تعداد بازدید : ۱۳۴۰
کد خبر : ۱۹۲۸۷۲
بورس‌نیوز بررسی کرد؛
۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
افزایش تورم و نرخ بهره، کشور را به ورطه ای می‎اندازد که رشد GDP را مختل می‎کند و تنها راه برون رفت از این وضعیت، مدیریت نرخ تورم است. برآوردها حاکی از افزایش این نرخ در سال 2019 دارد.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در سال ۲۰۱۸ نرخ تورم ایران رشد شدید تا ۳۱.۱درصد داشت و به نظر میرسد قبل از آن که در روند نزولی قرار گیرد، ۶درصد دیگر نیز افزایش یابد. اعمال دور جدید تحریمها از سوی آمریکا در خصوص توافق هسته ای به این اعداد هم مفهوم سیاسی و هم اقتصادی داد.

ایران در چرخه مارپیچ تورمی‎/ برآوردها از نرخ تورم چه می‎گویند؟

مفهوم سیاسی

حسن روحانی بر پایه وعدههای اقتصادی، از جمله الحاق به طرح جامع اقدام ((JCPOA که عموما به عنوان توافق هسته ای ایران شناخته میشود، در انتخابات سال۲۰۱۷ پیروز شد. عبور از تحریمها درهای اقتصادی را به روی ایران باز میکند؛ از جمله فرصت افزایش صادرات نفت. طرح جامع اقدام یکی از مهمترین بخشهای کمپین تبلیغاتی روحانی بود، بنابراین هرگونه مشکلات اقتصادی که به این توافق مرتبط است، روحانی را در مذان اتهام قرار میدهد.

مفهوم اقتصادی

تورم بالا منجر به افزایش نرخ بهره میشود که در نتیجه آن، میزان تسهیلات کاهش مییابد. کاهش استقراض به معنای افت سرمایه‌گذاری است که این موضوع، کاهش رشد اقتصادی را به دنبال دارد. این موضوع خود به نوعی منجر به افزایش نرخ تورم میشود که در علم اقتصاد به آن مارپیچ تورمی میگویند. به این ترتیب، تا زمانی که تورم مدیریت نشود، ایران با موانع فراوان در امر رشد تولید ناخالص ملی مواجه خواهد شد.

پیش‎بینی نرخ تورم

بر اساس برآوردها نرخ تورم ایران در سال۲۰۱۹ از سطح ۳۷درصد عبور خواهد کرد اما؛ پس از آن وارد یک روند نزولی آرام خواهد شد و در سال ۲۰۲۴ به ۲۵درصد خواهد رسید.

ایران در چرخه مارپیچ تورمی‎/ برآوردها از نرخ تورم چه می‎گویند؟

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: