تعداد بازدید : ۱۲۴۵
کد خبر : ۱۹۲۶۸۵
یک نکته از یک گزارش
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
گویا «داسوه» در‎هاله ای از خوش‎بینی قرار دارد؛ چرا که علاوه بر پیش‎بینی رشد درآمدها، هزینه‎های گزافی صرف بازاریابی و تبلیغات کرده است.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «داروسازی اسوه» تا پایان اسفند ماه سال 97 تقریبا دو برابر سرمایه اسمی‎750 میلیارد ريالی، سود انباشته دارد. 
این داروساز در ‎هاله‎ای از خوش‎بینی / هزینه‎ای که «داسوه» را به زیر کشید
اغلب شرکت‎ها در سال گذشته با لحاظ تورم موجود در نرخ‎های فروش محصولات خود، توانستند از نظر ریالی بر درآمدهای خود بی‎افزایند. با این وجود، این شرکت داروساز نتوانست به توفیق خاصی در این زمینه دست یابد و درآمدهای عملیاتی سال 97 عینا برابر با سال 96 بود.
اما نکته جالب توجه در صورت‎های مالی دوره 12 ماهه سال 97 رشد عجیب 119 درصدی هزینه‌های فروش، اداری و عمومی‎است.
بر این اساس، در حالی که سال 96 برای این بخش 193 میلیارد ريال هزینه شد، سال بعد به یک‎باره رقمی‎در حدود 422 میلیارد ريال درنظر گرفته شد.
نگاهی به صورت‎های مالی نشان می‎دهد که در سال 97 رقم قابل توجه 245 میلیارد ريال "هزینه بازاریابی و تبلیغات" انجام شده است. 
  
این داروساز در ‎هاله‎ای از خوش‎بینی / هزینه‎ای که «داسوه» را به زیر کشید

همین موضوع سبب شد تا سود عملیاتی «داسوه» با افت 25 درصدی نسبت به سال 96، به رقم 843 میلیارد ريال تنزل یابد.
نکته جالب‎تر این است که این میزان هزینه تبلیغات حداقل در سال 97 ثمره‎ای برای «داسوه» نداشته و درآمد فروش محصولات تغییری نکرده است. 
حال سوال این است که صرف این میزان "هزینه بازاریابی و تبلیغات" در یک شرکت داروساز بر اساس کدام توجیه اقتصادی انجام گرفته است؟!
به نظر می‎رسد این شرکت داروساز در‎ هاله ای از خوش‎بینی قرار دارد؛ چرا که برای دوره 12 ماهه سال 98 درآمد فروش 2656 میلیارد ريالی برآورد شده که نسبت به سال 97 رشد 19 درصدی را نشان می‎دهد.
اما تا پایان دومین ماه از سال 98 تغییری در درآمدها حاصل نشده و همانند دوره 2 ماهه سال 97، در حدود 203 میلیارد ريال درآمد شناسایی گردیده است. بنابراین، برای این که به پیش‎بینی‎های شرکت رنگ واقعیت بگیرد، باید در ادامه تلاش بیشتری از خود نشان دهد.

ناشناس
Netherlands
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
مسلما چنین هزینه های بی مورد که ناشی از مدیریت ضعیف شرکت و عدم آشنایی وی با اصول تجارت موجب عدم استقبال سهامداران از سهام این شرکت شده و لذا چندین روز هست که شاهد صف فروش میلیونی سهام این شرکت بدون هیچ متقاضی می باشیم
مهدی ش
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
این باید بازار یابی بین‌المللی بوده باشه، در آینده جالب میشه گزارشات
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.