کد خبر : ۱۹۲۹۳۹
یک اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
صنایعی که مصرف کننده داخلی دارند و یا بازار صادراتی پر تقاضایی دارند، شانس بیشتری برای رشد خواهند داشت. صنایعی همچون لبنیات و محصولات غذایی که هم بازار فروش داخلی و هم کمترین وابستگی را به واردات دارند ، گزینه معقول تر و کم ریسک تری برای سرمایه گذاری هستند.
ثبات نرخ ارز واقعی نیست/ معرفی مناسب ترین گزینه برای سرمایه گذاری

به گزارش بورس نیوز، نرخ ارز مدتی است نوسان زیادی ندارد و می توان گفت دلار در محدوده ۱۳ هزار تومان تثبیت شده است.
اما سوال بسیاری از فعالان بازار و سهامداران این است؛ آیا ثبات نسبی نرخ ارز به معنای ثبات اقتصادی کشور خواهدبود؟ و آیا در این شرایط، چشم انداز روند سودآوری آتی صنایع تولیدی کشور مثبت است؟

لطفعلی بخشی اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز در پاسخ به این سوال گفت: ثبات نرخ ارز به هیچ عنوان به معنای ثبات اقتصادی کشور نیست.

وی افزود: نرخ ارز فقط یکی از متغیرهای اقتصادی بوده و نمیتوان ثبات یا عدم ثبات نرخ ارز را به کل اقتصاد تعمیم داد و آن را تنها نمایشگر وضعیت اقتصادی کشور دانست.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه در ادامه اظهار داشت: اگر چه دولت با تزریق ارز به بازار، تا حدودی ثبات در این بازار ایجاد کرده و نوسانات کاهش یافته است؛ ولی در عمل با توجه به اوضاع فعلی روابط بین‌المللی کشور و محدودیت های صادرات و واردات، ثبات نرخ ارز چندان منطقی و امکانپذیر نیست. 

بخشی اضافه کرد: با محدودیت های ناشی از تحریم ها، نه فقط صادرات بلکه واردات مواد اولیه هم برای بعضی صنایع دشوار شده و ضمنا هزینه بالاتری هم به تولیدکنندگان تحمیل می شود. با این وضعیت نسبت به آینده صنایع تولیدی وابسته به واردات و صادرات خوشبینی چندانی وجود ندارد.

وی در معرفی گزینه های مناسب تر برای سرمایه گذاری بیان کرد: صنایعی که مصرف کننده داخلی دارند و یا بازار صادراتی پر تقاضایی دارند، شانس بیشتری برای رشد خواهند داشت. صنایعی همچون لبنیات و محصولات غذایی که هم بازار فروش داخلی و هم کمترین وابستگی را به واردات دارند ، گزینه معقول تر و کم ریسک تری برای سرمایه گذاری هستند. 

این اقتصاددان در خاتمه تصریح کرد: در شرایط فعلی توجه ویژه به صنایع دانش بنیان ضرورت بیشتری دارد. اگر صنایع دانش بنیان مورد حمایت قرار گرفته و به مسیری هدایت شوند که بتوانند محصولات مورد نیاز صنایع داخلی را تولید کنند، گام مثبتی در راستای کاهش وابستگی به واردات برداشته شده و نتایج مثبتی هم بر جای خواهد گذاشت.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" کگاز " در آبان ماه سود نمی دهد

گروه صنایع شیشه و گاز از تغییر زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع " بمیلا " در آبان ماه در هفته آینده

مجمع عمومی فوق العاده شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد برگزار می‌شود.
گردهمایی

گردهمایی " ختراک " با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ریخته گری تراکتور سازی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۵برگزار می شود.
سوددهی

سوددهی " ثنام " از ماه آینده آغاز می شود

شرکت نام آوران مهندسی از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: