در ابهامات زیادی است که تا برطرف نشود، نمی توان قیمت گذاری بدون شائبه ای انجام داد. ابهام در نرخ تورم، ابهام در نرخ بهره واقعی، ابهام در نرخ واقعی ارز و... مانع اصلی بر سر راه قیمت گذاری شفاف است و امیدواریم مدیران ارشد اقتصادی کشور، با شفاف کردن این ابهامات، فرصت شفافیت در تعیین سایر پارامترهای اقتصادی را هم بدهند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.