تعداد بازدید : ۱۸۸۳
کد خبر : ۱۹۳۳۸۰
در پی جوابیه «ذوب آهن اصفهان» مشخص شد؛
۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
در پی انتشار نامه ای منتسب به جمعی از سهامداران خرد شرکت «ذوب آهن اصفهان» در بورس نیوز، جوابیه ای از سوی این ناشر ارسال شده که بررسی آن برای ناظر بازار سهام قابل تامل است.

به گزارش بورس نیوز، در پی انتشار نامه ای منتسب به جمعی از سهامداران خرد شرکت «ذوب آهن اصفهان» در بورس نیوز،جوابیه ای از سوی این ناشر ارسال شده که به شرح زیر است:

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق


و اما جوابیه بورس نیوز:

1. آنچه از بند یک جوابیه روابط عمومی شرکت «ذوب آهن اصفهان» برمی آید این است که نرخ سود اوراق سلف این شرکت همان ۱۸.۵ تا ۱۹ درصد بوده که نصیب دارندگان اوراق شده و با توجه به اینکه نرخ بهره اوراق برای این ناشر برابر با ۲۶ درصد بوده، حدود ۷ درصد مابقی سود به تامین سرمایه امین منتقل شده است. در حالی که تامین سرمایه امین و زیر مجموعه های آن در مجموع کمتر از ۳۵ درصد از حجم کل اوراق مذکور را خریداری کرده اند و مابقی اوراق سلف موازی استاندارد را سایرین خریداری کرده اند.

ترکیب خریداران اوراق سلف موازی «ذوب» در روز اول

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق


ترکیب خریداران اوراق در روز دوم و سوم

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق


ترکیب خریداران در روزهای بعد که تا به امروز تغییر زیادی نکرده است.

تایید تلویحی گناه نکرده و توجیه عجیب یک اتفاق


قدر مسلم تکیه به مواردی مثل تلاطم بازار ارز و طلا و غیره به عنوان بهانه ای برای افزایش نرخ بازده اوراق سلف از سوی "ذوب" گمراه کننده است. استراتژی سرمایه گذاری در اشخاص مختلف، متفاوت بوده و الزاما سرمایه گذاران ریسک گریز و خریدار اوراق بدهی، به سمت بازار ارز و طلا نخواهند رفت.

2. معمولاً قیمت همه اوراق بدهی با درآمد ثابت با تغییر نرخ سود بانکی نسبت معکوس دارد؛ حتی خود اوراق خزانه. بنابراین ملاک قرار دادن نرخ اسناد خزانه به جای نرخ بهره بانکی، ناشی از کم اطلاعی نگارنده جوابیه و اظهار نظر غیر کارشناسی است.

از سویی دیگر اوراق خزانه اسلامی بر خلاف سایر اوراق بدهی از بازار گردان برخوردار نبوده و همچنین فاقد سود میاندوره ای هستند.وقتی بازار گردان برای چنین اوراقی وجود ندارد ریسک خریدار افزایش یافته و انتظار بازدهی به تبع آن افزایش می یابد.

بنابراین اوراق سلف ذوب آهن را می بایست با اوراقی مقایسه کرد که از بازارگردان برخوردار هستند. از این‌رو در مقطع زمانی عنوان شده، نرخ بازدهی اوراق "صایتل" با نرخ حدودی 22 درصد و صکوک "صایپا" با 21 الی 22 درصد معامله می شده است. بنابراین نرخ بازده اوراق مشابه اوراق سلف ذوب آهن در مقطع زمانی مورد اشاره در نهایت 22 درصد بوده است و ادعای نرخ سود 26 درصد خلاف واقع است.

از طرفی استناد به گزارش شرکت تامین سرمایه امین به منظور توجیه اقدام صورت گرفته از سوی "ذوب"، خود اتفاقی عجیب تر است. اگر استعلامی انجام شده که مشخص شده تامین سرمایه امین بهترین نرخ را در آن مقطع زمانی تعیین کرده، درخواست انتشار استعلامات دریافت شده از سایر تامین سرمایه ها برای اطلاع عموم و سهامداران شرکت ذوب آهن اصفهان می تواند به عنوان یک مطالبه مطرح شود.

هرچند که به نظر می رسد با توجه به توضیحات بند ۳ جوابیه شرکت ذوب آهن اصفهان، استعلامی در کار نبوده و شائبه همکاری دستوری با شرکت «تامین سرمایه امین» برای شرکت ذوب آهن اصفهان را ایجاد کرده است.

به گزارش بورس نیوز، پیرامون معاملات سهام «معادن منگنز ایران» نیز توجه به نکته ای قابل تامل ضروری است.

3. مانده خالص سرمایه‌گذاری در «کمنگنز» معادل ۵۴ میلیارد سود است، بطوری‌که بر اساس استانداردهای حسابداری، سرمایه‌گذاری ها به قیمت دفتری در دفاتر ثبت می شوند و افزایش قیمت سهم، خالص ارزش سرمایه گذاری را مثبت کرده است؛ ولی در زمان خرید سهم، (یک دوره چند ماهه) مبلغ هنگفتی پول صرف خرید سهام شده است. با توجه به این‌که هنوز مجمع «کمنگنز» برگزار نشده، نمی توان به حفظ کرسی مدیریتی ذوب آهن در این شرکت معدنی خوشبین بود.

در پایان باید گفت وظیفه نهاد ناظر بویژه سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان متولی و حامی حقوق سهامداران خرد، رصد و حلاجی پیوسته فرایند های مالی و حسابداری شرکت های پذیرش شده نزد این نهاد با ذره‌بین های کارشناسی و تخصصی بوده که در این مسیر، حمایت و توسعه همه جانبه از رسانه های تخصصی به عنوان بازوی اصلی ارتقای شفافیت در بازار سهام اهمیتی دو چندان دارد.

یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
تف بر ذات پلید بازارگردان و مدیران ذوب
تو مجمع باید خودشون و نا...شون رو آباد کرد
فاطمه سادات
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
کاهش هزینه های مالی را ببینید چه خوب اتفاق افتاده
سهم مفت را ملت نمی‌خرند،،،!!!!!!! در حقیقت ذوب آهن سالی حداقل 20درصد افزایش ظرفیت تولید خواهد داشت...یادتون میاد یک زمانی فاسمین 180تومان بود و اکنون بالای 1200ّّ......بدون اینکه از جایی کپی برداری کنم و بدون حتی سر سوزن نسخه برداری به شما خواهم گفت ذوب آهن سالی سرشار از موفقیت و سرافرازی را در سال 98طی خواهد کرد...گزارشات سه ماهه را در مقایسه با سال 97و 96چک بفرمائید.....کلا در بورس عده ای کلا م ر د ه شور هستند و هر روز تو کل بازار میچرخند...سهم خوب تو فاند خوب تو قیمت خوب بخر بنداز کنار یکسال بعد نگاهش کن....امسال این شرکت به همه قدرتش را ثابت میکنه ...سهمی که این قیمتها برای ب بزرگترین تولید کننده نبشی تیرآهن و ریل در خاورمیانه و آسیای میانه و دور خنده دار هست....آیا میدانستید دولت ما سالانه حدود 70درصد ریل را جهت مترو و راه آهن از خارج کشور تامین میکرد...حالا تمامی این ریل ها به همت بزرگ مردان سرزمینمان ایران در شرکت ذوب آهن اصفهان تولید میشه...تیرآهن بال پهن و بسیاری از تولیدات شرکت چه برای فروش داخل و چه صادرات بسیار جدی شده....شیفت کاری پرسنل هم پوشانی شدید شده و حسابی سر شرکت شلوغ شده...بسیاری از زمینهای شرکت هم داره جهت فروش تعیین تکلیف میشه....ذوب آهن اصفهان یک برند بزرگ ملی هست و سهمی فوق العاده ارزشمند
جمال عبدالناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
کارگزاران محترم عضو فرابورس ايران، به اطلاع مي رساند؛ نماد معاملاتي شركت سهامي ذوب آهن اصفهان (ذوب1) جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در روز دوشنبه مورخ 1398/04/17، در پايان معاملات امروز شنبه مورخ 1398/04/15 متوقف مي‌شود. مدير عمليات بازار فرابورس ايران
دکتر دادمرزی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
این ۲۶.۵ بوده تازه تو قرارداد گفته اگر نرخ سود بانکی افزایش پیدا کنه باید معادلش را به امین بدن
دکتر دادمرزی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
در حالیکه نرخ بازخرید قبل از سررسید ۱۷.۵ هست یعنی تا یک و نیم درصد افزایش هم کسی نمیفروشه چون عینش را از دست میده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
هیچ خبر مثبتی این سهم تن لش رو تکون نمیده
بالا نمیره بلکه پایین میاد . تو هر قیمتی فروشنده داره
حال آدم بد میشه
کی تو کوچه ما عروسی میشه نمیدونم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
نگران نباشید در مجمع امسال خدمت بازارگردانش می رسیم .
سما
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
آخه یکی به این بازارگردان حالی کند شرکت پلی اکریل با اینهمه زیان و زیان انباشته طی مدت 8 ماه از 600 ریال به 6910 ریال رسیده و ظاهرا قیمت آن بالاتر هم می رود . ولی قیمت سهام ذوب طی این مدت درجا زده و وقتی با یکی از اعضای هیات مدیره اش صحبت می کردم در جواب می گفت اگر قیمت سهام بالا برود بورس آنان را بازخواست می نماید . جل الخالق
TT Aduser
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
در حق سهامداران ذوب بسیار ظلم شده
قیمت ذوب با شاخص 100 هزار واحدی هم خوانی دارد ونه شاخص 250 هزار واحدی
امیری
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
بورس نیوز وزین کارت درسته
محمد
Netherlands
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
دزد های نوین به این میگن بازار سرمایه خودش داروغه دزد ها بازار هست دستشون تو جیب همه ناظر بازار خوابه یا دستش با اوناست
الهام
Romania
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
وقتی بازار سرمایه بی سرو صاحب باشه اینکه یه شرکت از این جیب به اون جیب پول بریزه چیز عجیبی نیست
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
شیر سماور تو .... ناظر بازار
ساناز
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
یه ذوب اهن مونده بود خرابش بکنن که مدیرای بی لیاقت دارن این کارو میکنن شرمندگیش بمونه برای وزارت صنعت
سهامدار بیچاره
Korea, Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
بیخود نیست من سهامدار سال هاست یک قرون از این ها سود نگرفتم، سود رو میریزن تو جیب خودشون
سیما یزدانی
Germany
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
معلوم نیست ناظر بازار چی مصرف کرده که تو خوابه
وگرنه فهمیدن چنین تبانی واضحی کار سختی نیست ، البته اگه بخوان بفهمن !!!!
سینا سالک
United States
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
وقتی بازار صاحب نداره هر کی به هر کی میشه. اگه یه ذره تعهد توی مثلا ناظرین بازار بود اینجوری از جیب سهامدار بیچاره ولخرجی نمی کردن.
صادق حسینی
Germany
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
به قول یه رییس جمهوری که می گفت: چه خبرتونه؟ چه خبرتونههههه؟ ذوب را به آتش نکشین تو رو خدا .. مدیر بی لیاقت را عوضش کن آقای به ظاهر وزیر صمت
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
یکی بیاد جواب بده.
چه خبره تو این بازار؟
شیر تو شیره یا باند و رانت؟
به جای شو های تبلیغاتی به داد من سهامدار برسین.
سهيل
Luxembourg
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
ناظر تو به چه نظارت مي كني؟
علی مولایی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
وجدانا تو کل رسانه های حال حاضر کشور به اندازه انگشتای حتی یک دست رسانه تخصصی بازار سرمایه نداریم ولی ادعای اون رو همشون دارند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
بابا الکی شلوغ کردید، چیزی نشده ۱۰ میلیارد تومن ناقابل خوردن
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
حسابرس کجااااییی؟ دقیقا کجایی؟
ما به خاطر یه قرون سود تو سروکله میزنیم اینا میلیاردی میخورن
فقط بگو کجایییییی؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
الان سازمان بورس وقت بررسی نداره رفتن مرخصی اجباری و ماموریت برای لیگ ستارگان بورس تا برای رزومه یه مشت بی سواد بی عرضه عکس یادگاری بندازن.خوبه که لیگ ستارگان کلاهبرداری و لیگ ستارگان بیسوادی و هالو هم رونمایی بشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
درود بر بورس نیوز . مطالب پربار و عالیه . تنها سایتی هستی که مطالب تحلیلی درست و حسابی میذاری .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
با توجه به اینکه مرحله دوم انتشار اوراق سلف به مبلغ 100 میلیارد تومان درماه های آینده پدیره نویسی میشه بهتره که مدیران شرکت را مجبور به تغییر مفاد قرارداد در انتشار اوراق مرحله دوم بکنیم.
ناشناس
Romania
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
ممنون از پیگیری سایت بورس نیوز لطفا در خصوص پایین آوردن تعمدی قیمت سهم ذوب که توسط کدهای حقیقی و حقوقی مشکوک صورت گرفته هم گزارشی تهیه فرمایید این سهم قیمت واقعیش هزارتومنه حداقل ولی توسط شارلاتانها جمع میشه و اونا نمیذارن قیمت بالا بره چون هم پایین میخرن و جمع میکنن هم بلوکی هم بخواد واگذار بشه میخوان قیمت پایین تصاحبش کنن ح ... خ ورها
امین حبیبی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
بورس نیوز مرد باش همه نظرات رو نشون بده
جواد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
سال گذشته بعد از افزایش سرمایه با سرمایه ای که کل زندگی ام بود وارد شدم سهام شمواد را در قیمت 600 تومان فروختم و سهام ذوب را به امید سود دهی مناسب خریدم حال پس از گذشت 9 ماه نه تنها سود نکردم که با ضرر هنگفتی که ذوب روی دستم گذاشت مواجه هستم.حال قیمت سهام شمواد کجاست و ذوب کجا؟من از مدیران شرکت بابت حق الناسی که به جان خریدند نمیگذرم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: