تعداد بازدید : ۱۶۵۰
کد خبر : ۱۹۲۹۳۹
یک اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
صنایعی که مصرف کننده داخلی دارند و یا بازار صادراتی پر تقاضایی دارند، شانس بیشتری برای رشد خواهند داشت. صنایعی همچون لبنیات و محصولات غذایی که هم بازار فروش داخلی و هم کمترین وابستگی را به واردات دارند ، گزینه معقول تر و کم ریسک تری برای سرمایه گذاری هستند.
ثبات نرخ ارز واقعی نیست/ معرفی مناسب ترین گزینه برای سرمایه گذاری

به گزارش بورس نیوز، نرخ ارز مدتی است نوسان زیادی ندارد و می توان گفت دلار در محدوده ۱۳ هزار تومان تثبیت شده است.
اما سوال بسیاری از فعالان بازار و سهامداران این است؛ آیا ثبات نسبی نرخ ارز به معنای ثبات اقتصادی کشور خواهدبود؟ و آیا در این شرایط، چشم انداز روند سودآوری آتی صنایع تولیدی کشور مثبت است؟

لطفعلی بخشی اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز در پاسخ به این سوال گفت: ثبات نرخ ارز به هیچ عنوان به معنای ثبات اقتصادی کشور نیست.

وی افزود: نرخ ارز فقط یکی از متغیرهای اقتصادی بوده و نمیتوان ثبات یا عدم ثبات نرخ ارز را به کل اقتصاد تعمیم داد و آن را تنها نمایشگر وضعیت اقتصادی کشور دانست.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه در ادامه اظهار داشت: اگر چه دولت با تزریق ارز به بازار، تا حدودی ثبات در این بازار ایجاد کرده و نوسانات کاهش یافته است؛ ولی در عمل با توجه به اوضاع فعلی روابط بین‌المللی کشور و محدودیت های صادرات و واردات، ثبات نرخ ارز چندان منطقی و امکانپذیر نیست. 

بخشی اضافه کرد: با محدودیت های ناشی از تحریم ها، نه فقط صادرات بلکه واردات مواد اولیه هم برای بعضی صنایع دشوار شده و ضمنا هزینه بالاتری هم به تولیدکنندگان تحمیل می شود. با این وضعیت نسبت به آینده صنایع تولیدی وابسته به واردات و صادرات خوشبینی چندانی وجود ندارد.

وی در معرفی گزینه های مناسب تر برای سرمایه گذاری بیان کرد: صنایعی که مصرف کننده داخلی دارند و یا بازار صادراتی پر تقاضایی دارند، شانس بیشتری برای رشد خواهند داشت. صنایعی همچون لبنیات و محصولات غذایی که هم بازار فروش داخلی و هم کمترین وابستگی را به واردات دارند ، گزینه معقول تر و کم ریسک تری برای سرمایه گذاری هستند. 

این اقتصاددان در خاتمه تصریح کرد: در شرایط فعلی توجه ویژه به صنایع دانش بنیان ضرورت بیشتری دارد. اگر صنایع دانش بنیان مورد حمایت قرار گرفته و به مسیری هدایت شوند که بتوانند محصولات مورد نیاز صنایع داخلی را تولید کنند، گام مثبتی در راستای کاهش وابستگی به واردات برداشته شده و نتایج مثبتی هم بر جای خواهد گذاشت.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: