تعداد بازدید : ۷۶۸
کد خبر : ۱۹۲۶۹۳
دبیرکل اتاق ایران و عراق در گفت‎‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد؛
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: بانک مرکزی از 60 درصد ارز حاص از صادرات محصولات پتروشیمی که باید وارد سامانه نمیا شود نمی گذرد؛ چرا که ابزار کنترلی خود را برای سیاست گذاری از دست می دهد.

تغییر در ارز پتروشیمی ها کنترل بازار را از بانک مرکزی می گیرد

سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس نیوز درباره تخصیص ارز به صنایع پتروشیمی گفت: در شرایطی که دولت در تامین ارز 4200 تومانی دچار مشکل است و به اجبار ارزهای مبادلای و صادراتی را برای ورود کالاهای اساسی تخصیص می‌دهد، اگر پتروشیمی ها نیز ارز را به دیگران واگذار کنند یا برای ورود محصولات خود خرج کنند، عملاً امکانات دولت برای تامین بازار ارز از دست می رود.

وی ادامه داد: فکر میکنم اقدام یاد شده کار درستی است و باید با احتیاط پیش رفت.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق تاکید کرد: تا زمانی که وضعیت صادرات نفت مساعد بود و مشکلی در تامین کالاهای اساسی وجود نداشت، این امر قابل تغییر و اصلاح بود؛ اما اکنون که بعد از یک ماه و نیم زمان اقدام جدی در بازار نفت صورت نگرفته است، طرح اجرایی صورت گرفته از سمت بانک مرکزی صحیح است و باید اذعان کرد که در چند وقت اخیر بانک مرکزی سیاست های درستی را پیش گرفته است.

این فعال اقتصادی به سیاست های بانک مرکزی و نحوه تخصیص ارز به صنایع پتروشیمی اشاره کرد و گفت: از 100 درصد پیمان ارزی، 40 درصد در اختیار خود پتروشیمی است که می‌توانند به واردات بپردازند، قطعه یا مواد اولیه بیاورند یا ارز خود را واگذار کنند و 60 درصد آن باید به سامانه نیما اختصاص یابد.

حسینی اظهار کرد: بانک مرکزی با 40 درصد سهم خود پتروشیمی مخالفتی ندارد؛ اما از سهم 60 درصدی خود نمی تواند به واردات بپردازد چراکه باعث ایجاد رقابت می شود.

وی ادامه داد: این ارزها برای شرکت هایی است که بیشترین حمایت را از دولت دارند و سوبسیت می گیرند و اگر بخواهد این روند ادامه یابد بانک مرکزی کنترل بازار را از دست داده و ابزاری برای سیاست گذاری ندارد.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به صورت مرتب وارد کشور می شود و کارنامه مثبتی از خود ارائه داده اند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: