تعداد بازدید : ۸۵۵
کد خبر : ۱۹۲۷۱۳
معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تاکیدکرد:
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
ذخایر فلزی کشور دو برابر خواهد شد.
به گزارش بورس نیوز، شرکت های معدنی خصوصا سنگ آهنی ها سرمایه گذاری قابل توجهی در بخش فرآوری و افزایش ظرفیت کمی و کیفی خود انجام داده اند. ولی به نظر می رسد ذخایر کشف شده سنگ آهن کشور، تا ۵ سال آینده به اتمام می رسد و این موضوع دغدغه هایی برای فعالان حوزه معدن ایجاد کرده است. ضمن اینکه در صورت اجرای طرح جامع فولاد در سال های آتی تقاضای سنگ آهن بازار داخل افزایش خواهد یافت.

جعفر سرقینی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با بورس نیوز در خصوص راهکارهای این وزارتخانه جهت ترغیب به سرمایه گذاری در حوزه معادن گفت: بدون شک تداوم حیات معادن کشور به اکتشافات وابسته است. اگر اکتشافات مورد توجه قرار نگیرد و ادامه دار نباشد، ذخایر فعلی بالاخره یک روز به اتمام خواهد رسید و آن زمان راهی برای جبران این اشتباه وجود نخواهد داشت.

وی افزود: به همین منظور از ۴ سال قبل برنامه اکتشاف در پهنه ها در حال اجرا است و خوشبختانه به ذخایر خوبی هم رسیده ایم. به نظر می رسد ذخایر فلزی کشور دو برابر خواهد شد و امیدواریم بعد از آنکه حفاری های عمقی انجام شد این خبر رسما اعلام شود تا معدن کاران هم خرسند شوند. برنامه اکتشاف در پهنه ها ادامه خواهد داشت و امسال هم قصد واگذاری ۳۰ پهنه در کل کشور را داریم. 

سرقینی تصریح کرد: اکتشافات در بخش معادن در سال جاری نیازمند هزینه ای در حدود ۲۰۰ میلیون یورو برای استفاده از تکنولوژی های جدید خصوصا ژئوفیزیک هوایی است تا بتوان به ذخایر جدید دسترسی پیدا کرد.

سرقینی در پاسخ به این سوال که آیا با شرایط فعلی، طرح افزایش ظرفیت صنعت فولاد کشور، اجرا خواهد شد یا نه اظهار داشت: طرح جامع صنعت فولاد و دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن در افق 1404 طرحی است که آغاز شده و نمی توان آن را متوقف کرد.

وی افزود: در حال حاضر صنعت فولاد کشور به ظرفیت 35 میلیون تن دست یافته و 10 میلیون تن هم در مرحله ای است که نمی توان آن را متوقف کرد. توقف این طرح را به مصلحت نمی دانیم و با جدیت پیگیر اجرای آن هستیم. بالاخره روزی ساخت و ساز در کشور رونق خواهد گرفت و خواهید دید که این طرح چقدر سودمند است. البته از این ظرفیت، صادرات 15 میلیون تن فولاد و عرضه مابقی در کشور برنامه ریزی شده است.

وی در رابطه با علت تغییرات مدیران صنایع بزرگ معدنی گفت: ریشه این تغییرات را باید در تصمیمات سهامداران پیدا کرد و وزارتخانه نقشی در تغییر مدیران نداشته است. شرکت هایی که مدیران آنها تغییر کرده، خصوصی بوده و صمت در تعیین مدیریت در آنها مداخله ای ندارد.

مصاحبه با دبیر انجمن سنگ آهن را اینجا بخوانید. 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: