تعداد بازدید : ۱۶۸۲
کد خبر : ۱۹۲۶۸۵
یک نکته از یک گزارش
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
گویا «داسوه» در‎هاله ای از خوش‎بینی قرار دارد؛ چرا که علاوه بر پیش‎بینی رشد درآمدها، هزینه‎های گزافی صرف بازاریابی و تبلیغات کرده است.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «داروسازی اسوه» تا پایان اسفند ماه سال 97 تقریبا دو برابر سرمایه اسمی‎750 میلیارد ريالی، سود انباشته دارد. 
این داروساز در ‎هاله‎ای از خوش‎بینی / هزینه‎ای که «داسوه» را به زیر کشید
اغلب شرکت‎ها در سال گذشته با لحاظ تورم موجود در نرخ‎های فروش محصولات خود، توانستند از نظر ریالی بر درآمدهای خود بی‎افزایند. با این وجود، این شرکت داروساز نتوانست به توفیق خاصی در این زمینه دست یابد و درآمدهای عملیاتی سال 97 عینا برابر با سال 96 بود.
اما نکته جالب توجه در صورت‎های مالی دوره 12 ماهه سال 97 رشد عجیب 119 درصدی هزینه‌های فروش، اداری و عمومی‎است.
بر این اساس، در حالی که سال 96 برای این بخش 193 میلیارد ريال هزینه شد، سال بعد به یک‎باره رقمی‎در حدود 422 میلیارد ريال درنظر گرفته شد.
نگاهی به صورت‎های مالی نشان می‎دهد که در سال 97 رقم قابل توجه 245 میلیارد ريال "هزینه بازاریابی و تبلیغات" انجام شده است. 
  
این داروساز در ‎هاله‎ای از خوش‎بینی / هزینه‎ای که «داسوه» را به زیر کشید
 
همین موضوع سبب شد تا سود عملیاتی «داسوه» با افت 25 درصدی نسبت به سال 96، به رقم 843 میلیارد ريال تنزل یابد.
نکته جالب‎تر این است که این میزان هزینه تبلیغات حداقل در سال 97 ثمره‎ای برای «داسوه» نداشته و درآمد فروش محصولات تغییری نکرده است. 
حال سوال این است که صرف این میزان "هزینه بازاریابی و تبلیغات" در یک شرکت داروساز بر اساس کدام توجیه اقتصادی انجام گرفته است؟!
به نظر می‎رسد این شرکت داروساز در‎ هاله ای از خوش‎بینی قرار دارد؛ چرا که برای دوره 12 ماهه سال 98 درآمد فروش 2656 میلیارد ريالی برآورد شده که نسبت به سال 97 رشد 19 درصدی را نشان می‎دهد.
اما تا پایان دومین ماه از سال 98 تغییری در درآمدها حاصل نشده و همانند دوره 2 ماهه سال 97، در حدود 203 میلیارد ريال درآمد شناسایی گردیده است. بنابراین، برای این که به پیش‎بینی‎های شرکت رنگ واقعیت بگیرد، باید در ادامه تلاش بیشتری از خود نشان دهد.
 
ناشناس
Netherlands
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
مسلما چنین هزینه های بی مورد که ناشی از مدیریت ضعیف شرکت و عدم آشنایی وی با اصول تجارت موجب عدم استقبال سهامداران از سهام این شرکت شده و لذا چندین روز هست که شاهد صف فروش میلیونی سهام این شرکت بدون هیچ متقاضی می باشیم
مهدی ش
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
این باید بازار یابی بین‌المللی بوده باشه، در آینده جالب میشه گزارشات
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.