تعداد بازدید : ۸۲۶
کد خبر : ۱۹۲۸۶۱
در گفت‌وگو با رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی مطرح شد:
۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
یکی از دغدغه‌هایی که شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی داشتند، نرخ تامین مالی است؛ بنابراین هر بنگاه تولیدی برای آنکه تصمیم بگیرد که از بورس یا شبکه بانکی، تامین مالی کند، نرخ موثر تامین مالی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد.
مهسا رادفر رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس‌نیوز، درخصوص شرایط اوراق وکالت و اینکه آیا این اوراق می‌تواند جایگزین تسهیلات بانکی شود، اظهارکرد: اوراق وکالت تصویب مصوبه کمیته فقهی سازمان بورس را اخذ کرده ضمن آنکه شورای عالی بورس نیز این اوراق را به‌عنوان ابزار مالی جدیدی به تصویب رسانده است. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر، دستورالعامل این اوراق کماکان از سوی سازمان در حال بررسی بوده و تصور می‌شود که ظرف دو ماه آینده بررسی و تصویب آن توسط هیات مدیره سازمان بورس به مراحل نهایی و مقررات‌گذاری نزدیک شود.

رادفر افزود: از طرف دیگر نیز نمی‌توان با جرات گفت که این اوراق می‌تواند جایگزین تسهیلات بانکی شود اما مکانیسم تامین‌مالی از بازارسرمایه و تامین‌مالی از بخش عمومی مردم متفاوت از بخش بانکی است. 

رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی با اشاره به اینکه اوراق‌ها رقیب یکدیگر نیستند، اظهارکرد: نه این اوراق و نه اوراق دیگر را نمی‌توان رقیبی برای یکدیگر دانست؛ اما فکر می‌کنم که بتواند تحولی را در بازار ایجاد کند چراکه این نوع اوراق قابلیت آن را داشته که منابع مالی کوچکی که موردنیاز بنگاه‌های اقتصادی بوده را تجمیع کند تا مانند شرکتی هلدینگی و یک شرکت سرمایه‌گذاری یکپارچه، آن را در شرکت‌های زیرمجموعه خود تقسیم کند. 

رادفر درخصوص آنکه در برآورد اولیه تصور می‌کنید شرکت‌های هلدینگی و سرمایه‌گذاری چقدر از این نوع اوراق استقبال می‌کنند، نیز تاکید کرد: در تصویب اوراق جدید، مرحله عدم آشنایی شرکت‌ها با اوراق وجود دارد که اگر بتوان به سرعت این اوراق را به شرکتهای هلدینگی و سرمایه‌گذاری معرفی و آموزش داده شود، یک ابزار کارآمد به بازار معرفی شده است اما تا فرآیند طراحی این اوراق تمام شود و به بازار شناخته شود، کمی زمان می برد.

رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی درباره آنکه باتوجه به شرایط نقدینگی، تصور نمی‌کنید از ابزارهایی باید استفاده کرد نتیجه آن منجر به ورودی سرمایه به بورس باشد، نیز تصریح کرد: ابزارهای متنوعی برای تامین نقدینگی مانند اوراق اجاره برای تامین نقدینگی، اوراق مرابحه برای تامین سرمایه در گردش، ماهیت اوراق سلف طوری برای این مُهم فراهم شده تا توان جذب نقدینگی برای شرکت‌ها فراهم شود اما در شرایط کلی کشور که نیازمالی فراوان است نباید فراموش کرد که بنگاه‌ها در شرایطی نیستند که بتوانند هزینه‌های مالی ناشی از این انتشارها را پرداخت کنند. 

رادفر در پایان خاطرنشان کرد: یعنی یکی از دغدغه‌هایی که شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی داشتند، نرخ تامین مالی است؛ بنابراین هر بنگاه تولیدی برای آنکه تصمیم بگیرد که از بورس یا شبکه بانکی، تامین مالی کند، نرخ موثر تامین مالی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد که کدام از مسیرهای تامین مالی برای آن ارزش پیدا می‌کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: