تعداد بازدید : ۳۲۷
کد خبر : ۱۹۳۰۹۶
رییس اداره معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت:
۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
رییس اداره معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دریافت مطالبات کشاورزان دو روز پس از معامله یک انگیزه تشویقی برای آنها شده تا بورس را بیش از گذشته بشناسد و با مزایای آن آشنا شوند.

به گزارش بورس نیوز، شهلا افشار اظهار کرد: همکاری وزارت جهاد کشاورزی در زمینه آشنایی کشاورزان با سازوکار بورس کالا با جدیت دنبال شده به طوریکه ما در مراحل مختلف با حضور هیات‌های مختلف در تک‌تک استان‌ها و سر زمین‌های کشاورزی با کشاورزان صحبت کرده و آموزش‌های مختلف را در زمینه عرضه محصولات در بورس و مزایای این بازار ارایه می‌کنیم.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی اعتقادی جدی به کارکرد بورس کالا دارد. هر یک از مزیت‌های بورس کالا می‌تواند یک مشکل ساختاری در بخش کشاورزی را پوشش دهد. در وهله نخست که شفافیت قیمت و معاملات بر بازار محصولات کشاورزی با ورود کالاها به بورس حاکم می‌شود. موضوع دیگر به کیفیت تولید برمی‌گردد به طوری که کشاورز به کمک سازوکارهای موجود در این بستر معاملاتی و لزوم رعایت استانداردهای کیفی، تشویق به تولید محصول باکیفیت‌تر می‌شود.

رئیس اداره معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به وضعیت تامین منابع مالی و نقدینگی بخش کشاورزی، بورس کالا در حوزه تامین مالی این بخش یک راهکار برای دولت به شمار می‌رود و مطمئنا در سال‌های آینده از ظرفیت‌های این بورس بیش از گذشته استفاده خواهد شد.

افشار خاطرنشان کرد: این بورس می‌تواند مثل تجربه موفق زعفران در عرضه سایر محصولات کشاورزی از جمله زیره نیز موفق عمل کند. زمانی مدیران ارشد در وزارتخانه اعتقاد چندانی به بورس نداشتند و مطرح می‌کردند که کشاورز بورس را نمی‌شناسد، در نتیجه نمی‌پذیرد که پس از سال‌ها معامله سنتی محصولش را در بورس عرضه کند. همچنین عنوان می‌شد که در معاملات گواهی سپرده کالایی، کشاورز به هیچ عنوان برای عرضه محصولش در بورس هزینه انبارداری پرداخت نخواهد کرد اما پس از اجرای طرح قیمت تضمینی جو و ذرت به همه اثبات شد که بورس کالا بهترین سازوکار برای مبادله کالاهاست.

افشار ادامه داد: در زمان تدوین دستورالعمل ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، همان مدیران پس از مشاهده و ارزیابی مزایا و کارکردهای این بازار، با حضور در استان‌ها از بورس دفاع تمام قد کردند و امروز وزارت جهاد کشاورزی اعتقاد ویژه ای به کارکردهای بورس کالا دارد.

وی تاکید کرد: با تلاش‌هایی که در این زمینه و برای شناسایی مزایای عرضه محصولات کشاورزی در بورس انجام شد و با توجه به اینکه دولت نقدینگی پایینی دارد، مسئولان و نیز کشاورزان به این نتایج رسیدند که با عرضه محصولات کشاورزی در بورس، شفافیت قیمتی ایجاد می‌شود، محصول کشاورز برندسازی شده و کشورهای دیگر محصولات ایرانی را در دنیا می‌شناسند که به مرور و پس از گذار از شرایط خاص اقتصادی کشور شاهد بورسی شدن انواع محصولات کشاورزی خواهیم بود.

افشار درباره مشکلات اجرای خرید تضمینی و وصول مطالبات کشاورزان نیز توضیح داد: وقتی سیاست خرید تصمینی اجرا می شود، می بینیمی که به دلیل مشکلات بودجه‌ای دولت، مطالبات کشاورزان با تاخیر پرداخت می‌شود و این در حالی است که در بورس، کشاورزان می‌توانند تنها دو روز کاری عمده پول حاصل از فروش محصول خود را دریافت کنند.

رییس اداره معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دریافت مطالبات کشاورزان دو روز پس از معامله یک انگیزه تشویقی برای آنها شده تا بورس را بیش از گذشته بشناسد و با مزایای آن آشنا شوند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: